Orhan Meker’de JACINDA’dan müthiş sprint!

14 Nisan 2021 Çarşamba günü İstanbul İlkbahar-Yaz Yarış Sezonunun ilk günü Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-18 Orhan Meker Serbest Handikabını, Emrah Karamazi’nin sahibi ve yetiştiricisi, Yaşar Demir’in ise antrenörü olduğu Jacinda (3y Luxor – Justin Time, Bin Ajwaad ), jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği çim piste ilk kez ayak basan Tor The Wings (Torok) elde ederken, mücadeleden Ice Breaker (Native Khan) üçüncü, İstanbul’a ilk kez gelen Güneşkız (Bushranger) dördüncü, Eliminatör (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı. (Kronometrik)

Jacinda (Müslüm Çelik)

Adana yarış gördü, İstanbul’da patladı…

Starttan ilk 400 metresi 24”36 ile başlayan ve sonrasında her 200 metresi 11’lik tempolarla geçilen yarışta ilk metrelerden itibaren arka grupta kalmayı tercih eden Jacinda, son virajı sekizinci sırada döndü. Temposu hiç yavaşlamayan koşunun son düzlüğünde dış kulvardan sprinte kalkan safkan, 300’de Tor The Wings ve Ice Breaker’dan biri, son 200’de ise Tor The Wings tarafından kazanılacakmış gibi görünen yarışta muazzam aksiyonları son 100’de birinciliğe ortak oldu ve son 50’de rakibini yakaladığı gibi istasyon yapmadan ona yarım boy fark yaparak Serbest Handikapta birinciliğe uzanan isim olmayı başardı.

Jacinda yarış hayatına geçen sene 1 Ekim tarihinde Ankara’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başladı. 3 hafta sonra aynı hipodromda maidene veda etti. Bu koşu dişi tayın 2 yaşındaki son koşusuydu. Kışı Adana’da geçirdi ve Mart ayında çim yarışların başlaması ile Yeşiloba Hipodromu çim pistinde 1800 metre mesafeli bir Handikap mücadelede start alıp ikinci oldu. 4 Ay ara sonrası sergilediği performans gayet başarılıydı.

Orhan Meker’e bu 3 koşu ile gelen Jacinda, 3-1-2’lik çim pist performansına rağmen güçlü rakipleri yanında koşunun dördüncü şanslı ismi olarak görülüyordu. Ancak yarışın süratli temposunun avantajını formda jokeyi ile çok iyi değerlendirip, erkek rakipleri ile beraber start aldığı mücadeleden 1’23”41’lik derecesi ile galip ayrılmasını bildi.

3 yaşında doru dişi tay bugüne kadar tüm yarışlarını çim pistte koştu. Henüz 6 aylık kariyerine rağmen ortaya koyduğu başarılı performansla yaz sezonunun geri kalan bölümü için boyunca özellikle dişilere ait yarışlarda sürpriz bir safkan olduğunu gösterdi.

Jacinda (Müslüm Çelik)

Luxor/Bin Ajwaad…

Jacinda’nın babası son yılların başarılı ve ülkemizin en pahalı aygırı Luxor’dur.  Annesi Justin Time ise Gazi Koşusu dahil klasik koşu galipleri vermiş Bin AJwaad’ın kızıdır. Kv-21 galibi olan Justin Time aynı zamanda G3 Özdemir Atman Koşusu ikincisi, A3 Hitit Koşusu beşincisidir.

Jacinda’nın sahip olduğu ve bugün için pedigrilerde çok sınırlı sayıda gördüğümüz Luxor/Bin Ajwaad çaprazına, yarış hayatına çok iyi başlangıç sonrası 4’te 3 yaptıktan sonra Grup koşu üçüncülüğü elde eden Jedi’de rastlamıştık. Geçen yılın ikinci yarısından sonra aralıklı olarak koşabilen klas safkan yaklaşık 5 aydır pistlerde görünmemektedir.

2007 doğumlu Justin Time, Jacinda’dan önce After Market’ten 4 yarış ve 1 Milyon liranın üzerinde kazanç elde eden G2 Nene Hatun Koşusu galibi, G2 Zübeyde Hanım Koşusu ikincisi ve G1 Dişi Tay Deneme ve G1 Kısrak Koşuları üçüncüsü Lucky Foot’u vermiştir.

Justin Time’ın annesi Hanımtay ise G3 ikincisi ve G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusu dördüncüsüdür.

News Reporter

4 thoughts on “Orhan Meker’de JACINDA’dan müthiş sprint!

  1. Kısrak çok güzel maşallah zaten Lucky foot la kardeş uzunu daha iyi koşar bence bu sene gaziyi dişi at kazanacak gibi erkek atlar kendini kanıtlamış değil daha

    1. erkekler pazar günü koşuyolar jacinda denen at bu atların kuyruğunu bile göremez…ben ilk defa gördüm ilk yarışda 800 46 …amerika da olur bu…öndekiler durdu jacinda müthiş sprint yamış oldu :-))) halbuki at değil jokey kazandı…diri kaldı dökülenleri topladı ….müthiş sprinterleri bugun göreceğiz…

  2. müthiş sprint falan yapdığı yok .at değil jokey kazandı bu yarışı gitseydi ilk 3 de bakalım o sprinti yapabilecekmiydi yarışın ilk 800 ü 46.ben ilkdefa gördüm böyle bişey yanışlmıyosam 1000 i de 58.. öndekiler artık durdu jacinda müthiş sprint yapmış gibi göründü…..bidahaki yarışında bakarız…ilk 3 e giriyomu…resmen hediye ettiler yarışı…siz başlık atarsınızda ben yemem o müthiş sprinti 😉

    1. Ağlama Egemen. Diğer atlar o kadar hızlı gitmeseymiş. Napsın kısrak ay bunlar çok hızlı gitti yoruldular bekleyeyim mi deseydi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir