Mohaç Koşusunda zafer AKATAHAN’ın…

19 Nisan 2024 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeni ile 1500 metre sentetik pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-9 Mohaç koşusunu, Mehmet Yıldız’ın sahibi olduğu, Sultansuyu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hikmet Turan’ın yaptığı Akatahan (4y aa Özgünhan – Hankızı, Sezginbey)  jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Soyluşah (Uçanbey) elde ederken, Jafar (Kurtel) üçüncü, Zincir Koparan (Ayabakan) dördüncü, Bozkırefesi (Özgünhan) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İlk sentetik deneyiminde ilk zafer…  

Tay satışlarında tüm zamanların en yüksek bedelle satın alınan tayı olma özelliği ile koştuğu ilk koşusundan itibaren beklentinin yüksek olduğu bir safkan olan Akatahan, kış sezonunda Adana’da start aldığı koşularda başarılı sonuçlar elde ederek İstanbul’a geldi. Veliefendi Hipodromunda ilk kez start aldığı sentetik pistte ve ilk kez birlikte olduğu jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuyu arka grupta ve bariyer dibinde takip eden safkan, düzlüğe çıkıldıktan sonra pistin ortasından yaptığı son derece etkili ataklarla son 100 metrede rakiplerine hakim oldu ve yeni sezonda adından sıkça bahsettireceğini ispatladı.

Soyluşah geçen sene Haralar Koşusunu kazandığı sentetik pistte sahalara fırtına gibi dönen usta jokeyi ile başarılı bir ikinciliğe imza atarken, kış sezonunun flaş safkanı Jafar sert grupta tatminkar bir üçüncülük elde etti. 

 

News Reporter

4 thoughts on “Mohaç Koşusunda zafer AKATAHAN’ın…

  1. Turk Tarihinin bana göre en onemli zaferi Mohac Zaferinin adina duzenlenen kosuyu Kisa Vadeye dusurmek cok buyuk bir yanlis. Ayrica bu yaris 4 yasli Arap Taylarinin klasiklerinden biri gibiydi. Klasiklerle bu kadar oynarsaniz bitmeye yuz tutmus Arap atciligimizi daha da geriye görürsünüz. Ayrica kazanan Atakahan nihayet beklenen gücünü gösterdi. Boyle yuksek bedellerle alinan taylarin basarili olmasi atciligimiz icin iyidir

    1. O kadar haklı bir yorum ki sen G2 koşuyu önemli bir tarihe sahip koşuyu hiçbir bahane kabul etmiyorum KV-9 YAPAMAZSIN. Akatahan ayakları düz bassın önemli bir kariyeri olacaktır.

  2. koşu için atakanhan gerçekten de dışarıya alana kadar yoktu ortada… üzerinde uğraşan jokeyi vardı ama koşmak istemeyen bir atakanhan… koşuya adapte olunca da diğer rakiplere geçmiş olsun…. bu pistti yaptı çimi bence daha güçlü olacak… 4 yaşlılar için sezon çok uzun ve atakanhanı bir kaç kez daha kupalı görebiliriz…

    bu ülkede bir çok grup koşu var ama hangisi uluslararası çapta gruplara denk… fiyatları önemli değil ama grup koşu isimleri belli sayıda olmalı mesela yıllarca büyükşehir belediye koşuları grup 3 koşuldu… at sahibini zaten para ilgilendiriyor ama grup koşuları gerçek anlamda grup olsun mesela araplar için cumhuriyet, meclis, Hatay koşullarını grup 1 kabul edelim sadece 3 grup 1… tabii eklenen olur… ama demek istediğim anlaşılmıştır sanırım…

  3. Arkadaşlar at yarışı düzenliyor adamlar. Tarih kitabı yazmıyor. Bence kısa vade 6 ya düşürülmeliydi. Ayrıca Arap atı koşullarının ve ikramiyelerinin azaltılması lazım. Zaten geriye giden atciligin bitmemesi için zorunlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir