Pistlerin parlayan yıldızı; MEHMET NURİ SUNKAR…

Bu haftaki konuğumuz son dönemlerdeki dikkat çeken performansı ile yarış pistlerinin parlayan genç yıldızlarından Mehmet Nuri Sunkar

Özellikle son zamanlardaki dikkat çekici performansın ile maşallah dediğimiz Mehmet Nuri Sunkar bize kendinden kısaca bahseder misin?

Mehmet Nuri Sunkar: 19 yaşındayım. Boyum 1.67, kilom 53… 2020 yılında Ekrem Kurt Ağranti Eğitim Merkezinden mezun oldum. 2 Senelik aprantiyim…

– Eylül ayında 33 yarış ve 8 birincilik ile bir çıkış yakaladın. Bu başarının sırrı nedir?

Mehmet Nuri Sunkar: Sürekli idmana çıkıyorum ve böylelikle deklare olacağım atları tercih ederken kendime önemli bir avantaj sağlıyorum. Bunun yanı sıra kondisyon ve kuvvet yüklemesi de yapmış oluyorum. Tabi ki sadece bunlar yetmiyor. İyi bir menajer ile çalışmak mesleğimizin olmazsa olmazlarından… Kendimi de bu konuda şanlı görüyorum ve sizin de vesileniz ile menajerim Gökhan Kırmızı’ya da teşekkür ediyorum.

Ailende atçı var mı? En çok desteği kim ya da kimlerden görüyorsun?

Mehmet Nuri Sunkar: Değerli büyüklerim Mahir Tekinalp, Ümit Arslan, Mehmet Arslan, Hakan Çelik ve Seit Kan hocam bana çok destek oldular ve olmaya da devam ediyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

– İdman pistine ne sıklıkla çıkıyorsun? Doğru atı tercih etmende fayda oluyor mu?

Mehmet Nuri Sunkar: Haftanın 7 günü saat 03.30 idmandayım. Saat 09.30’da idmanı tamamlıyorum. Doğru atları tercih etmemde elbette çok faydası oluyor özellikte start alacağım atı tanımış oluyorum.

– Örnek aldığın meslektaşın var mı?

Mehmet Nuri Sunkar: Ahmet Çelik’in yarış zekasını, Halis Karataş’ın profesyonelliğini ve diğer abilerimi de bireysel gözlemleyip kendime bir şeyler katmaya çalışıyorum.

– Biraz da bize sosyal hayatından bahseder misin?

Mehmet Nuri Sunkar:  Boş zamanlarımda spor yaparak sürekli kondisyon yüklüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum. Fırsat buldukça futbol oynuyorum. Aynı zamanda en sevdiğim faaliyetim belgesel izlemek. Vakit buldukça da yurt dışı yarışlarını takip etmeye çalışıyorum.

– Unutamadığın bir yarış var mı?

Mehmet Nuri Sunkar:  İlk kazandığım yarışı unutamıyorum. Özkardeşler isimli safkanla kazanmıştım. Mutluluktan gece uyuyamamış ve defalarca tekrarını izlemiştim. Tekrar derken aslında gün içerisinde start aldığım bütün yarışlarımı izliyorum. Bu bana eksiklerimi bir dahaki yarışta düzeltebilmek adına büyük avantaj sağlıyor.

– Mesleğinde daha başarılı olmak için neler yapıyorsun?

Mehmet Nuri Sunkar:  Sürekli idmanda olup atın üzerinde duruşumu daha da geliştirmeye gayret ediyorum ve bunun çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bunun bende yarattığı farklılığı hissediyorum ve o yüzden mümkün olduğunca ihmal etmiyorum. Kondisyon ve güç bakımından da etkisi çok oluyor.

– Hedeflerin ve hayallerin nelerdir?

Mehmet Nuri Sunkar:  İlk hedefim her zaman düzgün, temiz ve ahlaki değerlere, kurallara uyarak jokey olmak ve devamında adımdan başarı ile söz ettirmeye devam etmek. Her jokeyin hayali olan Gazi koşusunu kazanmak benim de en büyük hayalim… Bunun yanında yurt dışında ülkemin bayrağını en güzel şekilde temsil edip oralarda da yarış kazanmayı çok istiyorum. Umarım bunların hepsini başarırım…

– Apranti okulunda almış olduğun mesleki eğitim deneyimini bize yorumlar mısın?

Mehmet Nuri Sunkar: Öncelikle bizi eğitim veren hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlardan öğrendiklerimizle ve bize kattıkları değerler ile hayatımıza yön verdikleri için tüm meslektaşlarım adına onlara minnettarız.

– Jokeylik hayali kuran adaylara önerilerin var mı?

Mehmet Nuri Sunkar:  Onlara önerim gelip at sevgisini hissetmeleri ve bu duygunun anlatılmaz yaşanır olduğunu anlamaları…

– Buradan Antrenör veya at sahiplerine bir mesajın var mı?

Mehmet Nuri Sunkar: Bize şans veren ve verecek olan bütün at sahibi ve antrenörlere teşekkür ederim. Onları mahcup etmeyeceğime emin olsunlar. Çünkü bunun içinde çok çalışmaktayım ve çalışmaya da devam edeceğim.

– Seni seven ve takip eden yarış severlere bir mesajın olacak mı?

Mehmet Nuri Sunkar: Öncelikle şunu belirmek istiyorum seyircisiz hipodromlar annesiz ev gibidir. Onların varlıkları bize daima heyecan ve hırs katmaktadır. Şunu da bilsinler ki bindiğim her ata katabileceğim maksimum katkıyı katmaya çalışıyorum. Bundan emin olsunlar.  Sizin aracılığınızla herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Gökhan Ormancı ve Mehmet Nuri SunkarNews Reporter

3 thoughts on “Pistlerin parlayan yıldızı; MEHMET NURİ SUNKAR…

  1. Soru: Ailende atçı var mı?

    Cevap: Değerli büyüklerim Ümit Arslan Mehmet Arslan Mahir Tekinalp Hakan Çelik Seit Kan sagolsunlar desteklerini esirgemediler..

    Afferin lan aslan parçası.. Ailədə atçı var mı sorusuna ailen olmayan fakat ailen gibi değerli görüp o insanların ismini zikretmen harika karakterli bir genç olduğunu gösteriyor. Seviyorum seni❤️
    Unutmadan, canımsın şu otur kalk işini bırak tamam kurbanete canete:)

  2. .. Bugün Ankara da herekli isimli ata bindi lakin son 400 e elde geldiği ve son 200 e de kenter yaparak rakibi 2 numarayı 1 buçuk fark ile geçtiği halde, 5 , 6 boy fark ile kazanacağı yarışı burun ile geçtiği rakibi 2 numaraya verdi .. koşu 3 de aldığım 1/4 çiftemi yatırdı sağolsun .. Allah da şahit 100 misliydi 4500 tl den olduk ama kardeşimin canı sağolsun .. yaptığı hata ona eminim ki bizim kaybettiğimiz 4500 tl den daha fazlasını kaybettirmiştir ! sen halis Karataş ya da ahmet çelik değilsin kardeşim. bu şekilde at binene at vermezler bunu herkes bilir ! son 400 e elde gel son 200 de geç 1 buçuk boy fark yap sonra son 20 de burunla yarış ver .. demek ki daha çok yolun var senin ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir