PENDRAGON ve KOCAKAYA’dan bitirici sprint!

Merhum Atilla Özsoy anısına 20 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8 koşuyu, Duygu Fatura’nın sahibi, Selman Taşbek’in yetiştiricisi ve Selçuk Taşbek’in antrenörü olduğu Pendragon (4y ag Three Valleys– Waadi, Royal Abjar), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

6 safkanın katılımı ile 1200 metre çim pistte koşulan 85.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı rakiplerinin 2 boy gerisinde öndeki tempoya hiç karışmadan dönen ve ilk 600 metresi 0”46 ile geçilen mücadelede son 200 metrede yaptığı bitirici sprinti ile usta jokeyinin altında tereyağından kıl çeker gibi 1’09”60’lık derecesi ile kazanan Pendragon’un ardında ikinciliği koşunun başarılı isimlerinden Run And Win (Win River Win) elde ederken, bu safkanın yarım boy arkasında My Billionaire (Victory Gallop) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Drive Faster (Invincible Spirit) ise dördüncü oldu.

44’üncü startında 11’inci kez finiş çizgisini önde geçen Pendragon, kariyerinin 3’üncü Kısa vade galibiyetine imza attığı koşuda 1200 metre çim pistte ikinci kez 1’10’un altına inmeyi başarırken, kazancını da 874.400 TL’ye yükseltti.

Pendragon (Gökhan Kocakaya)

Three Valleys x Royal Abjar…

Merhum Atilla Özsoy adına düzenlenen KV-8 yarışta mücadele veren 6 atın içinde kazanan Pendragon olurken, tabela sıralarını iştigal eden tüm atların arasındaki farkın yarım boy olması dikkat çeken biri husustu.

Pendragon Mart ayının ortalarında kazandığı yarıştan sonra girdiği 6 yarışı kazanamamıştı ve bu galibiyeti ile ikinci kez KV-8 bir yarış kazanmış oldu.

Three Valleys temsilcisi Pendragon’un annesi Waadi, yarış yaşamında girdiği 11 koşuda 2 birincilik elde etmiş bir kısraktır. Royal Abjar’ın kızı Waadi’nin annesi Just On The Market’dir. Waadi’nin tam kardeşi Promenade ise start aldığı 30 yarışın 7’sini kazanmıştır.

Waadi ve onun tam kardeşi Promenade’in West by West’den olma anne kardeşi Gordion, G1 Nene Hatun Koşusu galibi bir kısraktır ve West by West ile Royal Abjar’ın Gone West temsilcileri olduğu düşünüldüğünde Pendragon’un annesi Waadi’nin, Gordion ile de çok yakın akraba olduğu görülecektir.

Three Valleys’in Royal Abjar kızları ile uyumuna göz attığımızda Acquapura ve Three Cat gibi başarılı Three Valleys yavrularında benzer soy kombinasyonu taşıdığını görmekteyiz.  (Muslihiddin Gurup)

Atilla Özsoy Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir