Paris’te ERKEK ve DİŞİ TAY DENEME…

Fransa’da Erkek Tay Deneme (G1 Poule d’Essai des Poulains) ve Dişi Tay Deneme (G1 Poule d’Essai des Pouliche )  12 Mayıs 2019 Pazar günü ünlü ParisLongchamp Hipodromunda Türkiye saati ile 16.55 – 17.30’da koşulacak ve ülkemizden de bu koşular üzerine müşterek bahis oynanabilecek.

Erkek Tay Deneme (G1 Poule d’Essai des Poulains);

12 Mayıs’ta Türkiye saati ile 16.55’te koşulacak olan 12 tayın kayıtlı olduğu bu klasik koşuda;  son 4 yarışını kazanan ve sezona da galibiyetle başlayan Godolphin Ekürisi’nin Persian King ve ekürisi Munitions favori durumdalar. Aga Khan’ın son dönemde 2’de 2 yaparken çok konuşulan dişi tayı Siyarafına ise bu koşuda yok!

Eylül 2018’de Fransa Chantilly Hipodromunda yarış hayatının üçüncü startında maiden koşuyu kazanarak birincilik serisine başlayan Godolphin ekrürisine ait Persian King, 15 gün sonrasında yine aynı hipodromda çim pistte bir birincilik daha elde etti. Safkan bu yarışın ardından 13 Ekim 2018 tarihinde İngiltere Newmarket Hipodromunda katıldığı G3 mücadelede ise geçtiğimiz günlerde İngiltere Erkek Tay denemeyi kazanan Magna Grecia‘yı geçme başarısını gösterdi. Sonrasında 183 gün ara veren tay yine Fransa Longchamp’ta 14 Nisan 2019’da yine G3 koşuda ekürisi Epic Hero‘nun önünde koşuyu kazandı. Kariyerindeki 6 yarışın 4’ünü kazanan bu tay tüm koşularında aynı jokey Pierre Charles Boudot ile start aldı. Fransa Erkek Tay Deneme Koşusunda da yine Godolphin ekürileri ilk iki sırada yer alabilir.

Son iki yıl üst üste Fransa Erkek Tay Denemeyi kazanma başarısı gösteren Jokey Cristian Demuro ise bu sene Graignes isimli tay ile koşuya katılacak. Demuro bu tayın kariyerindeki 6 yarışının 5’inde binicilik yaptı. Dolayısıyla Godolphin ekürilerini geçmeye çalışıp üst üste üçüncü birinciliğini elde etmeye çalışacaktır.

Son 3 Yılın Kazanan Tayı, Antrenörü ve Jokeyi…

2018 Olmedo – J. Rouget – C.Dmuro

2017 Brametot – J. Rouget – C.Dmuro

2016 The Gurkha  – A. O’Brien – R.Moore

Dişi Tay Deneme (G1 Poule d’Essai des Pouliches);

Türkiye saati ile 17.30’da koşulacak olan ve 10 tayın start alacağı bu klasik koşu Erkek Tay Deneme gibi kolay görünmüyor. Belirgin bir favori yok. Ancak öne çıkmış 5 tay var. Eküri olarak katılan 2 taya şans verilmemekte. Son iki dişi tay denemeyi kazanan Jokey Olivier Peslier ile start alacak olan Watch Me isimli taya dördüncü sırada şans verilmekte. ..

Nisan 2019’da Fransa Chantilly Hipodromunda yarış hayatının üçüncü koşusunda şimdiki jokeyi Maxime Guyon ile kazanarak maidene veda eden Matematica favori çıkacak gibi görünüyor. Yine Godophin ekürisine ait olan ve kariyerindeki iki koşuyu da kazanmış olan Castle Lady bir diğer favori. Godolphin’de amaç her iki tay denemeyi de kazanmak. Bu yıl içinde hiç start almamış olsa da 238 gün aranın ardından koşacak olan ve ilk startını İngiltere’de kazanıp maiden’den çıkmış olan East şans verilen bir diğer isim.

Grubun tecrübeli isimlerinden ve 3 yaşında olmasına rağmen sık koşturulmuş, bugüne kadar 2018 yılı içinde 13 kez start almış, ağırlıklı olarak İrlanda’da koşmuş, sadece 2 kez kazanmış olan Coral Beach, her ne kadar 251 gün aranın ardından tekrar koşacak olsa da şans verilen isimlerden… Erkek Tay Denemeye nazaran Dişi Tay Deneme Koşusu biraz saha karışık görünmekte…

Son 3 Yılın Kazanan Tayı, Antrenörü ve Jokeyi…

2018 Teppal – D.Simcock – O.Peslier

2017 Precieuse – F.Chappet – O.Peslier

2016 La Cressonniere  – J. Rouget – C.Dmuro

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir