Mohaç Muharebesinde zafer EGEBERK’in…

Mohaç Meydan Muharebesi adına 19 Nisan 2019 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen, 4 yaşlı Arap atlarına mahsus düzenlenen G2/DHT Mohaç Koşusunu, Ahmet Gökhan Erkoç’un sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Emin Tokçalar’ın antrenörü olduğu Egeberk (4y ke Kafkas Şahı – Maşuka, Antepli), jokeyi Selim Kaya ile 1600 metre çim pistte 1’45”50’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Son virajı beşinci sırada dönen Egeberk, düzlüğün ortasından itibaren yapmış olduğu güçlü ataklarla starttan itibaren önde kaçan rakibini yakalayıp burun farkı ile birinciliğe uzanırken, kariyerinin Selim Kaya ile ikinci, toplamda ise üçüncü Grup koşu galibiyetine imza atıp kazancını da 1.441.680 TL’ye yükseltti.

Aralık ayından bu yana start aldığı 5 yarışı da kazanarak bu yarışa gelen Memduhağa (Özhaber) sert tempolarla başladığı yarışın son metrelerinde rakibine yakalanıp ikinciliği elde ederken, düzlükte kapandığı son yarışından yakın ara üçüncü ayrılan Benhalil (Uçanbey) çok başarılı bir performans sergilediği mücadeleden bir kez daha üçüncülükle ayrılırken, son metrelerde dış kulvardan etkili gelen Ateş Bibi’ye direnen Azant (Tamerinoğlu) ise dördüncü oldu.

Egeberk (Selim Kaya)

Kafkaslı’nın kardeşi KAFKAS ŞAHI’nın oğlu…

Sezonun iddialı 4 yaşlı taylarından biri olduğunu Mohaç Koşusu galibiyeti ile bir kere daha ispatlayan Egeberk, hiç start almadan aygırlığa ayrılan ve şampiyon safkan Kafkaslı’nın ana-baba bir kardeşi olan Kafkas Şahı’nın oğludur. Bugüne kadar 23 yavrusu start alan aygırın 16 yavrusu yarış kazanmayı başarmış, bunlardan Egeberk ve Boylam Grup yarış kazanmış, Akersan ise Listed plase yapmıştır.

Egeberk’in annesi Maşuka ise hiç start almamış bir Antepli kızıdır ve anne hattı 2.anne üzerinden başarılı yarış atları Arabım ve Benazir’e dayanmaktadır. Egeberk’in dışında 4 yavrusu daha yarış pistlerinde start alan kısrağın bu yavrularından Abidetay (Göktuluy) ve Seherhatun (Göktuluy) 1’er yarış kazanabilmişlerdir.

Mohaç Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “Mohaç Muharebesinde zafer EGEBERK’in…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir