Norfolk Stakes’de Hakemlerden tartışılan karar!

16 Haziran 2022 Perşembe günü Ascot Hipodromunda koşulan G2 Norfolk Stakes sonrası büyük bir tartışma yaşandı.

Jokey Paul Hanagan’ın 1/50 orana sahip The Ridler isimli safkanla kazandığı yarış sonrası yapılan itirazın Hakem Heyeti tarafından reddedilmesi, gerek hipodromda bulunan binlerce seyirci, gerek yarışı televizyon ekranlarından seyreden onbinlerce izleyici ve gerekse yarışta atı koşan diğer at sahipleri ve antrenörler tarafından ciddi şekilde eleştirildi.

Koşuyu üçüncü sırada bitiren Crispy Cat’in ilgilileri protestonun reddedilmesine büyük tepki gösterdiler. Kendi atlarının kazanan atın müdahalesine maruz kalmasa yarışı kazanacağı konusunda ısrarlı olan safkanın sahibi, antrenörü ve jokeyi verilen kararı yeniden gözden geçirilmesini istedilerse de, Hakemler tekrar yaptıkları inceleme sonrasında Paul Hanagan’ın bindiği ve ciddi bir şekilde sola doğru kaçan The Ridler’ın yaptığı faullerin sıralamayı etkilemediğine karar vererek koşunun sonucu resmileştirdiler.

The Ridler (Paul Hanagan)

Sadece üçüncü olan Crispy Cat’in değil, aynı zamanda ikinci ve favori olan Walbank‘ın da sahibi olan Kia Joorabchian, verilen karardan sonra yaptığı açıklamada “Her iki atımız da yok edildi. Crispy Cat yarıştan tamamen düştü. Bu yapılan bir hata değilse, itirazımızdan vazgeçebiliriz. Adil bir şekilde kaybetsek hiç sorun değil, ancak deneyimli bir jokey pistte dört atı yok etti. Crispy Cat kazanır veya kaybeder! Sonuç sorun değil, sorun deneyimli bir jokey dört atı resmen yarıştan sildi.” dedi.

Crispy Cat’in antrenörü Michael O’Callaghan da safkanın sahibi ile aynı fikirdeydi ancak Komiserler Kurulunda yapılan değerlendirmede kendilerine kazanma şanslarının olmadığının belirtildiğini söyledi. Başarılı antrenör konuyla ilgili olarak Sizlerine şunları ekledi; “Bu yarış Amerika’da olsa değişirdi. Ama İngiltere’de komiserler üçüncü atı birinci sıraya koyamazlar. Çünkü Walbank ikinci oldu ve ona bir faul yapılmadı.”News Reporter

5 thoughts on “Norfolk Stakes’de Hakemlerden tartışılan karar!

  1. Orada tabi 50 senede bir böyle bisey olunca infial yaratiyo,bizde her koşuda 5-6 atı daha startta yarıştan silip yok ediyo bazı “tecrubeli jokeyler”…!!!

  2. Mehmet Kaya yı gönderelim hem at göstermeyi öğretsin hem de kamcisiyla aynı zamanda iki at nasıl idare edilir öğretsin

    1. SESLİ GÜLDÜM AHAHHA MEHMET KAYAYI GÖRSE BUNLAR KORKAR BE DER BU ADAM KOVBOYMU BİZ JOKEY FALAN DEĞİLİZ DERLER

  3. Bizim komiserler için karar kolay. “Temas yoksa yarış değişmez!” Her yarış günü gördüğümüz şeyler. Usülsüz kulvar değişikliği yapılmayan gün yoktur. İyi tarafından bakalım; bizim yarışçılığımız ileri gitmiyor maalesef ama Avrupa yarışçılığı geri geliyor. Ortada bir yerde buluşuruz artık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.