NORTH AMERICA Büyük Oynuyor!

NORTH AMERICA BÜYÜK OYNUYOR

Bu Kadınlar Nereye Koşuyor?

Dubai Karnavalının (DWCC) ikinci günündeki en önemli olay, BAE’de ilk kez kadınların işbirliğiyle  oluşturulan bir kuruluşun (Phoneix Ladies Snydicate) imza attığı başarıydı… Kadınların atçılığa olan ilgisini arttırmak ve kadın at sahipleri oluşturmak amacıyla kurulan sendika ilk sezonunda büyük başarılara imza atıyor.

Phoneix Ladies Snydicate

G2 UAE Derby, hatta onun galibinin de G1 Kentucky Derby’e doğrudan katılma bileti alacağını düşünecek olursak, Erkek Tay Deneme Koşusu provasını “geleceğe yatırım” olarak izlemek gerek. Phoenix Ladies Syndicate’in sahibi olduğu Walking Thunder (Violence – Street Show) tam da bu sözümüzü doğrular biçimde bir koşu çıkardı… Connor Beasley’nin bindiği safkan, kum pistteki 1600 metrelik koşuyu 1.38.43 yaparak 9 boy farkla kazandı. Walking Thunder, üçüncü koşusunda da geçilmezliğini korurken, sürekli gelişim gösteriyor. Phoneix (Anka Kuşu) Hikayesi sanki Dubai’de yeniden yazılmaya başlandı. Bakalım bundan sonra neler olacak?

3 yaşlıların çim pistteki 1400 metrelik mücadelesinde birinciliğe uzanan isim, 1.24.12’lik derecesiyle Godolphin’in safkanı Good Fortune  (New Approach – Mazuna) oldu. Böylece ekürinin başarılı antrenörlerinden Charlie Appleby ile jokey James Doyle 2019 Karnavalındaki ilk birinciliklerini elde ettiler. Koşuyu 0,75 boy farkla ikinci tamamlayan Woven (Dutch Art – Regal Silk) bu yarışıyla umut verdi ama bakalım kum piste de aynı başarıyı gösterebilecek mi?

Gecenin en önemli mücadelesi hiç kuşkusuz ki G2 Al Maktoum Challenge R1 koşusuydu. Kum pistteki 1600 metrelik koşuyu 2018 G1 Dubai World Cup’ta sorun yaşayan ve o günden beri  koşmayan North America (Dubawi – Northern Mischief) kolayca kazandı. Çok formda görünen bu safkan, önümüzdeki koşularında da adından mutlaka söz ettirecek. Richard Mullen’ın bindiği North America, 1.35.88 gibi iyi dereceyle birinciliğe uzanırken, Kimbear (Temple City – Sky Dreamer) dokuz boy farkla ikincilikte kalan bir başka isimdi. 30 Mart Cumartesi gecesi Dubai’de koşacak North America bence çok taraftar bulabilir, ne dersiniz?

Çim Pistteki 1200 metrelik handikap koşuda ilk altı sırayı paylaşan safkanların arasında toplam bir boy fark vardı. Dream Today (Dream Ahead – Macheera) Dubai’deki ilk startında jokeyi Christopher Hayes ile kazandı. İspanya’dan gelen Abrantes (Caradak – Abril) ve Britanya’da koşan Intisaab (Elnadim – Katoom) ikinci ve üçüncü sıraları paylaştılar.

Kum pistteki 1900 metrelik handikapı ilk iki sırada bitiren safkanlar Medaglia D’Oro  yavruları oldular.  New Trails (Medaglia D’Oro – Issaqueena) gecenin rekorunu kırarak, koşuyu 10,5 boy farkla kazandı. İki aydır Dubai’de olan bu safkan da bence karnavalın yıldız adaylarından ve bakalım nereye kadar yükselebilecek? Jokeyi Connor Beasley de; iki parlak yarış ve iki birincilikle geceyi kapattı. Tried And True (Medaglia D’Oro – Dearly)ile Key Bid (Dubawi – Silca Chiave) diğer sıraları paylaştılar.

Günün kapanışı Güney Afrika ve Dubai’nin ünlü Antrenörü Mike de Kock’un safkanı Baroot (Dubawi – Time Honoured)’tan geldi. Kock’un bu yılki baş jokeyi Adrie De Vries’in bindiği Baroot 1. 36.41 yaparak kazandı. Godlophin Ekürisi safkanları On The Warpath (Declaration of War – Elusive Pearl) ile Silent Attack (Dream Ahead – Chanterelle) arasındaki ikincilik mücadelesini burun farkıyla kazanan hafif kilolu On The Warpath oldu.

Dubai’de bir yarış günü daha geride kalırken, heyecan gittikçe yükseliyor…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir