Pedigri Özel

İki yaşlılığında gösterdiği performansı ile ve de G1 Dewhurst Stakes yanı sıra G2 Champagne Stakes ve G3 Acomb Stakes galibi olarak üç yaşlılığında da haklı olarak klasik koşuların favorisi olan Chaldean, 2022 yılı Guineas da bunu inkar etmeyerek 1-125 gibi çok sürpriz oranlı Hi Royal önünde yaklaşık 2 boya yakın farkla bu önemli yarışı kazanmayı başarırken, şampiyon jokeyi Dettori’ye kariyerinin son zamanlarında güzel bir anı da bırakmayı başardı belki de…

Chaldean (Frankie Dettori)

Şampiyon Frankel’in şu an için 26 Grup galibi yavrusundan biri olan Chaldean’ın annesi Suelita, Dutch Art isimli aygırın kızıdır ki, bu aygır da babası Medicean vasıtası ile Machiavellian isimli aygıra bağlanır.

Diğer taraftan Chaldean’ın üçüncü annesi Horatia da Machiavellian temsilcisi olup, dolayısı ile Chaldean’ın annesinin Machiavellian üzerine 3*3 yakın akraba olduğunu görmekteyiz.

Frankel’in kısrak babası olan Danehill’in yanı sıra ayrıca soy ağacında dört de Northern Dancer bulunması sebebi ile yoğun bir Natalma etkisi gözlemlediğimiz Chaldean’ın soy ağacında yine de bizler için farklı bir nokta var.

Bir paragraf yukarıda Chaldean’ın üçüncü annesi Horatia isimli kısraktan bahsetmiştik.

Horatia’nın bir yavrusu da ülkemizde olup kısrağın ismi Valerie’dir.

Valerie de Sadler’s Wells kızı olup ülkemizde ki annelik kariyerinde çok dikkat çekici yavrular vermese de bunlar içinde Dr.Fong’dan olma Queen Sea isimli dişinin, bu yıl koştuğu tek koşuda kazanmayı başaran Hışman In My Heart’ın annesi olduğunu görmekteyiz.

Yani 2000 Guienas galibi Chaldean ile Air Vice Marshall oğlu Hışman In My Heart’ın üçüncü anneleri ortak bir isim olan Horatia isimli kısraktır. Horita’nın ülkemizde bir kızı daha mevcut olup Annesley isimli bu kısrak da Valerie ile tam kardeştir.

O değil de ülkemizde bu yılın iki yaşlı tay yarışlarında ilginç şeyler oluyor pedigri yönünden, yazalım mı?

Buradan ABD’ye geçelim ve Churchill Down’s hipodromunda koşulan G1 Churchill Downs Stakes de üçüncü olan Tejano Twist isimli atın annesinin bir Cuvee kızı olan Haley’s Lolipop olduğunu belirtelim.

Tejano Twist’in babası ise Practical Joe isimli aygır olup bu aygır da Into Mischief ile Distorted Humor soy kurgulu bir isimdir.

Into Mischief deyince, Cuma günü Churchill Down hipodromunda yaptığı şov da unutulmazdı.

Longines sponsorluğunda koşulan Kentucky Oaks da zafer Pretty Mischievous isimli dişinin olurken, aynı hipodromda yine dişi atlara yönelik La Troienne Stakes de kazanan Played Hard da bir Into Mischief temsilcisidir.

Into Mischief

Cumartesi günü koşulan Kentucky Derby klasiğinde yarışın çok haklı favorisi olan Forte’un yaşadığı talihsizlik sebebi ile meydanı boş bulan Mage kazanıp, jokeyi Javier Castellano’ya ilk Derby galibiyeti sevincini de yaşattı.

Mage’in babası Good Magic, ünlü aygır Curlin temsilcisi olup Mage’in anne hanesinde Puca isimli kısrağı görmekteyiz ki, bu kısrak Big Brown isimli aygırın kızıdır. Sevgili Atahan Müdürüm, Big Brown ismi bir yerlerden tanıdık geliyor mu sana?

Puca isimli kısrağın bizler içinde ilginç bir yönü var. Puca’nın en iyi anne kardeşi olan ve G1 de olmak üzere bir çok Grup yarış kazanan Finnegans Wake’in bir Powerscourt yavrusu olması. Bu pedigri işleri böyledir, ne zaman ne çıkacağı belli olmaz soy ağaçlarında!

Özellikle ABD’de koşulan yarışlarla ilgili soy notları geniş olacak Derby ve Oaks haftası için doğal olarak ve bunlara yönelik sanırım hafta içi bir değerlendirme yapabiliriz bir kez daha…

Mage

Hafta sonu Belmont Park da koşulan Listed klasta Elusive Quality Stakes de ikinciliği Sidney’s Candy yavrusu Yes and Yes elde etti. Bu atın annesinin de Distorted Humor kızı olduğunu görmekteyiz.

Churchill Downs hipodromunda Oaks günü koşulan G2 yarışı Alysheba Stakes de koşuyu Smile Happy isimli at kazandı. Smile Happy’nin babası Runhappy, Super Saver’ın en iyi yavrularından biri olup Smile Happy’nin kısrak baba hanesinde Pleasant Tap ismini görmekteyiz.

Bence derslik pedigri… Sizce?

 

News Reporter

3 thoughts on “Pedigri Özel

 1. Bu sene Gazi koşusu öncesi Pedigree ağırlıklı bir değerlendirme yağabilirmisiniz ? Hatta “ Dozaj puanı “ değerlendirmesi de hiç kimse yapmıyor . En son Piano Sonata nun kazandığı Gazi öncesi bir yerde bir Dozaj puanlamalı değerlendirme ye denk geldim . Çok başarılı ve bilgilendirici bir yazı idi . Bu işin en keyifli yanı pedigree yanı . Dozaj puanlaması “ Chef De Races “ gibi konular çok keyifli ve öğretici . Şimdiden Teşekkürler

  1. Dozaj puanlamaları Chef de races olanlar üzerinden yapılan hesaplamalardır. En son Dubawi ile bir kaç tane chef de race seçildi. Bunları yanlış hatırlamıyorsam Steve Roman denen bir kişi yapıyordu ama o da bıraktı. Avustralyalılar şimdi sadece kendi atları üzerinden devam ettiriyor. Artık bu dozaj hesaplamaları hiç işe yaramayacaktır diye düşünmekteyim.

  2. Merhaba
   Aslında Özgür rumuzlu arkadaşımız konuyu toparlayıcı net şeyler yazmış,bunun üzerine çok da şey yazmak gereksiz bence.
   Nihayetinde gayet değerli bir çalışmadır, ama CR listesinde olmayan atlar da illaki etkiler, o ayrı bir konu diyelim, bahsettiğiniz örnekten ilerlersek Piano Sonata’nın soy ağacında Wings Of Song gibi bir etkeni örnek verebiliriz, belli şartlar bağlamında da olsa
   Yine de, Danehill’in hiç bir şekilde CR listesine alınmadığı bir çalışma, her zaman soru işareti olacaktır bana göre…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir