Muhteşem SERTBERK…

7 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisinde en önemli mücadelesi olup aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan G1/DHÖW/TR Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu, F.Sedat Dağyudan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Seit Kan’ın ise antrenörü olduğu Sertberk (4y ka Berksoy – Adelina, Bozdağ), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Bu yıl 60’ıncısı düzenlenen 1.2 Milyon Lira birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği Sancar (Altaha) elde ederken, mücadeleden Karamustafa (Caş) üçüncü, Sülünbike (Kaizbert) dördüncü, Demirperde (Altaha) ise beşinci olarak ayrıldı.

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

2021’i yılın Baş Tayı olarak kapattı…

Yarış hayatına 13 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da kum pistte start aldığı ve kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Sertberk, ardından 1 Mayıs’ta yine Ankara kum pistinde koştuğu Şartlı-3 mücadeleden de birincilikle ayrılmış, kum pistteki bu iki yarışın ardından ilk çim ve aynı zamanda İstanbul’daki ilk yarışına 23 Mayıs’ta çıkan klas tay, Kv-6 klasmanındaki bu mücadeleyi 4.5 boy farkla kazanmıştı.

Yarış hayatına sansasyonel bir başlangıç yapan Sertberk, ilk 3 yarışından galibiyetle ayrıldıktan sonra G2 Kazım Karabekir Koşusuna namağlup favori olarak çıkmış, ağır çim pist koşullarında gerçekleşen koşuyu starttan çıktığı gibi kazanarak geçilmezliğini korumuş ancak hedef yaptığı G1 Çanakkale Zaferi Koşusunda eksik aşısı nedeniyle ne yazık ki start alamamıştı.

Ağustos ayında start aldığı Aziziye Koşusunda daha önce geçtiği rakiplerini bir kez daha geride bırakarak geçilmezliğini koruyan Sertberk, Arap taylarının Derbisi sayılan Hatay Koşusunu da 5 boy önde kazanarak 6’da 6 yapmasını bildi.

Bu koşu aynı zamanda safkanın 3 yaşındaki son koşusu oldu. Yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle Haralar Koşusuna deklare edilmeyen safkan, sezonun en büyük Koşusu olan Cumhuriyet Koşusunda da piste çıkamayarak 2021 yılını baş tay olarak kapattı.

Muhteşem geri dönüş…

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

Yeni sezonda ilk olarak G2 Mohaç Koşusunu hedefleyen Sertberk, mücadeleyi Yeltay’ın 1’43”81 ile kazandığı yarıştan sonra Mohaç Koşularında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en iyi ikinci dereceyi gerçekleştirerek kazanırken, son derece parlak bir geri dönüşe imza attı.

Mohaç zaferinden sonra Sertberk için artık sırada TBMM Koşusu vardı… Ülkemizin en yüksek ikramiyeli üçüncü , Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisindeki en önemli ikinci mücadelesi olan ve aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan koşuda, Niğbolu Koşusunda sadece 4 yaşlı Arap atları start alabildiği için Triple Crown yapma ihtimali bulunan 2 isminden biri olan safkan, beklendiği gibi harika bir performansa daha imza attı.

İyi başlayamadı ama muhteşem bitirdi…

En iç kulvardan çıkış yapmasına rağmen başlarda çabukluk yapamadığı için ilk metrelerde en geride kalan Sertberk, 600 direğini bariyer dibinde onuncu sırada geçebildi. Son düzlük dönülür dönülmez pistin iç tarafından sprinte kalkan safkan, 400 direği geçilir geçilmez koşunun liderliğini aldı ve bundan sonraki metrelerde farkı daha da açarak, 7 boy gibi bu koşuda daha önce nadir görülen bir farkla ve Ankara’da bu pist mesafenin pedigrisi iptal edilen Alperkaan’ın 1’43”84’ünden sonraki en iyi derece olan 1’43”95’lik derecesi ile kazanmasını bildi.News Reporter

30 thoughts on “Muhteşem SERTBERK…

 1. 1.43’e herkes inemez. Standart üstü bir Arap atı, yurtdışı yarışlarda boy göstermeli.. Yarım kanları geçebileceğini düşünüyorum 🙂

  1. Acaba ETD de kim binecek at sahibi olsam direk ETD ardından Sait akson falan uğraşmadan Gazi de koşar Arap atının İngiliz atını nasıl geçtiğini herkese gosterirdim

 2. GEÇEN BURDA SERTBERK İÇİN YARIMKAN DEMİŞTİM 🙂 AT ÖNE SÜRÜLMEDİ BEKLEME YAPTILAR SANIRIM YORUMUMU OKUMUŞLAR :))) UMARIM PEDİRGİSİ İPTAL OLMAZ AT SAHİPLERİ YERİNDE OLSAM ÇOK SIK KOŞTURMAM BU YARIMKAN SAFKANI KIRBAÇSIZ 7BOY YAPTI

 3. Yarımkan diyenleri bir kenera bırakırsak, jenerasyon çok zayıf. At resmen diğer atların yanında sırıtıyor. Turbo ve Ayabakan klasında bir at. Yabancı atları geçebilir. Maşallah diyelim nazarımız değmesin.

  1. Dünyada safkan arap atı kriterine örnek gösterilebilecek öyle atlar var ki bu pist ve mesafede 1.40.00 a kadar inebiliyorlar.Bu millet neye göre yarım kan diyor anlamış değilim

  2. Anası belli babası belli DNA testi var istenirse yine yapılır. Alperkaanda baba ölüydü. Başka yavrusu yoktu. Ayrıca ingilizdede şampiyon geçilmeyen at çıkar. Araptada ana belli baba belli olsun yeter. Doğru ve uyumlu DNA kombinasyonu denk gelirse şampiyon çıkar.nice şampiyonlarin ana baba bir kardeşleri onlar gibi şampiyon olamadı çünkü o uyum her zaman denk gelmez. Yarışın başlarında iki atı biçtiği için jokeyi iyi bir ceza almalı, ilk başlardaki faullerden dolayı yurt dışında olsa geriye atılır. Belki yarışın tümüne protesto çekilse olurdu. Ama son düzlükten sonrasını incelemisler. Protesto videosunu izlerseniz son virajdan sonra gösteriyor. Halbuki esas faulleri başlarda yapıyor. İçerisi yerine dışarıdan gelse temiz bir yarış yapar. Hiç bir türlüde geçilmez zaten. Bence soğuk kanlı profesyonel bir jokeye ihtiyacı var. Millet boşuna karataşı bindirmiyor. Atın adını faullerle lekelemeyecek uzun bir yarış hayatı olması için doğru yerlerde bekleyip atı yipratmadan çarpışan araba oynamadan rahat kazanacak bir jokey binmeli. Maşallah diyerek yarış hayatının uzun olmasını dilerim.

  3. Ben hiç bir şey anlamadım. Sertberk babası Berksoy, annesi adelina (Bozdağ, Gürçeşme) Gurçeşme (magrip-Aratım). Bu atı yarım kan yapacak hangi attan şüphe duyuyor ki. Onu anlamadım. At rahat kazanıyormuş. Ne yapalım. Yanındaki atlarda iş yoksa. Kirbaç hiç vurulmamiş. Ne yapalım vursa tamammiydi. Ya da burunla yarış kazansa yarım kan muhabbeti sona mı erecekti. Hiç bir Arap atı bu kadar rahat kazanamaz mi? Geçen yıl koşması gereken büyük bir kaç koşu kaçırdı. Onları da kazanır miydi ? Bilinmez. Yarım kan şuphelenilecek bir at ben göremedim. Gören varsa yazsın. Ayrıca Mehmet akyavuz ile başlandı sürekli onunla devam edilmeli .

   1. Üstün kan hattı anne tarafından büyük dedesi Bozdağın babası Tunca(Yarış hayatı boyunca hiç geçilmedi) tutarak takılırdı..ve bir miktar onun eşi ajdadan geliyor..

 4. Anne hattı hıc işlememiş anneanne zarzor maıdenden cıkmıs, oldukca düsündürücü, gazıye katılmalı dıyenlere hak vermıyor degılım, kırbacsız 7 boy

  1. Sen de faketmissin şöyle de bi ayrinti var TURBO ,ALPERKAAN,SERTBERK anne hatlari 90 yillarda ayni eküride birleşiyo tesadüfe bakın!!!!

 5. Mükemmel koştu ve kazandı. Yanlız yarış başlangıcında jokeyi iki kez saçma sapan yön değiştirmeleri ile birinde Demirperde diğerini göremedim az daha deviriyordu. Daha serinkanlı binmesi gerekir.

 6. Kardeşim maşallah diyelim.bi şampiyonumuz daha oldu.kardesim bu ata yarım kan diyen akıl tutulmaları.neden bı at seriye bağlayınca hemen yarım kan yakıştırması yapılıyor.turboda mi yarım kandı.at hem genc hemde karakterli bı at.kostugu jenerasyon zaten hepsi tutarsız.2.,olan ata bakarsanız zaten gruptaki atların ne kadar dengesiz olduğunu snlarsiniz

 7. yarim kan demek hersampiyon cikisindan sonra moda oldu,camur at izi kalsin,sacmaligin daniskasi bu zamanda,tigemli kafkasliya bile yarikan diyen sacmalar,bakin yegeni denizefe türkiye rekoru kirdi,kisrak babasi 26.k.irak kani dolayisiyla satvet ve yavuzhan yakin akrabaligi var,soy kurucu sa’d 3 var,cok klas vuruslar yapan yeri geldiginde rüzgar 30 var ve de baba berksoy konformasyonu var ki doruhan canberk var,daha ne olsun,bilginiz yok haybeden fikirde bulunuyorsunuz,tebrikler sertberk basarin kacinilmaz.

  1. Üstad biz bu arkadaşlara ardından element üretenler diyoruz ayakları düz bassın tek dileğimiz kafkasli gibi süte yoğurta kosturulmaz

   1. Üstün kan hattı anne tarafından büyük dedesi Bozdağın babası Tunca(Yarış hayatı boyunca hiç geçilmedi) tutarak takılırdı..ve bir miktar onun eşi ajdadan geliyor..

 8. yarım kan hikayesi burda tutmaz anası babası sağ başka kardeşleri de var bazen atlar Orjin değil yüreği ile koşar hücum diye İngiliz atının pedigrisi sıfırdı ama açık yarış atı oldu Mardin’den çıkan Nobel ödülü alan aziz Sancar için yarımkan mi diyeceğiz atçılık ta 2+2 4 etmediği gibi bazen 2+2 10 da eder

 9. Hemen yarımkan muhabbeti başlamış.Bu kadar kötü atların olduğu bir mecrada azıcık sağlam bir safkan geldi mi hemen yakıştırma, bırakın bu saçmalıkları da keyif alın.

 10. Cogu arkadasa katiliyorum 1 tay iyi oldumu hemen yarim kan deniyor birakin bu isleri yarissever olarak zevkle izleyin tay ayaklari masallah duz bazsin ins bir aksilik yasamaz ilk kosusundan beri zevkle takip ediyorum hatta bunu yazdiktan sonra cikip tekrar yarislarini izleyecegim ve bu tayin m.akyavuz ile olmasida beni bir yarissever olarak ayri mutlu ediyor ekurisi kir ejderde sorunlarindan arinirsa oda cok iyi tay ins oda sahalara doner saglikli bir sekilde

 11. Mehmet Akyavuz bu atı sakat etmese iyidir. Yaris icinde cok sacma haraketler yapti. Ozellikle karsi duzlukte.

 12. yarım kan iddiasını ortaya atanlar bunu ispatlamak zorunda değilmi.bu tür iddialarda bulunmak bu kadar kolaymı benim anlayamadığım bu.

 13. Helal olsun Sertberk’e inş hiç geçilmeden yarış hayatını tamamlar . 20 de 20 yapan Tunca gibi

 14. Yengeçler ortaya çıkmış hemen aşağı çekelim derdindeler. Bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz

 15. Anne sağ, baba sağ. Bu gibi durumlarda anne öldürülür, kardeşi olmaz atın. Yoksa bir DNA testi ile olay çözülür. Baba devlet harasının aygırı, anne tarafının kısrak babaları yine devlet harası aygırları. Memleketimin özelliği başarı her zaman cezalandırılır. Ayakları düz bassın.

 16. Geçer demıyorum ama bu ata bir tek
  Sorunları giderilmiş Gülhatmi Rakip olur,demedı demeyın

  1. Bu at 15te 15 yapacak.Geçenlerde Şirinyer hipodromunda Erdem Yağtu’yu gördüm biraz Sertberk hakkında konuştuk atın kesinlikle safkan olduğunu konunun tartışmaya açık olmadığını konuştuk.Erdem abim diyorsa doğrudur.Ayakları düz bassın.Yeni şampiyon.

 17. bozdağ böyle koşardı…büyükdedesine çekmiş. rengi, eşgali , stili..tek handikapı üstündeki jokeyi. ahmet çelik, özcan yıldırım binse kariyeri boyunca geçilmez gibi duruyor. ayakları düz bazsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir