Münir Köseoğlu Kupası JUNO MONETA’nın…

28 Ağustos 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus H-22 Münir Köseoğlu koşusunu, Hatice Güneş’in sahibi olduğu, Murat Cavcav tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hüseyin Güneş’in yaptığı Juno Moneta (5y dk Halicarnassus – Serial Sinner, High Chaparral) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Josephine (Luxor) elde ederken, Burakşah (Powerscourt) üçüncü, Peaky Blinders (Justenhuffhumor) dördüncü, Quick Key (Invincible Son) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Arka arkaya dördüncü galibiyet…

Yaz sezonuna Adana’da giren Juno Moneta, Temmuz ayında geldiği Ankara’da start aldığı koşuların tamamını kazanarak çok başarılı bir performansa imza attı. 75.Yıl Hipodromunda üst üste 3 yarış kazanarak İstanbul’’a gelen safkan, Veliefendi’deki ilk sınavında usta jokeyi Halis Karataş’ın koşuyu çok iyi okuması sonucu bir kez daha kazanarak arka arkaya dördüncü galibiyetini elde etti ve yakaladığı seriyi sürdürmeyi başardı.

Quick Key’in 7-8 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde orta kulvardan atak yapan Burakşah liderliği aldı. İkinciliğe Juno Moneta girerken daha sonra Aragona ve Josephine sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Burakşah yine lider, hemen peşinde Juno Moneta daha sonra Aragona ve Josephine şeklinde 1400 startı geçildi. 1200 geçilirken atak yapan Juno Moneta liderliği aldı. İkincilikte Burakşah daha sonra Aragona ve Josephine şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Juno Moneta az farkla lider, hemen dışında Burakşah arkalarında Aragona, Josephine ve Peaky Blinders şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Juno Moneta liderliğini korurken içerden Josephine’nin ortadan Burakşah’ın atakları olsa da 200’den sonra bu ataklara başarılı şekilde cevap veren Juno Moneta sonlarda farkı 3 boya kadar çıkararak ve 2’35″11 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Juno Moneta (Halis Karataş)News Reporter

1 thought on “Münir Köseoğlu Kupası JUNO MONETA’nın…

  1. Halicarnassus’un en iyi yavrularından biri olabilir…Anne kan hattı da çok iyi…İleri için çok çok iyi bir anne adayı…Maşallah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir