NOBEL PRIZE (Aygır Analizi)

NOBEL PRIZE (Aygır Analizi)

Nobel Prize yarış yaşamında start aldığı beş koşuda elde ettiği iki birincilik ve bir ikinciliğin yanı sıra, üç yaşlılığında İrlanda da G3 Ballysax Stakes’i 2100 metre mesafede kazanmayı başarmıştır.

Nobel Prize’ın hangi soy tipinde kısraklar ile uyum sağlayabileceği konusunda hem hem babası Galileo’nun uyum sağladığı hatlar, hem de Nobel Prize’ın tam kardeşi olup G1 galibi olması dışında aygırlık kariyerinin başında olan Highland Reel’in başarılı yavruları da belli ölçülerde kuşkusuz referans olabilecektir.

Nobel Prize

Nobel Prize’ın tam kardeşi Highland Reel’in hali hazırdaki en iyi yavrusu olan ve İtalya da G2 yarış kazanma başarısı gösteren Atamisque’nin kısrak babası Pounced isimli aygır olup bu aygır Rahy ile Storm Cat kızından olmadır. Dolayısı ile bu eşleşme Giant’s Causeway’e benzer ki, bu aygır da “Storm Cat-Rahy” soy kurgusuna sahiptir.

Nitekim Highland Reel’in diğer en iyi yavrularını incelemeye devam ettiğimizde G3 galibi Comanche Country’nin kısrak babası olan Shamardal’ın da Giant’s Causeway oğlu olduğunu görmekteyiz.

Nobel Prize’ın tam kardeşi olan Highland Reel’in bir diğer iyi yavrusu olan ve Listed klasta yarış kazanan temsilcisi Warnie’nin kısrak babası Footstepsinthesand olup, bu aygır da Giant’s Causeway oğludur.

Dolayısı ile Highland Reel’in tam kardeşi Nobel Prize için Giant’s Causeway hattından gelen isimlerin uyum ihtimali yüksektir ve bu aygırın ülkemizde görev yapan temsilcisi Red Giant kızlarının, ayrıca kısrak baba etkenleri ile de Nobel Prize ile uyum olasılığı mevcuttur.

Highland Reel

Ayrıca Nobel Prize’ın babası Galileo’nun en iyi yavrularından olan Gleanagles ve Decorated Knight’ın annelerinin de Giant’s Causeway’in tam kardeşleri oluşu söz konusu uyum için başka bir referanslar mahiyetindedir.

Diğer taraftan Nobel Prize’ın babası Galileo’nun de Giant’s Causeway’in babası olan Storm Cat hattından gelen kısraklar ile Grup galibi atları vermesi de bu hattın farklı kollarının Nobel Prize ile uyum olgusu için referans olarak kabul edilebilir.

Nobel Prize’ın tam kardeşi olan Cercle de la Vie isimli kısrağın Acclamation’dan verdiği Angel Bleu isimli safkan, Fransa da 2021 yılında şampiyon iki yaşlı erkek tay unvanını almış olup, iki kez G1 kazanan bu atın babası Acclamation’dır. Acclamation oğlu Lilbourne Lad, ülkemizde aygır olup bu aygırın kızları Nobel Prize için düşünülebilir.

Yine Nobel Prize’ın anne kardeşlerinden olan ve iki kez G1 koşuda ikinci olan Valdemoro’nun Encosta De Lago temsilcisi olduğunu görmekteyiz ki, bu aygır da Fairy King temsilcisidir.

Fairy King ise Sadler’s Wells’in tam kardeşidir. Yine Encosta De Lago’nun Nobel Prize’ın tam kardeşi olan Highland Reel’in bir diğer iyi yavrusu olan ve Listed yarış galibi High Approach’ın kısrak babası olduğunu görmekteyiz.

Ülkemizde Fairy King oğlu Revoque temsilcisi Mehmet Bora kızları da Nobel Prize için değerlendirilebilir.

Nobel Prize’ın babası Galileo’nun en iyi temsilcilerinden olan Magical ve Love’un kısrak babası Pivotal olup, gerek Galileo, gerekse de Galileo oğullarının bu aygır temsilcileri ile iyi sonuçlar verdiğini bilmekteyiz, örneğin Frankel…

Galileo

Diğer taraftan Pivotal babası Polar Falcon vasıtası ile Nureyev’e bağlanmakta olup, Galileo’nun babası Sadler’s Wells ve onun hattından gelen aygırların bu hat ile uyumu bilinen bir olgudur.

Pivotal hattı ülkemizde iki temsilcisi olan Kaneko ve Captain Rio ile temsil edilmekte olup, ayrıca Nureyev hattından farklı temsilciler de vardır, örneğin Dai Jin ve Pressing gibi…

Bu saydığımız isimlerden Captain Rio’nun kısrak babası Galileo da olduğu gibi Miswaki olup onun da babası olan Buckpasser’ın Nobel Prize’ın kısrak babası olan Danehill’in de ikinci kısrak babası olması münasebeti ile Noble Prize ve Captain Rio kızları arasında, ikili Miswaki ve üçlü Buckpasser akrabalığı değerli bir soy etkeni oluşmasına vesile olabilir.

Nobel Prize’ın babası Galileo’nun başarılı yavrularında dikkat çeken bir olgu, Igugu ve Found gibi değerli atlarda olduğu gibi kısrak babalarının Intikhab oluşudur. Intikhab, Red Ransom oğlu olup, ayrıca yine Galileo’nun başarılı temsilcilerinden Mahbooba’nın da kısrak babası Red Ransom’dır.

Galilelo’nun yine Red Ransom gibi Roberto’nun oğlu olan Silver Hawk’ın bir kızı ile Galileo’nun en iyi yavrularından ve aygırlık kariyeri olan Nathaniel’i verdiğini görmekteyiz.

Red Ransom’un ülkemizde Sri Pekan ve Topor gibi yavruları, Silver Hawk’ın da Red Bishop isimli oğlu mevcuttur ve gerek söz konusu aygırların kızlarının, gerekse de diğer Roberto hattı temsilcilerinin da Nobel Prize ile uyum olasılığı mevcuttur.

Nobel Prize’ın babası Galileo’nun en iyi yavrularından biri olan Australia’ın kısrak babası olan Cape Cross’un, yine Galileo’nun en iyi anne kardeşi olan Sea The Stars’ın da annesidir. Dolayısı ile Nobel Prize için Cape Cross hattından gelen ve bu atın annesi Park Appeal ve onun annesi Balidaress hattından gelen isimler de uygunluk arz edebilir.

Cape Cross’un ülkemizde Halicarnassus, Kalimdor, Out Of Control gibi aygır oğulları ve dolayısı ile bu atların temsilcilerinin yanı sıra Sea The Stars oğlu Crimean Tatar gibi temsilcileri de bulunmaktadır.

Ayrica Balidaress’in torunu Bin Ajwaad ülkemizde aygırlık yapmış isimlerdendir. Ayrıca yine Park Appeal torunu Diktat da ülkemizde aygırdır. Galileo’nin aygır oğullarından Frankel’in G1 galibi yavrusu Mostahdaf’ın 2.kısrak babası Diktat’dır.

Yine Cape Cross gibi Green Desert hattından gelen Paco Boy’un aygırlık yaşamında en iyi yavrusunu bir Galileo kızı ile verdiği düşünüldüğünde, Paco Boy temsilcilerinin de Nobel Prize ile uyum olasılığını ifade etmek mümkündür.

Galileo’nun üstün başarı gösterdiği hatlardan biri da Anabaa olup, bu aygırın 4/3 kardeşi Country Reel kızları da diğer soy etkenleri gözetilerek Nobel Prize için değerlendirilebilirler.

Galileo’nun şampiyon yavrularından Order Of St George’un annesi bir Gone West kızı olup, aygırın bu hat ile de başarılı sonuçlar verdiğini görmekteyiz ki, Gone West gibi Mr.Prospector’un bir diğer oğlu Kingmambo kızı ile Ulysess gibi değerli bir at oluşumunu da görmekteyiz.

Nobel Prize’ın uyum ihtimali olan hatlardan biri de tam kardeşler Kris/Diesis ve söz konusu hattan gelen isimler olup, bahse konu olgu hem babası Galileo, hem de kısrak babası Danehill ve oğullarının aygırlık kariyerinde de söz konusudur.

Analiz içinde Captain Rio bahsinde vurguladığımız Buckpasser etkisi A.P.Indy’in ikinci kısrak babasının Buckpasser oluşu dolayısı ile bu hattan gelen temsilcilerde de gerçekleşebilir.

Nobel Prize’ın uyumlu olabileceği kısrak baba hatlarının aşağıda iletirken, babası Galileo’nun 373 Grup kazanan yavrularından bazı G1 galiplerinin kısrak baba hatlarını aşağıda bulabilirsiniz ki bu ayrımı yaparken, kısrak babaları Nobel Prize gibi Danehill olmayanları tercih ettik öncelikle…

NOBEL PRIZE UYUMLU KISRAK BABA HATLARI

Storm Cat Hattı : Red Giant, Mountain Cat, Perfect Storm, Lion Heart, Mendip, Hakeem, After Market, Marcavelly

Nureyev Hattı : Captain Rio, Kaneko, Dai Jin, Pressing

Danzig Hattı : Paco Boy, Halicarnassus, Out Of Control, Invincible Son, Sea Hero, Kurtiniadis, Akındayım

Acclamation Hattı : Lilbourne Lad

Night Shift Hattı : Bosporus, Native Khan, Perfecto

Nijinsky Hattı : Marlin, Green Gönen, Kafkaslı

Fairy King Hattı : Mehmet Bora

Deputy Minister Hattı : Always A Classic, Dehere, Toccet

Roberto Hattı : Sri Pekan, Red Bishop, Dr Fong, Wiener Walzer, Fantastic Fellow, Topor

Halo Hattı : Daredevil

Sunday Silence Hattı : Divine Light, Renk, Smart Robin, King David

Gone West Hattı : Royal Abjar, West by West, El Corredor, Banknote, Ajmera

Kingmambo Hattı : Okawango, Kuloğlu, Rey De Cafe

Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar

Smart Strike Hattı : Papa Clem

Forty Niner Hattı : Justenuffhumor, Utopia

Fappiano Hattı : Victory Gallop, Sidney’s Candy, Amerikalı, Bodemeister

Carson City Hattı : Cuvee, Run Away and Hide

Sharpen Up Hattı : Three Valleys, Common Grounds, Shining Steel, Hakkar

Alydar Hattı : Strike The Gold, Yıldırımbey, Speedy Wolf, Güngör Baba

Majestic Prince Hattı : Super Saver

Riverman Hattı : Win River Win, River Special, My Volga Boatman

Mill Reef Hattı : Doyoun, Velociraptor

A.P.Indy Hattı : General Quarters, Corinthian , Trappe Shot, Hemsworth  

Cherokee Run  : Yonaguska, Zanjero

Blushing Groom Hattı : Bin Ajwaad

Habitat Hattı : Distant Relative, Luxor, Graystorm, Dutyfree, Mali, Yavuz Star,

Private Account Hattı : Unaccounted For

Ahonoora Hattı : Scream To Scream, Kopenhag, Hep Beraber

In Reality Hattı : Tizway, Karabeyhan, Karamurat

NOBEL PRIZE BABASI GALILEO BAZI G1 YAVRULARI

TEMSİLCİSİ BABASI ONUN BABASI
NEW APPROACH AHONOORA LORENZACCIO
LUSH LASSES ANABAA DANZIG
CAPRI ANABAA DANZIG
BOLSHOI BALLET ANABAA DANZIG
ALLEGRETTO CAERLEON NIJINSKY
AUSTRALIA CAPE CROSS GREEN DESERT
LINTON CENTAINE CENTURY
ALANDI DARSHAAN SHIRLEY HEIGHTS
SIXTIES ICON DIESIS SHARPEN UP
ADELAIDE ELNADIM DANZIG
SOLDIER OF FORTUNE ERINS ISLE BUSTED
ORDER OF ST GEORGE GONE WEST MR.PROSPECTOR
IGUGU INTIKHAB RED RANSOM
FOUND INTIKHAB RED RANSOM
SEVENTH HEAVEN JOHANNESBURG HENNESSY
MONDIALISTE KALDOUN CARO
ULYSEES KINGMAMBO MR.PROSPECTOR
ALTANO LANDO ACATENAGO
RED ROCKS MACHIAVELLIAN MR.PROSPECTOR
TREASURE BEACH MARK OF ESTEEM DARSHAAN
WALDGEIST MONSUN KONIGSSTUHL
NIWOT NOBLE BIJOU VAGUELY NOBLE
MAGICAL PIVOTAL POLAR FALCON
LOVE PIVOTAL POLAR FALCON
RHODENDRON PIVOTAL POLAR FALCON
HERMOSA PIVOTAL POLAR FALCON
HYDRANGEA PIVOTAL POLAR FALCON
THE UNITED STATES PIVOTAL POLAR FALCON
CAPE BLANCO PRESIDIUM GENERAL ASSEMBLY
MAHBOOBA RED RANSOM ROBERTO
NATHANIEL SILVER HAWK ROBERTO
CHURCHILL STORM CAT STORM BIRD
GLEANEAGLES STORM CAT STORM BIRD
MISTY FOR ME STORM CAT STORM BIRD
DECORATED NIGHT STORM CAT STORM BIRD
HAPPILY STORM CAT STORM BIRD
RIP VAN WINKLE STRAVINSKY NUREYEV
News Reporter

1 thought on “NOBEL PRIZE (Aygır Analizi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir