NEWMARKET’te Klasik Koşular!

Ülkemizdeki karşılığı Dişi Tay Deneme ve Erkek Tay Deneme olan G1 1000 Guineas ve G1 2000 Guineas, 4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde İngiltere’nin Newmarket Hipodromu’nda koşulacak.

G1 2000 Guineas

4 Mayıs’ta Türkiye saati ile 17.35’te koşulacak olan ve şu anda 31 tayın ön kayıtlı olduğu bu önemli mücaceleye; Coolmore Ekürisi’ne ait geçen yıla damga vuran taylardan Magna Grecia ve Ten Sovereigns favori olarak girecekler. Gözümüze çarpan bir diğer tay ise 224 gün önce son yarışında Too Darn Hot’a geçilerek ikinci kalan Advertise…  Geçen yıl süren sert bir sezondan sonra taya çok inandığını belirten antrenörü, bu yarışı hedef yaptıklarını ve çok şanslarının olduğunu söyledi. Frankie Dettori ile yarışa katılacak olan tayın erken bahislerde şu anki oranı 1/10 olarak görünmekte.

Hugo Palmer’ın antrene ettiği Almufti göze çarpan bir diğer isim. Palmer daha önce 2016 yılında da Galileo Gold ile bu klasik koşuyu kazanmıştı. Almufti 18 Nisan’da çim pistteki yarışında 3.oldu. Özellikle 4 Mayıs’taki koşu için biraz yağmur beklentisi bulunan tayın daha da güzel koşacağı belirtiliyor

Son olarak yazımın girişinde bahsi geçen O’Brien’in antrene ettiği 2 eküriden bahsedelim. O’Brien son 2 yılda (2017 – 2018) bu klasik koşuları kazandı.

Taylardan Magna Grecia bu yarışın bariz favorisi… 245 gün aranın ardından bu yarışa çıkacak olan tay, özellikle Newmarket’in yumuşak pistinde oldukça başarılı koşular çıkarmış, koştuğu üç yarıştan ikisini kazanmış, birinde de ikinci oldu. Ekürinin bir diğer tayı Ten Sovereigns ise geçen yılın yenilmezlerinden… Koştuğu 3 koşuyu da kazanan tay 238 gün önceki son koşusunda ise bu pistte G1 kazandı.

Son 3 Yılın Kazanan Tayı, Antrenörü ve Jokeyi…

2018 Saxon Warrior  – A.O’Brien  – D.O’Brien

2017 Churchill – A.O’Brien – R.Moore

2016 Galileo Gold – H.Palmer  – F.Dettori

G1 1000 Guineas

5 Mayıs’ta Türkiye saati ile 17.35’te koşulacak olan ve şu anda 24 tayın ön kayıtlı bu klasik koşuda en dikkat çeken tay, maidenden çıktıktan sonra 199 gün aranın ardından bu pistte 16 Nisanda G3 koşuyu kazanarak sezonu galibiyetle açan ve 2’de 2 yapan Qabala…

Antreöner Roger Varian’ın en sevdiği taylarından biri olan Scat Daddy’nin kızı şu andaki 1/4 oranı ile diğer taylardan oldukça önde gözükmekte.

Geçen sene 26 Temmuz’da İrlanda Leopartstown Hipodromunda Türkiye Jokey Kulübü adına düzenlenen G3 Jockey Club of Turkey Silves Flash Stakes’i kazanan Skitter Scatter favori olan Qabala gibi Scat Daddy’nin kızı ve en yakın rakibi. Bu koşudan sonraki G2 ve G1 olan Curragh hipodromundaki 2 çim pist koşusunu da kazanan ve babadan kardeş olan bu iki tayın mücadelesi izlenmeye değer…

Son 3 Yılın Kazanan Tayı, Antrenörü ve Jokeyi…

2018 Billesdon Brook – R.Hannon – S.Levey

2017 Winter – A.O’Brien – W.Lordan

2016 Minding – A.O’Brien – R.Moore

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir