NAAN ve ETONIAN…

Avrupa’da start aldığı ikinci yarışında ikide iki yapıp G3 Solario Stakes’i kazanarak dikkatleri çeken Etonian’in yetiştiricisinin ülkemiz menşeli oluşu geçtiğimiz haftanın en önemli yarış konularından biriydi. Dolayısıyla Emir Alkaş’ı tebrik ederek başlayalım yazımıza…

7 tay arasında birincilik elde eden Etonian’ın kazandığı G3 Solario Stakes’i son 5 yılda kazanan isimlere baktığımızda Positive, Too Darn Hot, Masar, South Seas ve First Selection gibi isimleri görmekteyiz.

Bunlardan Too Darn Hot, sonrasında G1 Dewhurts Stakes’i kazanmış ve üç yaşlılığında da Prix Jean Prat ve Sussex Stakes gibi G1 yarışlardan zaferle ayrılmıştır.

Masar ise hepimizin bildiği gibi Godolphin ekürisinin Epsom Derby hasretine 2018 yılında son vermişti.

Bahse konu diğer isimlerinde Solario Stakes’i kazandıktan sonra sınıf yarışlarda başarı gösterdiklerini de bilmekteyiz. Darısı ve hatta daha iyisi bir Türk Yetiştiricinin yetiştirdiği Etonian’a diyelim.

Etonian’ın babası Olympic Glory, yarış yaşamında G1 Queen Elizabeth Stakes’i Ascot’da kazanmıştı. Aygırlık yaşamındaki en iyi yavrusu G1 Coronation Stakes galibi Watch Me oldu şu ana değin…

Olympic Glory, Choisir’in oğludur ve bu aygır da babası Danehill Dancer vasıtası ile Danehill hattından gelmedir. Olympic Glory’in kısrak babası olan Alzao, Lyphard’ın oğludur ve dolayısıyla Olympic Glory’in soy ağacında hem Danzig/Lyphard cross uyumunu sağlamakta hem de Pocahontas katılımını gerçekleştirmektedir.

Olympic Glory’in anne hattını oluşturan Favolette isimli kısrak hem İrlanda 1000 Guineas galibidir. Teenoso gibi bir Derby galibi veren Furisio isimli kısrak ile anne kardeşidir.

İlginçtir Teenoso, Ack Ack’in oğludur ve dolayısıyla Cherokee Rose-The Squaw familyası burada da kendini göstermiştir ki, iki paragraf yukarıda bahsettiğimiz Pocahontas da, The Squaw torunudur. Dolayısı ile Sthe Squaw familyasından gelme iki önemli kısrağın farklı etkilerinin yaşandığı soy ağacına ve akrabasına maliktir Olympic Glory’in soy ağacı…

Etonian’ın annesi Naan’a gelince, yarış koşmamış bu kısrağın Indian Charlie’nin oğlu olduğunu görmekteyiz. İndian Charlie de babası In Excess vasıtası ile Caro’nun oğlu Siberian Express’e ulaşmaktadır.

Naan

Naan’ın annesi Wingspan, yarış yaşamında 1600 ve 2000 metre mesafelerde yarış kazanmayı başarmıştır. Bu faktörün Naan’ın yavrularına mesafe anlamında pozitif etki yaratması muhtemeldir. Wingspan’ın babası Silver Hawk’dır ve bu soy etkenini dolayısı ile bir üst paragrafta vurgulanan mesafe etkenin başlıca kaynaklarından biri olarak değerlendirmek mümkündür.

Naan’ın büyük annesi Broad Pennant isimli kısraktır ve Broad Brush’un oğlu olması itibari ile Etonian’ın soy ağacındaki en önemli ve değerli noktalardan birine imza atmaktadır. Zira Broad Brush, Ack Ack’in oğludur ki, üst paragraflarda Etonian’ın anne soyunda bu aygır hattından gelme bir ismin başarısını vurgulamıştır.

Tabi ki burada, yani Etonian’ın soy ağacında en değerli nokta Pocahontas-Cherokee Rose, ayni çift The Sqauw bağlantısıdır.

Diğer taraftan Naan’ın üçüncü annesi Pennant Champion da çift Tom Rolfe taşıyıcılığı ile bu faktöre katkıda bulunur.

Kafası belki de haklı olarak biraz karışanlar için bir özet yapalım:

Alzao : Lady Rebecca-Pocahontas-How- The Squaw

Ack Ack : Fast Turn-Cherokee Rose-The Squaw

Tom Rolfe : Pocahontas

Bu arada Naan’ın anne neslini oluşturan efsane kısrak Personal Ensign için 2000’li yılların başında “Sönmeyen Yıldızlar” dizisi içinde çok özel bir yazı yazmıştım.  En hoşuma giden yazılarımdan biri olan bu yazıyı kısmet olursa bir gün paylaşırız diyelim.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir