NADAS’ın Değeri!

Ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğinde özel bir değere sahip olan efsane atlar Nadas ve Cihangir adına yapılan koşuları, iki yarışın da bir yapıldığı 1992 yılından itibaren irdelemeye çalışacağız.

Nadas

Klas jokey Halis Karataş aynı yıl, hem Nadas, hem de Cihangir adına yapılan koşuları tam üç kez kazanmayı başarmıştır. 2007-2008-2015 yıllarında bu başarıyı Seddifi/Lannister, Mayuşka/Maracaibo ve My Lady/Ronaldinho ikilileri ile yakalamıştı.

İmparator lakaplı jokeyimiz Süleyman Akdı da,1998 yılında Sarsala ve Ortak ikili galibiyeti ile Nadas ve Cihangir koşularında aynı yıl kazanmayı başaran bir başka jokeyimizdir veya bir başka ifade ile de ilk jokeydir.

Aynı yıl iki tayı birden Nadas ve Cihangir koşularını kazanan iki aygır var, bunlar da Red Bishop ve Strike The Gold’dur.

Red Bishop tayları İhsan Sultan ve Yatko 2003 yılında Nadas ve Cihangir galibi olurken, 2010 yılında Colenels Love ve Aydemirhan da, babaları Strike The Gold’a aynı sene iki tayıyla bu koşularda galibiyet elde etme başarısı yaşattılar.

Strike The Gold deyince bu aygırın taylarının Nadas koşusundaki başarılı için ayrı bir paragraf açmak gerekir. Strike The Gold’un tam dört tayı Nadas koşusu galibi olmuştur.

2003 yılında Muhit ile başlayan söz konusu başarı zinciri, daha sonra üç yıl arka arkaya 2010-2011-2012 yıllarında Colenels Love, Balbiçin ve Air Born’un galibiyetleri ile zirve noktasına ulaşmıştır.

Nadas koşusunu 7 kez kazanan Halis Karataş, Cihangir koşusunu da 6 kez kazanmıştır (biri 1990 yılı) ve bu alanda lider jokey konumundadır bu yarışlarda…

Cihangir koşusunu kazanan taylardan Grand Ekinoks ve Hep Beraber Gazi koşusunu kazanmayı başarmışlardı ve ilginçtir aynı isimler Erkek Tay Deneme’yi de kazanmışlardır. Cihangir Koşusunu kazanıp, Erkek Tay Deneme ve/veya Gazi Koşusu galipleri şu şekilde.

Detenatör: 1995 yılı Cihangir ve Erkek Tay Deneme

Grand Ekinoks: 2001 yılı Cihangir, Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusu

Maracaibo: 2008 yılı Cihangir ve Erkek Tay Deneme

Hep Beraber: 2018 yılı Cihangir, Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusu

Dişilerde ise Nadas’ı kazanıp Gazi Koşusunu kazanan yok ama Nadas koşusunu kazanıp Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusunda başarılı olan dişiler mevcut.

Pırıl: 1992 yılı Nadas ve Dişi Tay Deneme

Damista: 1996 yılı Nadas ve Dişi Tay Deneme

Bella Otero: 1997 yılı Nadas ve Kısrak Koşusu

İhsan Sultan: 2003 yılı Nadas ve Kısrak Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ikincisi

Karatutkum: 2005 yılı Nadas ve Dişi Tay Deneme galibi, Kısrak Koşusu ikincisi

Balbiçin: 2011 yılı Nadas ve Kısrak Koşusu

Air Born: 2012 yılı Nadas ve Kısrak Koşusu

Peri Lina: 2018 yılı Nadas ve Kısrak Koşusu

Görüldüğü gibi Nadas koşusunu kazanmak, Dişi klasikleri için çok önemli bir veri olabiliyor. Bu manada Nadas koşusu galiplerinin Dişi Tay Deneme ve Kısrak koşularında elde ettiği derecelere bakmak da önemli olabilir diye düşünüyorum ve bu konumda da irdelemeye tabi tuttuğumda ilginç veriler çıkıyor karşımıza dişilerde.

Cormidable: 1994 Nadas Koşusu galibi, Kısrak Koşusu üçüncüsü.

Talaria: 1998 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu ikincisi.

Dünya Güzeli: 2001 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu ikincisi.

My Lady: 2007 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ikincisi.

Mayuşka: 2008 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ikincisi.

Last Story: 2009 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme üçüncüsü.

Seddifi: 2015 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ikincisi.

Black Chinese: 2017 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu  üçüncüsü.

Peri Lina: 2018 Nadas Koşusu galibi, Dişi Tay Deneme ikincisi.

Yani toparladığımızda 1992 yılından bu yana Nadas koşularında galip gelen 17 isim, Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşularında ilk üç sıraya girmeyi başarmış. Bu gerçekten de çok değerli bir veri ve hem yetiştiricilik, hem de yarışçılık boyutunda irdelenmeye değer bence…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir