Duayen’in Koşusu’nu UĞUR BUBAM kazandı

At Yarışı Yazarlığının duayen ismi merhum Nimet Üyken adına 16 Ocak 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-6 koşuyu, Aslan Osman Vapur’un sahibi ve yetiştiricisi, Mehmut Baykara’nın ise antrenörü olduğu Uğur Bubam (Win River Win – Miss Disco, Gold Away) jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1300 metre sentetik pistte 1’17”90’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Son virajı en geride dönen safkan düzlükteki etkili sprinti ile formda rakipleri önünde birinciliğe uzanırken sentetik pistteki ikinci, kariyerinin ise üçüncü birinciliğine imza attı. Koşuda ikinciliği başarılı bir performans sergileyen Şpildat (Pressing) elde ederken, mücadeleden Serenity (Tony Montana) üçüncü, Rubuco (Dr Fong) ise dördüncü olatak ayrıldı.

Koşudan sonra Şeref Tribünü’nde düzenlenen kupa töreninde, galip safkanın sahibi adına antrenörü Mahmut Baykara‘ya kupasını TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner verdi. Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Son virajı en geride dönen safkan düzlükteki etkili sprinti ile formda rakipleri önünde birinciliğe uzanırken sentetik pistteki ikinci, kariyerinin ise üçüncü birinciliğine imza attı. Koşuda ikinciliği başarılı bir performans sergileyen Şpildat (Pressing) elde ederken, mücadeleden Serenity (Tony Montana) üçüncü, Rubuco (Dr Fong) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Uğur Bubam (Gökhan Kocakaya)

Koşudan sonra Şeref Tribünü’nde düzenlenen kupa töreninde, galip safkanın sahibi adına antrenörü Mahmut Baykara‘ya kupasını TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner verdi. Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

2019 Nimet Üyken Koşusu Kupa Töreni – Mustafa Baykara – Dr. Ender Aydıner – Çetin Özdemir

NİMET ÜYKEN

1919 doğumlu Üyken, İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajı yaparken, Vakit Gazetesinde spor yazarı olarak gazeteciliğe başladı. 1943-44 yıllarında Tanin gazetesi sorumlu müdürü, 1947-48 yıllarında da Yeni Sabah Gazetesi Spor Müdürlüğü görevinde bulundu. 1945 yılında çıkarmaya başladığı yarış mecmuası Derbi’yi aralıksız olarak 1987 yılına kadar çıkarmaya devam etti. Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Gazete de yarış yazarlığı da yapan Üyken, 1967 yılında Basın Şeref Kartı sahibi oldu. 1988 yılında Komiserler Kurulu Başkanlığı yapan ve 1992’de Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne, 1997’de de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play ödülüne layık görülen Nimet Üyken, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi. Nimet Üyken’in “At Yarışçılığı’nda 65 Yıl” ve 50. yıl münasebetiyle çıkardığı “Türkiye Jokey Kulübü’nün Tarihçesi” isimli kitapları bulunuyor. Üyken 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü’nün Onursal Üyeliğine seçilmişti.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir