Öleli 3 sene oldu ama kavgası hala bitmedi!

Öleli 3 sene oldu, Pedigrisi ve Damızlık Belgesi seneler önce verildi ama buna rağmen tartışması hiç bitmedi…

Yıllarca ‘Arap mı, değil mi’ diye atçılar birbirine girdi!

Kendi taylarına özel yarışlar koyan ve bu sayede daha yarış koşmadan yetiştiricilik primlerini garantileyen TİGEM, YKK’da da hep onun aleyhine konuştu. Onu en büyük rakibi olarak gördü. Onlarca tayının pedigrisi TİGEM memurları tarafından yapılan Arap Tay muayenelerinde iptal edildi.

Kaizbert

26 yaşına gelip öldüğünde bile Türkiye Cumhuriyeti Devleti hala onun Arap atı olup olmadığına bir türlü karar verememişti.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında onunla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından alınan tavsiye niteliğindeki karar, spekülasyonların hedefi halindeki aygırın ölümünden 2 sene sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürürlüğe kondu. Böylelikle yavruları 2022 yılından itibaren yavruları neredeyse tüm yarışlara girebilme hakkını kazandı…

Bu durum tartışmaları yeniden alevlendirdi… Ve işte tüm bu olayların göbeğindeki Kaizbert (Tembr (RU) – Kalina (RU)) isimli aygır ile ilgili yeni düzenlenen Bilirkişi Raporu ve bu rapora yapılan yeni itirazla yıllardır süregelen tartışmalar tekrar gündeme geldi.

Yarış Dergisi olarak ‘bir gün herhangi bir şekilde bitecek mi, yoksa ömür boyu sürecek mi’ olduğunu bilemediğimiz bu tartışmanın tarafı olmadan son bilirkişi raporunu ve bu rapora yapılan itirazı Sizlerim bilgisine sunuyoruz.

Kaizbert Bilirkişi Raporu
Kaizbert Bilirkişi raporuna itiraz.udf 2

 

News Reporter

14 thoughts on “Öleli 3 sene oldu ama kavgası hala bitmedi!

 1. TURBO, General’i geçti babacım ya, neyi tartışıyorsunuz 😂 Bilirkişiler bir açıklasın şu olayı… Bu nasıl oluyor..?

 2. Dava eden mahmudiyeli dernek net bir şekilde zanna girerek iftira etmiştir. elinde bilimsel ve resmi hiçbir kanıt veya bulgu olmamasına rağmen işin mahiyetini bilmeyen veterinerlerin raporuna güvenerek yüzlercebin tl lik yatırım yapan atçıya adete düşman kesilmişlerdir. bu konu şuna gider ; madem fenotipik arap atı arıyoruz kaizbert ekibi de tigeme dava açsın tigem tayları muayeneye girmiyor bu uzman 3 veterinerin istediği koşulların aynısı onlar da var mı yok mu ? onlar muayeneye girmezse anayasanın eşitlik maddesi ihlal edilmiş olur ! hadi bakalım el mi yaman bey mi ?

  1. Bu yorumu Kim Yaptıysa Cani Gönülden tebrik ediyorum Avukat Niteliğinde Konuşmuşsunuz Belkide Mesleğiniz Avukat Sizi Tebrik ediyorum isabetli ve Bilirkişi emsalindeki bu konuşmanızdan Ötürü..

 3. DNA günümüzde herşeyi çozmelidir. Kaizbert yavrularının Arap eşkalini taşıyıp taşımadığini atçı olan herkes bilir. Arife tarif gerekir mi?
  Bu işin içinde siyaset yoksa bu Kamu Denetçisinin kararı niye 2022 de ortaya çıktı.
  İnşallah hak yerine bulur. Atciligimiz da bu girdaptan yüzünün akıyla çıkar..

 4. Fiziksel olarak arap atına benzemediğini herkes biliyor.Dünya kadar bu yarimkan kaizbert yüzünden sakatlandı

 5. AtahanAbi Merhaba. Tamam büyük ihtimalle trajik ve üzücü görüntüler var şuan veliefendide. Ancak 1. 6 lı ganyan baslamak uzereyken ve orda biseylerin oldugu bilinirken yangindan mal kacirir gibi ve orada hic bir sey yokmus gibi Adanaya baglamak, Veliefendideki durumdan hiçbir bilgi görüntü bi sey olmadan yayına devam etmekte nedir yahu! Koşu mu ertelendi? At mı çıktı? Oynayan kisi belki kuponunu iptal edip degistirecek! Şimdi olmus saat 15.00 spiker arkadaş son dakika diye anons geçiyo koşular yarim saat ileri indi diye. Allah razı olsun yaa!

 6. kaizbertler saibe tasiyor;gecmis uygulamalar var ortada iptal edilen arap ati vasfina aykiri eskaller,sümenalti edilen bilirkisi raporlari,perde arkasinda yasananlar,damizlik verilmezken yarisiyor olmasi gecen yila kadar,v.s,fenotiplerindeki acilan makas,buri ufacik esek kadar,diger biri ingilizden ayrit edilmiyor,arkadas gercek bir dna analizi ve bilirkisi heyeti cözsün bu isi arapsa arap degilsede haksiz rekabet sonlandirilsin

 7. onu bunu bilmem turbodan sonra sertberk gibi şampiyon izlemek beni heyecanlandırıyor değeri bilmek lazım

 8. bütün kaızbertlerin pediğrileri iptal edilsin herkez kurtulsun yıllarca kaızbert gıbı yarımkanın yavrularıyla kaymagı yıyenler şapkasını önüne koyup düşünsün

 9. Dünyada neredeyse biten arap atçılığını ülke olarak biz de bıraksak artık. Bu tarz tartışmalarda bitmiş olurdu. Bu seneki maiden, şart1 koşularda koşan atların üçte ikisi eküri koşuyor.

 10. Kaizbertin esgaline bakıp yarımkan dıyenler, kaızbertı kac kere gördünüz, kostugunda bızım antepliye vb gecılen attan bahsedıyoruz. Tek care kan dna testi malesef, eger esgalke yola cıkarsak akyel bır ıngılız atı gıbıydı h. Zaman 54/75 dho yetıstırmesıydı masallahı vardı. Amerıkadan arap aygırı aldı tjk, ısmi Thunder tiki 1200u metreyı 1.16da kosmuş, devasa bır aygır ıdı.gr1 kazanan verdı, bu kadar bahsedılmedi. Tek cözüm dna testi, aynı olay sertberk ıcinde gecerli, cok iyı bır at ama annesınden dolayı kafa karısıklıgı mevcut, kan olarak tunca var ajda var var oglu var ama bır test onu temize cıkarır, devlet harasından cıkmayan her ata uygulanmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.