PERS KRALI Göz Kamaştırdı

Avrupa’da ilkbahar sezonu ile üç yaşlı tayların klasikler öncesi deneme koşuları koşulmaya başlandı. Bunlardan biri de Fransa da düzenlenen G3 Prix de Fontainebleau oldu. Üç yaşlı 5 tayın iştirak ettiği yarışta Godolphin ekürisinin sahibi olduğu Persian King, yarışın başından itibaren verdiği tempo ile bitirişe kadar lider götürüp kazandığı yarışta harika stili ve rahatlığı ile dikkati çekti.

Persian King’in bu yarışında adeta bir Frankel havası veya rahatlığı vardı da diyebiliriz. Ayağı düz bassın, çok iyi bir kumaş gibi duruyor.

Persian King

Persian King’in babası Kingman, üç yaşlılığında harika bir performans göstermiş ve o sezonda hepsi de 1600 metrelik klasik G1 yarışları Prix Jacques le Marois, Irish 2000 Guineas, St.James’s Palace Stakes gibi değerli koşuları kazandıktan sonra, 2014 Cartier ödüllerinde Yılın Atı olmaya layık görülmüştü. Halen Banstead Manor Stud’da aygırlık görevine devam ediyor.

Kingman, Invincible Spirit’in oğlu olup annesi Zenda, Zamindar kızıdır. Zenda’nın annesi Hope, Oasis Dream’in de annesidir ki, bu atın da babasının Green Desert olduğu düşünüldüğünde, Kingman’in, Oasis Dream ile çok yakın akraba olduğunu görmekteyiz.

İrlanda yetiştirmesi Persian King’in annesi Pretty Please, Danehill oğlu Dylan Thomas kızıdır ki, Dylan Thomas’ın kısrak babasının da Diesis olduğu göz önüne alınırsa, Persian King’in soy ağacında baba ve kısrak baba kurgusunda, çift Danzig-Kris/Diesis (tam kardeşler) etkisini görebiliriz.

9 nolu familyanın seçkin bir üyesi olacağını belli eden ve Peintre Bleu gibi bir klas ile de aynı anne hattından buluşan Persian King’in bundan sonraki yarışlarını merakla bekliyoruz.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir