PITIR’dan Süleyman Çelebi Koşusuna ambargo….

7 Temmuz 2023 Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 Süleyman Çelebi koşusunu, Salih Durmaz’ın sahibi olduğu, Kadir Durmaz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Sabahattin Tekdoğan’ın yaptığı Pıtır (6y ka Güntay – İncidil, İbocan) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Fuat Aga (Karaüzüm) elde ederken, Soydere (Berksoy) üçüncü, Tunç Siperi (Kurtel) dördüncü, Canseklavi (Altaha) beşinci olarak koşuyu tamamladı. 

Bu yılki ilk grup galibiyeti… 

Yaz sezonunda start aldığı koşularda istikrarlı sonuçlar elde eden Pıtır uzun aradan sonra ilk kez birlikte olduğu jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde koşuyu önde giden rakibinin arkasında takip edip düzlükten sonra en iç kulvardan yaptığı ataklarla rakiplerine hakim olarak kazanırken, hem bu yılki ilk grup galibiyetini elde etti, hem de geçen sene kazandığı bu koşuyu bir kez daha kazanmış oldu.    

Toplu bir çıkışla birlikte iç kulvardan atak yapan Soydere liderliği alırken ikinciliğe Pıtır girdi. Daha sonra Bandırmalı ve Tunç Siperi sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Soydere liderliğini korurken yine ikincilikte Pıtır arkalarında Bandırmalı daha sonra İstanbul Muhafızı ve Tunç Siperi şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Soydere halen lider, ikincilikte Pıtır ve Bandırmalı ikilisi hemen arkalarında Tunç Siperi sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Soydere baştan beri aldığı liderliği korurken ikincilikte ortada Tunç Siperi, dışında Bandırmalı içinde Pıtır şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Soydere lider dışından Tunç Siperi’nin içinden Pıtır’ın atakları görüldü. 200’de en içten gelen Pıtır liderliği az farkla alırken en dıştan da Fuat Aga atağa kalktı. Son metrelerde Pıtır dışardan gelen rakibinin yarım boy önünde ve 2’31”13 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Pıtır (Özcan Yıldırım)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir