MISS HELIN Sentetikte namağlup!

17 Temmuz 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Dolmabahçe Koşusunu, Remzi Ayyıldız’ın sahibi, Onuralp Mehmet Kurt’un yetiştiricisi ve İbrahim Bekioğullları’nın ise antrenörü olduğu Miss Helin (5y dk Bin Ajwaad – Golden Victory, Acclamation), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

10 safkanın katılımı ile 2000 metre sentetik pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, jokeyinin kusursuz binişi ile tereyağından kıl çeker gibi kazanırken 2’07”13’lük bir derece gerçekleştiren Miss Helin’in yarım boy arkasında ikinciliği Iskra (Mount Nelson) elde ederken, yarım boy gerisinde Run For Derya (Victory Gallop) üçüncü, onun da 2 boy ardında koşuya katılan tek 3 yaşlı tay olan Kızım Azra (Kaneko) ise dördüncü oldu.

22’inci startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Miss Helin, kariyerinin 7’inci Grup galibiyetine imza attığı yarışta aynı zamanda sentetik pistte start aldığı ikinci yarışından da birincilikle ayrılmayı başarırken, kazancını da 2.343.350 TL’ye yükseltti.

Miss Helin (Özcan Yıldırım) 17 07 2019

Dolmabahçe Güneşi…

17 Temmuz 2019 İstanbul Çarşamba programında günün en yüksek sınıftaki yarışı G2 klasında tertip edilen Dolmabahçe Koşusu idi. 3 ve yukarı yaşlı dişi ve kısraklara mahsus olmakla birlikte 2000 metre sentetik pistte koşulan koşuda sadece bir üç yaşlı vardı ve o da yarışın dördüncüsü olurken, ilk üç kısrak bitirişte yarımşar boy farkla sıralandılar.

Koşunun galibi Miss Helin bu yıl girdiği üç yarışta da galibiyet elde edememişti ve onun da 2019 yılında ilk galibiyeti oldu bu koşu. Bu galibiyeti ile üçüncü kez G2 yarışı kazanan Miss Helin’in, ayrıca birer tane de G1, A2 ve G3 birincilikleri mevcuttur.

Bin Ajwaad‘ın son koşan yavrularından olan Miss Helin’in annesi Golden Victory‘nin diğer start alan yavrularında Miss Helin kadar baskın bir isim yoktur.

Acclamation kızı Golden Victory’nin annesi Golden Country, Sadler’s Wells kızı olup Acclamation’un da Try My Best hattından geldiği düşünüldüğünde, Golden Victory’nin Try My Best ve Sadler’s Wells vasıtası ile Northern Dancer üzerine 5*3 akraba olduğunu görmekteyiz.

Miss Helin’in babası Bin Ajwaad, Chef-de-race Herbager üzerine 3*5 akraba olup Herbager’in annesi vasıtasıyla çok yoğun olarak görülen Firdaussi etkisine, Golden Victory’nin anne hattında da kısmen de olsa rastlanması, bana göre Miss Helin’in pedigrinde ilginç noktalardan biridir. (Muslihiddin Gurup)

Dolmabahçe Koşusu Kupa Tören 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir