OVERLORD Gazi Koşusu rezervasyonunu yaptırdı…

9 Haziran 2021 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-9 M. Niyazi Polatyar Koşusunu, Duygu Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi, Selçuk Taşbek’in ise antrenörü olduğu Overlord (3y ae Three Valleys – Fait Accompli, Bering), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Ezer Geçer (Lion Heart) elde ederken, mücadeleden Vincitore (Victory Gallop) üçüncü, Runner Of Darkness (Step by Step) dördüncü, Ontario (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

Overlord (Gökhan Kocakaya)

Gazi Koşusu biletini aldı…

Yarış kariyerine bu sene Ocak ayında 3 yaşlı olarak başlayan Overlord, kış sezonu İstanbul sentetik pistinde 4 yarış koşup 2 birincilik, 2 kez de üçüncülük elde etmiş, Kocaeli kum pistinde koştuğu tek yarışı ise ikinci olarak tamamlamıştı.

Yaz sezonunu 1900 metre çim pistte Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusu ile açan erkek tay, çim pistteki bu ilk sınavında 7’inci olsa da, 10 gün sonra çıktığı ikinci çim pist yarışı olan Şartlı-4 mücadeleyi 2100 metrede 2.5 boy farkla kazanmasını bildi.

Overlord, Mayıs ayının başında start aldığı KV-9 Dinçer Cebeci Koşusuna Gökhan Kocakaya’nın cezalı olması nedeniyle değişen jokeyi Mehmet Kaya ile çıktı. Sonlarda iki rakibinin arasında kalan safkan koşuyu Giant Dream ve Cagner’in hemen arkasında tatminkar bir üçüncülükle tamamladı.

23 Mayıs tarihinde koşulan 2100 metre mesafeli Büyük Kulüp Koşusunda yetenekli tay daimi jokeyi ile yeniden bir araya geldi. Haziran ayı öncesindeki en ciddi sınavına çıkan klas tay, son 200 metreye kadar beklediği mücadeleyi kısa ama etkili sprinti ile kazanmayı başardı.

Overlord Gazi Koşusu için son prova olan Kv-9 M. Niyazi Polatyar Koşusuna, çim pistte 2000 metre ve üstünde koştuğu 3 yarıştan 2’sini kazanmış olarak çıktı. Ön grubun hemen arkasında bekleyen ve son düzlüğe bariyer dibinde dördüncü sırada çıkan safkan, son 100’de rakiplerini yakalamayı başardı ve 2’10”82’lik derecesi ile birinciliğe uzanırken, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü koşulacak olan 95.Gazi Koşusu için rezervasyonunu da yaptırmış oldu.

News Reporter

6 thoughts on “OVERLORD Gazi Koşusu rezervasyonunu yaptırdı…

  1. ahh erhan yavuzum. eski taşbek ekürisine verdiğin bir söz uğruna gazi koşusundan olmuştun. kocakaya anlaşmalı bu eküri ile ama real runner’ı asla bırakmaz senin m.storm’u bıraktığın gibi. arkanda durdu mu bu yada herhangi bir eküri hayır. bazen bir söz kariyere mal olabilir. keşke bazı isimler tarafından verilen sözler hiçe sayılsaydı.

  2. Overlord iyi yerde takip etti yerinde yürüdü kazandı. Bu at çıkışta gibi gözüküyor ancak koştuğu gruplar vasat. Yarışta kaçak at olmadığı için Ezergeçer öne geldi ve başarılı bir ikincilik elde etti. Ahmet Çelik elinden gelen en iyi taktiği uyguladı ancak bindiği atın babası Lion Heart olması nedeniyle uzunlarda zorlanacak gibi görünüyor. Annesi Cape Cross kızı bundan dolayı uzuna bu tarz gruplarda entegre olabiliyor. Bir üst grupta virajı dönmesiyle olduğu yerde kalması bir olur. Zaten uzuncu olsaydı bu grubu bu tempoda geçerdi. Ezergeçerin 4 boy arkasında Overlord bekledi onunda 4 boy arkasında Ontario bekledi. Viraj bu dizilimde döndü. Ontario isimli at jokeyinin kurbanı oldu. Overlord ile aynı bölgede beklese yani daha yakın seyretse ya da Ahmet Çelik Ontario’ya binse bu yarışı Ontario kazanırdı. Hatta jokeyi de tahminimce sonlara doğru yoruldu ve yarışı bıraktı at beşinci oldu. Burada koşan hiçbir at Gazi’de varlık gösteremez. Bu koşuda 3.olan Vincitore klasının altında koşuyor kendini bulduğu an grup yarışlara çıkacak ve kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir