O’nda star ışığı var!

7 Ekim 2023 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Kraliçe II. Elizabeth Koşusunu Murat Cavcav’ın sahibi ve yetiştiricisi, Savaş Gürkan’ın ise antrenörü olduğu Mangusta (2y kd Native Khan – Chantalle Rua, Mountain Cat) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini I Have Spoken (Myboycharlie) elde ederken, Hard And Fast (Ait Vice Marshal) üçüncü, Giz (Run Away And Hide) dördüncü, Flying Space (Dariyan) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

4’de 4 yaptı…

Yarış hayatına 3 Ağustos 2023 tarihinde Ankara’da 1200 metre çim pistte koştuğu Şartlı-1 mücadeleyi 6.5 boy farkla kazanarak başlayan, ardından tam bir ay sonra 1300 metre çim pistte koştuğu Şartlı-3 koşuda bu kez 7 boy farkla birinciliğe uzanan ve bu yarışa gelmeden önce 23 Eylül’de yine Ankara’da 1600 metre çim pistte koştuğu Kv-8 Prof. Tevfik Başer Koşusunu erkek rakiplerini geçerek bir baş farkıyla kazanmasını bilen Mangusta, kariyerinin ilk Grup mücadelesi olan Uluslararası Kraliçe II. Elizabeth Koşusunu da kazanarak 4’te 4 yaptı ve geçilmezliğini korudu.

En iç kulvardan iyi bir çıkış yapan Mangusta, koşunun ilk metrelerinde bariyer dibinde üçüncülüğe yerleşti ve son viraj dönülünceye kadar da bu yerini muhafaza etti. Düzlüğe çıkılır çıkılmaz öndeki iki rakibinin arasını gözüne kestiren Özcan Yıldırım, aslında riskli olan bu kulvarı zorlayarak son 400’de tayını I Have Spoken ve Hard And Fast’in arasına sokup, son 200’de onlardan kurtuldu ve sonraki metrelerde farkı 2 boya çıkartarak finiş çizgisine ulaştı.   

Yarış sonrası verdiği röportajda bu seneki son yarışlarına çıktıklarını açıklayan jokey Özcan Yıldırım’ın şayet bu açıklaması gerçekleşirse, 15 gün sonra koşulacak G1 Çaldıran Koşusunda start almayacak olan tay sezonu namağlup olarak kapatmış olacak.

News Reporter

5 thoughts on “O’nda star ışığı var!

  1. Native khanin 2 inci ve üçüncü ay doğumlu taylari gerçekten çok başarılı oluyor dişi tayları erkek taylarından daha başarılı ilerde muhteşem bir kisrak babası olacak gibime geliyor birde kısrak babası Mountain cat ve kaneko ve victory gallop kızlarının native khan ile eşleşmesinden çok iyi yavrular çıkacak gibi duruyor

  2. Star olabileceğini düşünmüyorum ama grup koşularında tabela içinde olabilir.

    Fenomen atımız kumdan çim piste geçince herkes biliyor ismine gerek yok o zaman neler olacak çok merak ediyorum

  3. Çok doğru bir ekibin elinde mangusta atı üzmeden başarıyla sezonu kapattılar seneye sahada üzerine koyar dişilerde zor geçilir gibi duruyor bahtı açık olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir