Orhan Meker’den sonra Nadas’ı da bırakmadı!

30 Nisan 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9/D Nadas Koşusunu, Emrah Karamazi’nin sahibi ve yetiştiricisi, Yaşar Demir’in ise antrenörü olduğu Jacinda (3y dd Luxor – Justin Time, Bin Ajwaad), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Laetita (Native Khan) elde ederken, mücadeleden Silent Wave (Torok) üçüncü, Age Of Love (Mendip) dördüncü, Hard Off Hüsne (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Jacinda (Gökhan Kocakaya)

Orhan Meker’i de kazanmıştı…

Jacinda yarış hayatına geçen sene 1 Ekim tarihinde Ankara’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başladı. 3 hafta sonra aynı hipodromda maidene veda etti. Bu koşu dişi tayın 2 yaşındaki son koşusuydu. Kışı Adana’da geçirdi ve Mart ayında çim yarışların başlaması ile Yeşiloba Hipodromu çim pistinde 1800 metre mesafeli bir Handikap mücadelede start alıp ikinci oldu. 4 Ay ara sonrası sergilediği performans gayet başarılıydı.

Yaz sezonunun ilk yarışı olan Orhan Meker’e bu 3 koşu ile gelen Jacinda, yarışın süratli temposunun avantajını formda jokeyi ile çok iyi değerlendirdi ve erkek rakipleri ile beraber start aldığı mücadeleden 1’23”41’lik derecesi ile galip ayrılmasını bildi.

Nadas Koşusu klas tayın Dişi Tay Deneme öncesi son ve en önemli provası özelliğini taşıyordu. Orhan Meker’in aksine bu defa yarışa favori olarak çıktı. Tempolar çok istediği gibi olmadı. Düzlüğe çıkarken kolaydı ama önündeki rakipler yavaş tempo nedeniyle yorulmamışlardı. Nitekim henüz maiden bir tay olan Laetita’yı son anlarda ancak yakalayabildi ve zor da olsa 1’36”19’luk derecesi ile bir boyun farkıyla kazanmayı başardı.

Tüm yarışlarını çim pistte koşan ve kısa yarış kariyerine son dönemde önemli başarılar sığdıran Jacinda, kuşkusuz Dişi Tay Deneme ve özellikle Kısrak Koşusunda adından söz ettirmesi beklenen taylardan…

Jacinda (Gökhan Kocakaya) ve Laetita (Halis Karataş)

Luxor/Bin Ajwaad…

Jacinda’nın babası son yılların başarılı ve ülkemizin en pahalı aygırı Luxor’dur.  Annesi Justin Time ise Gazi Koşusu dahil klasik koşu galipleri vermiş Bin AJwaad’ın kızıdır. Kv-21 galibi olan Justin Time aynı zamanda G3 Özdemir Atman Koşusu ikincisi, A3 Hitit Koşusu beşincisidir.

Jacinda’nın sahip olduğu ve bugün için pedigrilerde çok sınırlı sayıda gördüğümüz Luxor/Bin Ajwaad çaprazına, yarış hayatına çok iyi başlangıç sonrası 4’te 3 yaptıktan sonra Grup koşu üçüncülüğü elde eden Jedi’de rastlamıştık.

2007 doğumlu Justin TimeJacinda’dan önce After Market’ten 4 yarış ve 1 Milyon liranın üzerinde kazanç elde eden G2 Nene Hatun Koşusu galibi, G2 Zübeyde Hanım Koşusu ikincisi ve G1 Dişi Tay Deneme ve G1 Kısrak Koşuları üçüncüsü Lucky Foot’u vermiştir.

Justin Time’ın annesi Hanımtay ise G3 ikincisi ve G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusu dördüncüsüdür.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir