Müthiş kapışmada son son gülen ÇALDIRAN oldu…

22 Eylül 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği koşusunu, Serbay Gül’ün sahibi olduğu, Serus Tur. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Çaldıran (2y de Marcavelly – Silver Heart, Lion Heart) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Festival Fever (Tizway) elde ederken, Dream Twice (Bushranger) üçüncü, Blue Sunset (Air Vice Marshal) dördüncü, Zephyr West (Papa Clem) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kariyerinin ilk Grup koşu galibiyeti…  

Ankara’daki G1 Karayel ve İstanbul’daki G2 Tay Deneme Koşularını ikinciliklerle tamamlayan Çaldıran, iyi durumda geldiği bu koşuda ilk kez buluştuğu başarılı jokeyi Vedat Abiş ile koşuyu önde giden Festival Fever’in hemen arkasında yer alarak takip etti ve düzlükten sonra rakibi ile giriştiği mücadeleden ikincilikle ayrılmasına rağmen yapılan protestonun İstanbul Komiserler Kurulu tarafından kabul edilmesi ile birinci olarak ilan edildi. Kariyerinin üçüncü birinciliğini elde eden Çaldıran bu zaferi ile aynı zamanda ilk Grup koşu galibiyetine de imza atmış oldu.

Bursa’daki son yarışını gösterişli bir şekilde kazanarak bu önemli mücadeleye sahanın gizli favorilerinden biri olarak çıkan Festival Fever’ın etkileyici bir performans sergilediği koşuda, ekürinin diğer forması ile piste çıkan ve bu yarışta 6’da 6 yaparak namağlup gelen Blue Sunset ise dördüncü olarak hayal kırıklığı yarattı.

News Reporter

15 thoughts on “Müthiş kapışmada son son gülen ÇALDIRAN oldu…

 1. Şu yarışı değiştiren komiserler kurulu…Zerre yarışçılıktan bihabersiniz ve her hafta milletin ahını alıyorsunuz…Hakkım size helal değildir…

 2. Bu yarış neden değişti şimdi… Anlamak mümkün değil. Bunun çok daha kötülerini değiştirmeyen kurul bu yarışı değiştiriyor. Ya bi gidin …

 3. Faul vardı. Korakor mücadelenin dışına çıkıldı. Hem temas hem de haddinden fazla yaslanma var. Birden fazla kez, ısrarlı şekilde. Sadece bir kez olsa yarış içi aksiyon derdim.İçten dışarı bu kadar çıkıp ondan sonra “Er meydanı, haydi koş bakalım” denemez. Eee, bozuyorsun beni, kendimi kıstırarak koşuyorum.

  Boğaz Çocuğu da fauldü. Orada atın aksiyonu bıçak gibi kesilmişti. Ondan sonra “Yarışın bitmesine daha vardı, çok da yakın bitmedi” düşüncesi doğru değil. Atlar hani araba gibi değildi. Orada sonra artırmak kolay mı? Atahan Ağabeyin yarışın başında olsa da faul diyecek misiniz fikrine katılmıyorum. Evet, atın faulden sonra aksiyonlarını toparlayacak mesafe kıstası doğru bir kıstas ve yarışın başlarında faulü tolere edebilir. Ama son 100’de net bir kesintiden sonra yapamaz. Net kesinti başka, perdeleme başka, ısrarla açılma-kapanma başka. Orada sonradan beni şüpheye düşüren tek şey Kocakaya’nın kasten mi yoksa dikkatsizlikle mi bunu yaptığıydı. Dikkatsizlikle diyene ısrarla faul var demem.

  Tüm bunların dışında Festival Fever beni çok heyecanlandırdı. Yarışın yükünü çekmediği bir koşuda izlemek lazım. Gemi gibi bir at.

  1. Festival Fever o kadar güçlü bir at ki, jokeyi kontrol etmekte yetersiz kalıyor. Bursa’da uzak ara kazandığı yarışta da yine kontrol edememiş, son 300’de yarış rahatlayınca jokeyi atı kendi haline bırakmış ve at o rahatlıkla farkı açtıkça açmıştı.

 4. Festival Fever dedesi Storm Cat kadar büyük bir at ve aygır olabilir. Ancak bu atın hemen Karataş’a veya Abiş’e teslim edilmesi ekürinin ve atın yararına olacaktır. Bu yarış jokeyinin ata hükmedememesi nedeni ile kaybedildi.

 5. Allah aşkına Festival Fever son Bursa yarışında Tugay nasıl ata bibmiş bir bakın
  adam atın üzerinde duramıyor geliyorsun grup yarışta tercihini ondan yana yapıyor anlamak mümkün değil. Ben o yarışı izledikten sonra Tugay Alıcı sakın bu yarışa çıkmasın derken yine ata binmiş ve atın üstünde duramayan adam faul yaparak yarışı kaybetmiş. Bu at çok kaliteli usta jokeylere ihtiyacı var. Rica ediyorum son yarışı açın izleyin Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir yazık oldu

 6. Yarış değişir karar doğru.
  Çaldıran ve Festival Fever kalitelerini kanıtladılar ayakları düz bassın.
  Blue Sunset son yarışında sallanmıştı ve bugün geçildi dinlenirse iyi olur.
  Dream Twice ise değişik bir taya benziyor takibe alınmalı.

 7. Şu yarışa değişmez diyenleri anlamakta güçlük çekiyorum, Çaldıran sonlarda üstünlük kurduktan sonra Festival fever’in yaslanmalarıyla aksiyonu bozuluyor ve kazanacağı yarışı kaybediyor aksi halde Çaldıran’ın o yarışı kaybetmesi mümkün değil, tv’de ön kameradan tekrar tekrar seyrettik, komiserler şu yarışı da değiştirmiyorsa pes artık dedim kendi kendime ve fark baş-burun olunca da verilen karar net olarak doğru, sıkıntı bundan önce değişmesi gereken yarışların değişmemesinde, kötüye emsal olmaz, hiç kimse geçmişte verilmiş yanlış kararlardan yola çıkarak şu yarışın değişmemesi gerektiğini savunmaya çalışmasın, dün çok doğru bir iş yapıldı, umarım ki bundan sonra aynı kararlılıkla devam ederler.

 8. KurteL in koşacak atıda kalmadıkı,Bursadan at getirildi,Ne açık yarışlar koşuluyor,tek tük atlarla katılıyorlar,Yarışın galibi kim bılmem
  ama Kurtel kaybetti ya,Keyfını çıkaralım,Festival Fever kazansaydı
  olan yine yarışsever e olacaktı, Arif bey yasayı değiştirmek istiyor diye aynı ahırın 2 atını yazmak zorundayız,Yazık

 9. Daha önce verilen kararlara bakınca bu koşunun degişmesi hiç alışılmadık birşey çok daha fazlası bile değişmemişti.Ama bu kurtellerin her atına farklı sahip koyupda yarış severin pantolonunun cebine delik açmaları yüzünden hiç üzülmedim.Adil olmasada İlahi adalet demek lazım buna yani iyi olmuş

 10. bencede faul ama konu o değilki atın üstünde durdu duramadı burda adamına göre muamele çaldıranda t alıcı olsa festival feverda abiş veya karataş kesinkes red olurdu abişin çok böyle yarışı red oldu her ne kadar kurtel tayıda olsa buldular bursadan mecazi anlamda söyliyim garibim t alıcı ayda yılda bir grup 2 mont alıcak komiserler hemen acı yok rocky adeleti sağlıyacaksan isme bakma herkese eşit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir