POLATYAR Kupası MATBAACI’nın…

Merhum atçı ve yetiştirici Niyazi Polatyar anısına 12 Haziran 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9/S Koşuyu, Cengiz Kömür’ün sahibi, İsmail Hadioğlu’nun yetiştiricisi ve İmdat Köksal’ın antrenörü olduğu Matbaacı (3y de King Alex – Capable, Definite Article), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

11 safkanın katılımı ile 2100 Metre çim pistte koşulan 105.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son metrelerde geriden gelen rakiplerine direnerek 2’12”94’lük derecesi ile kazanan Matbaacı’nın yarım boy arkasında ikinciliği Rampage (Toruk macto) elde ederken, bu safkanın boyun farkla gerisinde Lewandowski (Holy Roman Emperor) üçüncü, onun da 2 boy gerisinde Gödek (Win River Win) ise dördüncü oldu.

14’üncü startında 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Matbaacı, kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetine imza atarken, 2000 metre üzerindeki ilk birinciliğini elde edip kazancını da 290.690 TL’ye yükseltti.

Matbaacı (Halis Karataş)

King Alex’in ilk sınıf koşu kazanan yavrusu!

Merhum Niyazi Polatyar adına düzenlenen Kısa Vade-9 yarışta kazanan Matbaacı, babası King Alex‘in ülkemizde ilk sınıf koşu kazanan yavrusu oldu. Daha önce Şirinyer Güzeli isimli tayı KV-6 yarış kazanan King Alex’in bu yazının hazırlandığı tarih itibari ile 13 koşan yavrusunun 8’inin kazandığını görmekteyiz ki, gayet iyi bir istatistik bence… Birincilik yüzdesine vurduğumuzda an itibariyle aygırın %61,5 galibiyet yüzdesi var!

King Alex, G2 Sakarya Koşusu galibi olup ayrıca G1 Çaldıran Koşusu galibi olmuş ve taylığında gayet iyi bir performans göstermiştir. King Alex, Sri Pekan’ın kızı oğlu olup annesi Bashful da Mt.Livermore oğlu Housebuster temsilcisidir.

Matbaacı’nın annesi Capable, Definite Article kızı olup büyük annesi Kilbride Colleen ise Statoblest kızıdır. Define Article, Indian Ridge oğludur ve gerek bu aygır, gerekse de Statoblest, Ahonoora temsilcileridir. Dolayısı ile Capable, Ahonoora gibi önemli bir at üzerine 3*3 yakın akrabalık içeren ilginç bir soy ağacına sahiptir.

Ayrıca kısrağın anne familyası kaliteli atlar vermiş bir nesil içerir ki, bu durumda da şüphesiz Matbaacı’nın performansına pozitif yansıyan bir etkendir.  (Muslihiddin Gurup)

Niyazi Polatyar Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir