Muhteşem kapanışta DWC’ın sahibi Ushba Tesoro oldu…

Bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen ve dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışlarından biri olan G1 Dubai World Cup’ı, Ryotokuji Kenji Holdings’in sahibi olduğu ve Noboru Takagi’nin antrene ettiği Ushba Tesoro (Orfevre – Millefeui Attach, King Kamehameha) jokeyi Yuga Kawada ile kazandı.

Ushba Tesoro (Yuga Kawada)

2000 metre kum pistte koşulan ve birincilik ikramiyesi 6.960.000 Dolar olan koşuda ikinciliği Algiers (Shamardal) elde ederken, mücadeleden geciken atakları ile Emblem Road (Quality Road) üçüncü, Japonya’dan gelen bir diğer isim T O Keynes (Sinister Minister) ise dördüncü oldu.

2’03”25’lik derecesi ile birinciliğe uzanan 6 yaşında Ushba Tesoro Dubai World Cup galibiyeti ile birlikte kariyerinin 29’uncu startında 9’uncu birinciliğine ulaşırken, kazancını da Türk Lirası olarak yaklaşık 170.000.000 TL’ye yükseltmiş oldu.

Herkes O’nu konuşuyor…

Aynı gün koşulan G1 Sheema Classic’te de yine Japon safkanlar başarıya ulaştı. Dünyanın yarış hayatı devam eden en iyi çim pist atları arasında gösterilen Equinox (Kitasan Black – Chateau Blanche, King Halo), gerçekten bunu ispatlayan şahane bir yarış koştu ve jokeyi Christophe Lemaire  ile start kapaklarının açılmasıyla birlikte aldığı liderliği finiş çizgisine kadar son derece kolay bir şekilde koruyarak, 2’25″65’lik derecesiyle pist rekoru kırarak birinciliğe uzandı.

Dubai Turf’te kazanan değişmedi…

Öte yandan günün merakla beklenen bir diğer yarışı olan G1 Dubai Turfte kazanan değişmedi. Son 2 yılın galibi olan Frankie Dettori idaresindeki  Lord North (Dubawi – Najoum, Giant’s Causeway) bu yıl da adını birincilik kürsüsüne yazdırıp üst üste üç yıl bu önemli koşuyu kazanma başarısını göstermiş oldu.

News Reporter

10 thoughts on “Muhteşem kapanışta DWC’ın sahibi Ushba Tesoro oldu…

 1. dubai world cup ‘in ilk 400 metresinde ortalama hız 70 km…. koşuyu kazanan safkan en geri grupta…

  sheema classic ‘te ömrüm boyu böyle bir at seyretmedim… equinox ve jokeyi christophe lemaire muhteşemdi… aklımdan geçen soru eğer final dance puan toplasaydı burda bu kaliteler arasında nasıl gözükecekti…

 2. dubai world cup ve sheema classic yarışlarını izleyince neyse bir şey demiyim umarım bir gün bizde o seviyeleri çıkarız ama oralardan çok uzağız

   1. Bold Pilot – Trapper – Grand Ekinoks – Pan River – Win River Win – Sabırlı – Ribella bunlar geride kaldı şu anki safkanlarımız bu saydığım safkanlarımızın yaptığı başarıların yarısını yapamadı.

 3. İngiltere premier lig maçını izledikten sonra bizim ligi izlemek çin işkencesi gibi..!! Faynıl Dance maynıl dance hikaye bu atların yanında midilli gibi kalıyor

 4. Equinox DP: 6 ; CD:0,67, yani hem öyle ahım şahım bir pedigreye sahip değil, hem de mesafeye yatkın gözükmüyor. Keza Ushba Tesoro da öyle… Ancak o nasil bir eşgal o nasıl bir güç arkadaş !!! Equinox kamçı dahi göstermedi, kendi gücünde rakip olsa kırdığı rekordan en az 2 saniye daha iyi derece yapardı. Ushba Tesoro da son virajda en geride olmasına rağmen kum pistte yapılamayacak bir sprintle önündeki 15 atı geçti. Japonlar atlarına nasıl bakıyor, ne yedirip ne içiriyor, nasıl idman yaptırıyor bunları çözmemiz lazım. Atçılıkta “bakım ve idman şartları eşitse kan kazanır” deyimi vardır, Japonlar bakım ve idman şartlarının kandan çok daha önemli olduğunu bize ispatlıyor. Frankel & Tapit gelse biz bakım ve idman şartlarını o seviyeye çıkartamadığımız sürece uluslararası G3 yarışlarda dahi derece zor yaparız…

 5. Yarışın başında liderligi alıyor, hiç kırbaç vurmadan hatta ata hiç dokunmadan ve hatta son ellide hafif tuttuğu halde rekor kırarak kazanıyor.
  Bu yarışı gördükten sonra bizim atları oraya koşmak herhalde hayal olur. Lakin bu hayali gerçekleştirecek illa biri çıkar diye umutluyum.

 6. Herkes atı uzaylı yaptı 2.24 küsür Arc ta hemde Alman atı rekorla kazanmıştı.Sonra rekorunu iki at kırmıştı.Japonyada 2400 ü 2.23 yapan sürüyle at ver.Bu sene dubai çim piste rekor ve rekora yakın dereceler çıktı hep.Equinox gibi atlar hep vardı şu an için Arc in favorisi sadece.

  1. Bu yarışta sadece dereceye bakmak yanlış olur. Herkesin bahsettiği şey; Equinox 2400mt lik yarışta 11-12 sn arasında bir tempo ile koşuyor. Diğer atlar sonlarda çizgi gibi arkasında kalıyorlar dikkat ederseniz. Döküldüler resmen. Derece kısmına gelecek olursak, at zorlanmadan bu dereceyi yaptı. Jokey fazlasını istese muhtemelen daha iyi bir derece çıkardı. Naçizane benim fikrimdir.

  2. İlk yorumumda da yazdığım gibi, şayet kendine eşdeğer rakibi olsaydı en az 2 saniye daha iyi derece çıkardı, at tüm yarışı çok rahat koştu ve bitirdi. Bırak tüm yarıştaki rahatlığını, kamçı dahi vurmamasını, son 150 mt’de enseye basmasaydı bile derece 1 sn daha iyi olurdu. Ayrıca Dubai çim pistin altı kum, Japonya’daki veya Fransa’daki çim pistle arasında büyük fark var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir