PEGASUS Pedigri

Pegasus World Cup’ta kazanan isimler City Of Light ve Bricks and Mortar’ın ikisinin de kısrak babalarının ülkemizde görev yapmış aygırlar Dehere ve Ocean Crest olması bizler için en dikkat çeken husus olduğu şüphesiz.

Bunlardan Bricks and Mortar’ın pedigrisine göz attığımızda Storm Bird üzerine 3*3 yakın akrabalık dikkat çekmektedir. Yine bu akrabalığı sağlan unsurlara, yani Storm Cat ve Ocean Crest’e baktığımızda akrabalığın bununla sınırlı kalmadığınız görebiliriz.

Gerek Storm Cat, gerekse de Storm Bird, benzer soy kurulumlu atlardır. Storm Cat’in kısrak babası Secretariat, Bold Ruler’ın oğludur. Ocean Crest’in kısrak babası Seattle Slew de Bold Ruler torunudur.

Diğer taraftan Secretariat’ın kısrak babası Princequillo olup, Ocean Crest’in ikinci kısrak babası Prince John da Princequillo temsilcisidir. Dolayısı ile Northern Dancer-Bold Ruler-Princequillo soy kurgulu iki atın baba ve kısrak babalarında birleştiği bir soy ağacına sahiptir Bricks and Mortar.

Pegasus Word Cup’un kum pist ayağında kazanan City Of Light’ın kısrak Dehere’in, Northern Dancer-Secretariat kombinasyonlu olduğunu görüyoruz.

City Of Light’ın baba hattını oluşturan Gone West’in kısrak babasının da Secretariat olduğunu düşündüğümüzde, bu büyük Şef’in Pegasus World Cup gününde kazanan iki atın baba ve kısrak baba hatlarına yaptığı pozitif etkiden söz etmek mümkün olabilir.

City Of Light’ın anne hattı Paris Notion ve Fabolous Notion vasıtası ile Careless Notion’a ulaşır. Careless Notion’un kızı Careless Aly ve onun annesi Miss U Fran da, ülkemizde Gülerce ekürisinde annelik yapan Did U Miss Me’nin de anne hattını oluştururlar. Did U Miss Me’nin Cancan ve Strong Shuttle isimli iki kızı da annelik yapmaktalar.

City Of Light’ın kısrak babası Dehere’in kısrak babası olarak yurt dışında gösterdiği performansı hakkında TJK’nın Sesi dergisinden Ocak ayında yazdığım yazıyı okumak isteyenler aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirler.
http://medya.tjk.org/raporftp/TjkSesi/e-Dergi/2019_Ocak/files/assets/basic-html/index.html#52

http://medya.tjk.org/raporftp/TjkSesi/e-Dergi/2019_Ocak/files/assets/basic-html/index.html#53

News Reporter

1 thought on “PEGASUS Pedigri

  1. DEHERE,nin kısrak babasından ziyade annesinin annesinin kısrak babası olan DAMASCUS yarış hayatı boyunca Bahsettiğiniz DR.FAGER ve BUCKPASSER geçtiğini görürüz..Dehere bir yandanda DAMASCUS kan hattından güç alıyor.DAMASCUS kızı ile SECRETARIAT eşleşmesi annesinin doğmasına sebep olmuştur.DAMASCUS annesine baktığımızda özel bir eşleştirme sonucu olduğunu görürüz.Bizim yetiştiricilerimiz kısraklarını ortalam 10 veya en fazla 15 yaşlarından sonra yapmazken,Damascusun annesi KERALA 1958 doğumlu oldugunu görürüz.Peki Keralanın annesine bkatığımızda ne görürüz.1938 doğumlu oldğunu çok rahat görülürken 20 yaşında olan KERALANIN ANNESİ BLADE OF TIME 20 yaşında bir kısrak iken çekilmiş ve KERALA,dan özel bir at olan ( BANA GÖRE) DAMASCUS doğmuştur.DR.FAGER ve BUCKPASSER koştukları yıllarda onları hem geçmiş hemde geçilmiştir.Yarış hayatı boyunca 14 yarış kazanmış SECRETARIAT karşılık 19 yarış kazanmışlıgı vardır DAMASCUSUN..Yazılarını zevkle ve özenle takip ediyorum.Saygılar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir