Mahmut Baguç ne dedi?

2 Şubat 2020 Pazar günü İzmir’de koşulan A2 9 Eylül Koşusu öncesi TJK TV ve TAY TV ortak yayına yansıyan görüntülerde, eyerleme mahallinden padok alanına geçmek istemeyen Can Dadaş isimli safkana yedek kayışıyla vuran ve bu hareketi nedeniyle kamuoyunun ciddi tepkisini alan Mahmut Baguç, sitemiz editörü Atahan Zilcioğlu ile konuştu. Baguç konuyla ilgili olarak 3 Şubat 2020 Pazartesi akşamı yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Candadaş ve Mahmut Baguç

“Candadaş benim hayatımdaki en önemli atlardan biri… Bize çok büyük mutluluklar yaşattı. Bizim için çok kıymetli… Ona ne kadar iyi baktığımızı bizi tanıyanlar çok iyi bilir. Lakin o çok iyi bir at olduğu kadar aynı oranda da agresif ve sinirli bir safkan. Ekranlara yansıyan o sevimsiz görüntüden önde yaklaşık yarım saat kadar aramızda mücadele yaşandı. Seyisini altına aldı ve ona zarar verdi. Çok zorluk çıkarttı. Ne yapsak onu sakinleştiremedik.

Artık öyle bir duruma gelmişti ki; Eyerleme Bölgesinde bulunan camlı bölgenin orada sadece kendisi için değil, o esnada orada bulunan insanlar için de ciddi bir tehlike yaratmaya başlamıştı. Amacım onu bir an önce kendisine ve başkalarına zarar verebileceği o bölgeden uzaklaştırmaktı. Benim yaptığımı bazen çok yaramaz bir çocuğa mecburen yapılan bir müdahale gibi düşünün… Yoksa biraz sonra yarışa çıkacak atına kim kötü muamele yapar. Kim yarış koşacak atına performansını olumsuz etkileyecek şekilde davranır. Dediğim gibi amacım yaşanabilecek büyük bir sıkıntıya mani olmaktı.

Mahmut Baguç ve Candadaş

Can Dadaş o kadar sert bir at ki, onun Şirinyer Hipodromundaki ahırını sırf kendisine zarar vermesin diye özel lastikle kaplattım. Çünkü daha önce ahır duvarları kırmıştı. Onun kendisine veya başkalarına zarar vermesi bizim asla istemediğimiz bir şey. Ekranlardan hoş görünmeyen o görüntü, bir jokeyin sadece tek bir kamçısı kadar etkilidir. Yarış kamuoyu ve yarışseverler şunu bilsin ki; Candadaş benim oğlum gibidir, bizim canımızdır ve ona çok iyi bakılmaktadır.”

 

News Reporter

30 thoughts on “Mahmut Baguç ne dedi?

 1. Boş adam,biraz yurt dışını takip etsin.
  start eğitimi almamış atlar yarıştan çıkarılıyor..At eğer padoğa gelmek istemiyorsa sende yarıştan çıkar.

  1. Mahmut abi atının zarar görmesini istemez tabikide kardeşim atı yarıştan çıkartmak o kadar kolay değil at padoğ önüne gelene kadar ne kadar emek harcanıyor sen biliyormusun sende biraz sahayı takip et ve öğle yorum yap

  2. Çok doğru söylemişsiniz, şimdi paçasını kurtarmak için masallar anlatıyor,,,, yarın yakalanmayacağını, görünmeyeceğini bilse yine döver atını ve atlarını, cahil mentalitesi, bu gibi insanlar atınıda çocuğunuda karısını kızınıda döver,,, hele hele hayvanlara üç kuruşluk acıması olmadan döver.

  3. Bu şahsın yaptığını doğru bulmuyorum ilk olarak. Fakat yarışa yada idmana gitmek istemeyen her at çalıştırılmasa yada yarıştan çıkarılsa sahadaki atların %20 si ne çalışır ne yarışır. Her atın karakteri farklı. Evet, bazı atlar doğru eğitimle yola geliyor ama bazı atların huylarını değiştirmek mümkün olmuyor. Kimi çalışmak istemez, kimi starta zor girer, kimi zor çıkar. Yarıştan çıkan atlatın kamçı izlerini gördünüz mü? Sonuç olarak bu arkadaşa kamuoyunda verilen tepki abartılı bence.

 2. Şimdi bu arkadaşa ne kadar inanalım atın çok agresif olduğu söylemine bir üsteki fotoğraf ta çok agresif atın üzerine oturmuş eğer bu atı kendisi yetiştirmişse agresiflik sorunu kendisinde açıklaması yaptığından beter

 3. Kıvır Yavrum Kıvır, yurt dışında değil ülkemizde de rehbilitasyon merkezleri var, oğlu gibiymiş çok değerliymiş, utanmaz adam bari erkek gibi yaptın arkasında dur özür dile. En azından dik durmayı becer.

 4. ,,Benim yaptığımı bazen çok yaramaz bir çocuğa mecburen yapılan bir müdahale gibi düşünün…,,
  Özürü kabahatinden büyük!Çocuğa vurmak neymiş?

 5. Atahan zilcioglu müthiş habercilik tebrikler.!
  Böylece Mahmut un mağdur olduğunu anlamış olduk. Şerefsiz can dadas, adam yine bir şey yapmamış, seni şöyle iyi bir gelen dövmesi şart oldu artik.
  Allah atahan ve Mahmut gibilere zeval vermesin.

 6. Aynen sana katılıyorum Önal arkadaşım,zaten bu TJK dan ne bekliyorsunuzki ,TJK sı nedir ki at sahipleri ne olsun,at sahibine göre kişniyor ,Nerde cacık cucuk gayri meşru adam varsa at koşturuyor,dümbüğü pezevenk i Beyefendi oluyor,ne bekliyorsun AT sahibinden???

 7. At üstünde son sürat koşan bir ata kamçı vurmak başka bişey,atın gözlerinin içine bakarak vurmak başka birşey ve o at anlıyor senin onu dövdüğünü atlarında bir psikolojisi var.Aynı zamanda karşısındaki insanın psikolojisini de anlayabiliyorlar ve eminim senden nefret ediyor Can dadaş…
  Candadaş zaten start sorunlu bir at starttan bazen geç bazen de tereddütlü çıkıyor ve sebebi de belli,Ahırda kötü muamele görüyor gerek seyisleri gerek sahibi tarafından,ona rağmen sana okadar para kazandırması çok yazık…

 8. Benim yaptığımı bazen çok yaramaz bir çocuğa mecburen yapılan bir müdahale gibi düşünün… ” bu cümleyi, kendini savunmak için söyleyebilen birine ne söylenebilir ki? Bu tip adamlar toplumda olduğu sürece, kadına, çocuğa, hayvana şiddet asla bitmez. Hangi çağda yaşıyoruz? şiddet ile eğitim vermek ortaçağda kaldı sanıyordum. TJK’nın yapacağı tek şey; Derhal at sahibi belgesini iptal edip, yarış ile ilgili yerlere girişine yasak getirmektir. Bu olay sadece bir ata uygulanan şiddet ile alakalı değildir. Toplumda at yarışlarına karşı ön yargının derinleşmesine neden olacaktır.

 9. Atın padoğa gelmek istemiyor huysuzluk yapıyor bir derdi var çıkar yarıştan ki bunlar yaşanmasın. Bence Türk atçılığı bırakın İngiltere, Fransave Amerika Birleşik Devletleri’ni hayatta yakalayamayacak kalite konusunda. Neden kalite konusunda eksik kalacağımızın özeti yukarıdaki röportajdadır. Benim şahsi fikrim budur. Saygılarımla.

 10. ne desen,z boş, çok ah aldınız, çıkar acısı, kameraların yakalamadığı zamanlarda kim bilir neler yapıyorsunuz

 11. He he anlat sen daha gelmiyorsa padoğa yarıştan çıkar ölürüsünüz dimi bir yarışıda kaçırsanız 2 trilyona yakın para kazanmış ata herkesin önünde bunu yapanlar ahırlarda vasat atlara neler yapmaz. 120 gün ceza alsa ne olur bulacak şimdi bir yancı at sahibi atlar ona geçecek koşmaya devam.

 12. Oğlum dedigin ata sen bunu yapiosan o zaman cocuklarinada bu sekilde davraniosun demektir 120 gun men bence az elinden alinmali bu at kupalar zaferler kazaninca iyi yazik gercekten oda bi candir.

 13. Her ne olursa olsun yaptığının mazereti yok , Canavarca. Seyis ve kiremit kırığı fotoları çok inandırıcı gelmedi. Özür beklenirken hikaye anlatıyor. En ağır ceza verilmeli…

 14. Arkadas sen ne dediginin farkinda misin? Insan hic cocugunu dover mi? Normal birseymis gibi de soyluyor yaramazlik yapti dovdum.diye! Sizin atciliginiz batsin,yarim insanlar.

 15. Mahmut bey atcilik camiasina, bütün yaris severlere en başında özür borçlu. Bu açıklamalar bir yaris sever olarak beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Size servet kazandıran bir canlıya tabiki çok iyi bakacaksınız, ama mesele bu değil. Anlayamamissiniz Mahmut bey, bu camianın uzun zamandır düzeltmek için çok büyük çabalar sarfettigi imajına nasıl zarar verdiğinizi. Jokeyin kamcisiyla sizin yaptığınız birbirinden çok farklı şeyler.
  Keşke hemen savunmaya geçip kendi durumunuzu açıklamak yerine, bu camiayı düşürdüğünüz durumu görüp, özür dileme erdemi gosterebilseydiniz.

 16. Ya şu ifadeleri yayinlamaniz bile etik değil. Eşine şiddet uygulayan erkeklerin de sözde hep bir bahanesi var ama şiddetin bahanesi olmaz ve yayınlanmaz.

 17. Bahanelere bak resmen hayvanin oiskolojisini bozmuşsunuz allah hayvanları siz dövesiniz diyemi yarattı sende huysuzlandigin zaman sanada vursalar kayişla hisuna gidermi böyle bisey olamaz ya devlet el atmasi lazim bu atyarislarina

 18. Bizim atçılığımızın bir adım eliri gitme şansı sıfır. Avrupa da atlar kendi h aralarında antre edilir yarış günü at hipodrama gelir yarışı koşar. Sonra yine haraya geri döner. Yani bizim atlar gibi stres yaşamazlar. Adamlar iyi Bi at buldum mu bunu damızlık ta daha iyi nasıl kullanırız diye düşünürken bizimkiler de haftada 2 yarış nasıl koşarız derdindeler. Bunlar robot değil ki kardeşim bunlarda canlı varlıklar bir sorunları Bi problemleri olduğu zaman tabii ki tepki vermesi doğal. bizde ki atçılık sadece daha çok nasıl para kazanırım üzerine kurulmuş bir sistem haline geldi. Önceden büyük at sahipleri (atman, karamemet, eliyeşil vb) büyük eküriler bu işi sevdikleri için yapıyorlarmış yani maddiyat sonraki plandaymış. Atçılığımızın ileri gitmesi için büyük ekürilerin sahada kalması lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir