OĞLUM DORUK’tan üçüncü G1 zaferi…

7 Ekim 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Byerley Turk koşusunu, Bülent Taşçı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü sabri Bektaş’ın yaptığı Oğlum Doruk (4y da Bosporus – Carolina Reaper, Victory Gallop) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Vincitore (Victory Gallop) elde ederken, Cagner (Victory Gallop) üçüncü, Zafer Ateşi (Win River Win) dördüncü, Koca Seyid (Smart Robin) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Oğlum Doruk (Gökhan Kocakaya)

Kariyerinin üçüncü G1 zaferi…

Mayıs ayındaki G1 19 Mayıs zaferi sonrası yaklaşık 3,5 ay aradan sonra festival günü Anadolu Koşusunda piste çıkan Oğlum Doruk, kazanabileceği o günkü mücadeleden başarılı bir performans sergileyerek az farkla ikinci çıkmıştı. Bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde koşuyu orta grupta takip eden safkan, düzlüğe çıkıldıktan sonra pistin ortasından yaptığı etkili sprintle liderliği alıp sonlarda daha da kolaylayarak birinciliğe uzanırken, kariyerinin de üçüncü G1 zaferine imza atmış oldu.

Peekaboo’nun 2 boy, Mister Görkem’in 4 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvardan atak yapan Ascot liderliği alırken ikinciliğe Doğa Kanunu girerken daha sonra Çakırdağlı ve Vincitore sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Ascot liderliğini korurken ikincilikte Doğa Kanunu daha sonra Cagner ve Çakırdağlı şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Ascot halen lider yine ikincilikte Doğa Kanunu arkalarında Cagner ve Çakırdağlı daha sonra Vincitore ve Oğlum Doruk sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Ascot lider, ikincilikte Doğa Kanunu daha sonra Cagner ve Çakırdağlı şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de önde kalabalık bir liderlik mücadelesi devam ederken 300’e doğru dışardan gelen Oğlum Doruk liderliği alırken en içten Vincitore’nin atakları görüldü. 200’den sonra liderliğini koruyan Oğlum Doruk sonlarda farkı 3 boya çıkararak 2’02″77 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

2 thoughts on “OĞLUM DORUK’tan üçüncü G1 zaferi…

  1. Anne hattının da kaliteli olması nedeniyle, babasının yerini dolduracak bir aygır olma potansiyeli çok fazla.

  2. Son yarışında aşırı teşvikle yarışın içine girebilmişti ama bu kez yağ gibi aktı. Oğlum Doruk, seyir zevki olan bir at.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir