Orhan Meker’de son sözü BRATISLAVA söyledi

82 günlük aranın ardından 10 Haziran 2020 Çarşamba günü açılan İstanbul Yaz Yarış Sezonunun ilk günü, her yıl olduğu gibi KV-18 Orhan Meker Serbest Handikap’ına sahne oldu.

Tayların 2 yaşlı dönemlerindeki performansları baz alınarak aralarında bir güç dengesi kurulması suretiyle oluşturulan Serbest Handikap, diğer hipodromlardan gelen taylarla kış mevsimi boyunca hazırlıklarını İstanbul’da tamamlayan safkanların aralarında farkı göstermesi açısından her zaman sonucu merakla beklenen bir yarış olmuştur.

Bu sene 12’si erkek, 1’i dişi olmak üzere 13 safkanın iştirak ettiği 1400 metre çim pistte koşulan 131.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi, kışı Bursa’da yarış koşarak ve gayet başarılı dereceler elde ederek geçiren Anıl Özdemirci’ye ait, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve Hacı Kocakaplan tarafından antrene edilen Bratislava (3y de Marcavelly – Queen Regent, Medaglia D’oro), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Mücadeleye en dış kulvardan başlayan Bratislava, süratli başlayan yarışın ilk metrelerinde 5’inci sıraya yerleşti. Son 800 metreyi de aynı yerini koruyarak geçen safkan, 600 direğine gelirken dördüncü sıraya yerleşip son düzlüğe de pistin ortasından bu yerini muhafaza ederek çıktı. Son 400 geçilirken önce üçüncülüğe giren Bratislava, 200 direğine gelinmeden rakiplerine hakim olmayı başardı ve bu metreden sonra geriden hücum eden safkanların ataklarından etkilenmeden 1’23”51’lik derecesi ile yarım boy önde finiş çizgisini ilk geçen isim oldu.

1.Bratislava (Hışman Çizik) – 2.Justice For All (Furkan Yüksel)

Justice For All (Offlee Wild) 600 startına kadar Bratislava’nın önünde dördüncü sıradaydı, 600 direği geçilirken onun hemen arkasında kaldı. Son düzlüğü de pistin iç tarafına yakın beşinci sırada döndü. 400 startı geçilirken önündeki safkanlar nedeniyle daralıp iyice bariyer dibine girmek zorunda kalan safkan, bu metreden sonra çok uğraştıysa da devrini bulan rakibini yakalamayı başaramadı ve sezon başı için parlak sayılabilecek bir ikincilik elde etti.

Karabayırlı (Approve) koşuya Ankara’dan gelen taylardan biriydi. Start çıkışı sonrası benzer stilde koşan The Perfect Show liderliği alınca ısrar etmedi ve ikinciliğe yattı. Geçen seneye oranla daha ele tabi görünen safkan 600 geçilirken dışında hücum eden Karayaşar’ın da önüne geçmesine müsaade edip son düzlüğü bekledi. Düzlük başında tecrübeli jokeyi kısa bir süre daha yarışı kısaltmaya çalışırken 300’de dışına Bratislava geldi ve kısa bir mücadeleden sonra ikinciliğe düşen tay, ardından içinden gelen Justice For All’a da dayanamayarak 1.5 boy geride üçüncü oldu.

Steel Man (Luxor) yarışı sürekli orta grupta ve bariyer dibinde götürdü. Kendisini son düzlüğe saklayan taylardandı. Virajı dönüldükten sonra pisti ortaladı ve hücuma kalktı. Sonlarda önündeki Karabayırlı’yı yakalar gibi olsuysa da koşuyu kazanan Bratislava’nın 2 boy arkasında dördüncü olabildi.

Handsome Hero (Rajsaman) koşuyu çok az farkla beşinci bitirdi. Son düzlüğü Steel Man ile birlikte en iyi koşan tayıydı. Yer bulmakta çok gecikti ve yürüdüğü yerde zaten ön tarafı elinde kaçırmıştı. İyi koştu…

Final (Luxor) son virajı net en geri döndü. Düzlükte de en dışarıya çıkmak zorunda kaldı. Şahane koştu. Düzlükte büyük ara kapatarak kazanan Bratislava’nın 3.5 boy arkasında altıncı oldu. Mücadelenin en dikkat çeken taylarından biriydi.

News Reporter

1 thought on “Orhan Meker’de son sözü BRATISLAVA söyledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir