NATIVE POWER’dan Derbi sonrası rakiplerine göz dağı!

6 Ağustos 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Mimar Sinan koşusunu, Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Caner Akgül’ün yaptığı Native Power (3y ke Native Khan – Unity, Sadler’s Wells) jokeyi Akın Sözen ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Spokesman (Win River Win) elde ederken, Mountain (Halicarnassus) üçüncü, Masterclassman (Maximus Dream) dördüncü, Sellyboy (Amerikalı) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kariyerinin ilk grup galibiyeti…  

Gazi koşusu beşinciliği sonrası start aldığı G2 Fevzi Çakmak koşusunda Burgas gibi şampiyon bir safkanın ardında elde ettiği ikincilik ile bu koşuya iyi durumda ve favori olarak çıkan Native Power, son iki koşusunda birlikte olduğu jokeyi Akın Sözen idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra ortadan yaptığı ataklarla liderliği aldı ve sonlarda kolaylayarak kazanırken Derbi sonrası çim pistteki ilk uzun mesageli Grup mücadelede rakiplerine göz dağı verip aynı zamanda kariyerinin ilk grup koşu galibiyetini de elde etmiş oldu.   

Sellyboy’un 2 boy, Veni Vici’nin 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Masterclassman liderliği alırken ikinciliğe de Repair Man girdi. Daha sonra Spokesman ve Firesign sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Masterclassman liderliğini korurken yine ikincilikte Repair Man daha sonra Firesign ve Spokesman vardı. 1200 ve 1000 startları benzer sıralarla geride bırakıldı. 800’de Masterclassman hala liderliğini koruyordu, Repair Man ikincilikte onun da arkasında Firesign ve Spokesman ikilisi vardı. Taylar bu sıralarla son düzlüğe çıktılar. 400’de Masterclassman liderliğini korurken ortadan Spokesman’ın yanından Native Power’ın en içten de Mountain’in sprinte kalktı. 200’de pistin ortadan gelen Native Power liderliği alıp farkı açmaya başladı. Sonlarda farkı 3 boya çıkaran Native Power 2’18”01 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

1 thought on “NATIVE POWER’dan Derbi sonrası rakiplerine göz dağı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir