PAPAGALLO’dan müthiş geri dönüş…

7 Haziran 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-9 M. Niyazi Polatyar koşusunu, Kemal Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Mehmetçik Aydoğdi’nin yaptığı Papagallo (3y de Saxon Warrior – Winter Aconite, Reckless Abandon) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Urfa Aslanı (Approve) elde ederken, Son Of The Queen (Marcavelly) üçüncü, Taylolo (Three Valleys) dördüncü, Veni Vici (Native Khan) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Çim pistte ilk sınıf koşu zaferi…  

Sezona Kv-18 Orhan Meker galibiyeti ile başlayan Papagallo, sonrasında start aldığı G1 Erkek Tay Deneme koşusunda yurt dışından gelen ve uyum sağlayamadığı gözlenen yabancı jokeyi Jamie Spencer ile bekleneni verememişti. İlk kez çıktığı uzun mesafeli koşuda günün başarılı jokeyi Halis Karataş idaresinde koşuyu ön grup arkasında takip eden safkan, düzlükten sonra ortadan yaptığı etkili ataklar ile son metrelerde rakiplerine hakim olarak kazanırken bu yıl çıktığı ilk çim koşusundan da galibiyetle ayrılmış oldu.   

İshakhan’ın 7 boy, Marka Polo’nun 2 boy, Clymore ve Veni Vici’nin 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dıştan atak yapan Poyri liderliği alırken ikinciliğe Papagallo ve dışından gelen Urfa Aslanı birlikte girerken daha sonra Bologna ve Son Of The Queen sırası ile 1800 startı geçildi. 1600’de Poyri liderliğini korurken ikincilikte Urfa Aslanı daha sonra Alakont ve Papagallo şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Poyri halen lider, ikinciliğe Alakont girdi. Daha sonra Urfa Aslanı ve White Khan sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Poyri az farkla lider, Alakont ikincilikte hemen arkasında Urfa Aslanı daha sonra White Khan sırası ile 600 startı geçildi. Poyri ikincilikteki Alakont’un önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Poyri az farkla liderliğini korurken içinden Urfa Aslanı’nın aralardan da Papagallo’nun atakları görüldü. 200’de Urfa Aslanı liderliği alırken dışından kuvvetli gelen Papagallo ona hakim olup, sonlarda farkı 1 boya çıkararak ve 2’10”78 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

7 thoughts on “PAPAGALLO’dan müthiş geri dönüş…

  1. 5 bilinmeyenli denklem gibi bir tay. Kosu oncesi benim gazi favorimdi fakat bugunki yarısı benim taya olan inancımı kaybettirdi. İlerleyen yıllarda kısa ve orta mesafede cok basarılı olacagına tahmin ediyorum. Halis Karatas ın da bu tayı tercih etcegini cok dusunmuyorum. Bahtı acık olsun.

  2. dettori jubile sezonunda gazide at binse cok ıyı olur diyordun sizin programda aklıma pagallo geldi o anda karataş tercih etmiyekse gökhan tercih etmezse geçen sene kahraman ekürüsü hartmede getirmişti kurt ekürüside madem yabancı jokey akıllarının bir köşesinde var hele birde son 1 2 gün evel değilde biraz evel getirip deniz kenarları güzel restarantlar kapalıçarşı gezdirip yeşilköy polat otel atın son 1 galobunuda yaptırır bakarsın gaziyi alır yarışçılığın yurt dışında ve dergilerde reklamı olur yani programda diyordun ya jubile sezonda gaziye gelse iyi olur diye aklıma geldi yazıyım dedim papagallo dettori

  3. Ben pek beğenemedim yarışını, saf uzuncu olduğunu da düşünmüyorum. Çok kaliteli bir tay olduğu su götürmez, uzunda gereksiz ısrar etmezlerse ülke iyi bir miler kazanır. Yarışını beğenmeme sebebim de, daha güçlü ve net bir son vermesini beklerdim, bence zor ayırdı, son 800 derecesi de vasat. Öte yandan tempolu bir Gazi’de daha iyi koşması da şaşırtmaz. Bu ata tempo lazım o çok açık.

  4. Aman ne nüthiş ne müthiş.. 1 boy urfaaslanı 1 boy son of the sun diyo .
    Koşarsa güzel bi 14.lük yapar Gazi’de

  5. Yarışın başlarında çok sertlik yaptı. H. Karataş kantarmalara asılmak zorunda kaldı. H. Karataş, baştaki sertlikten sonra ortalarda bu kez de temposu çok düştü dedi. Zor bir yarış içi hikâyesine rağmen sonunu iyi bitirdi. Kulaklık takısını tekrar takar büyük ihtimalle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir