POWERMAN (Aygır Analizi)

POWERMAN (Aygir Analizi)

Türkiye Jokey Kulübü Kupası gibi önemli bir G1 yarışı 2400 metrede kazanmanın dışında, 1900 ve 2200 metre mesafelerde Fevzi Çakmak ve Mehmet Akif Ersoy gibi G2 klasta yarışları kazanmayı başaran Powerman, babası Powerscourt’un ülkemizde ki en başarılı iki yavrusundan biridir.

Powerman’in soy ağacında dikkat çeken en belirgin husulardan biri Mr.Prospector, Roberto ve A.P.Indy gibi çok baskın kanları taşımamasıdır ki, bu durum aygırın muhtemel eşleşmelerinde ona avantaj sağlayacak soy unsurlarından biri olarak değerlendirilebilir.

Diğer taraftan Powerman’in babası Powerscourt’un başarılı yavrularını incelediğimizde gerek Mr.Prospector, gerekse Roberto, gerekse de A.P.Indy hattının bazı temsilcileri ile nitelikli ürünler ürettiğini görebiliriz.

Powerman

Powerscourt’un Şili de aygırlık yaparken verdiği ve sınıf koşu performansına sahip Stalactita, Oradora, Lady Estafania, Orsa ve Brunelesca gibi temsilcilerinin kısrak babasının Seeker’s Reward oluşu oldukça dikkat çeken bir husustur ve bu aygır da Gone West’in temsilcisidir.

Powerscourt

Gone West hattından ülkemizde zengin bir aygır seçenekleri mevcut olup, söz konusu aygırların kızları diğer soy unsurları ile beraber Powerman için değerlendirilebilir.

Yine Powerman’in babası Powerscourt’un Kısa Vadeli yarışlar kazanmış temsilcisi Eskayra’nın kısrak babası Mujtahid’dir. Diğer taraftan gerek Mujtahid gerekse de Powerman, 3 nolu kısrak familyasının üyeleridir ve bu açıdan da bakıldığında Mujtahid kızlarının da Powerman ile uyumu diğer soy etkenleri de irdelenerek değerlendirmeye alınabilir.

Powerman’in babası Powerscourt’un Mr.Prospector hattı ile uyumunun en iyi örneklerinden biri olan ve ABD’de G1 yarışı kazanıp ayrıca bir çok Grup yarışta başarılı dereceler elde eden ve aygırın en iyi yavrularından biri olan Finnegans Wake’in kısrak babası Silver Ghost da Mr.Prospector temsilcidir.

Diğer taraftan Silver Ghost, ülkemizde görev yapmış aygırlardan Yonaguska’nın kısrak babası olup, Powerscourt’un da kısrak babası olarak en iyi ürününü bir Yonaguska temsilcisi ile oluşturması Powerman için Yonaguska kızlarının da uyum ihtimalini doğurabilir.

Yine G1 galibi Finnegans Wake’in ikinci kısrak babası olan Summer Squall, ünlü aygır A.P.Indy ile anne kardeşi olup, yine Powercourt’un en iyi yavrularından biri olan G1 galibi Mr.Dany’nin kısrak babasının A.P.Indy oluşu ve Powerman’in A.P.Indy kanı taşımaması dolayısı ile bu hattan gelen kısraklar ile sağlayabileceğini düşündüğümüz soy uyumuna farklı bir referans desteği mahiyetinde değerlendirilebilir.

Powerman’in Roberto kanı taşımaması dolayısı ile bu hattan gelecek aygırların temsilcileri ile uyumu söz konusu olabilir ki, babası Powerscourt’in iyi yavrularından Nigella ve Lambourn’un kısrak babalarının Arch ve Red Ransom gibi Roberto hattı temsilcileri olduğunu görmekteyiz ve ayrıca bunlardan Red Ransom ülkemizde aygırlık yapan Sri Pekan’ın babası olup, Powerman’in seçkin anne familyasının ürettiği  nitelikli isimlerden bir olan Reds Attack’in de Sri Pekan kızı olduğunu ve kısrağın sınıf koşu performanslı yavrular ürettiğini görmekteyiz.

Yine Roberto hattından ülkemizde bulunan diğer isimler arasında yer alan Fantastic Fellow, Red Bishop gibi isimlerin temsilcileri de farklı soy etkenleri ile Powerman için uyum kapasitesine sahip kısrak baba hatları arasında değerlendirilebilir.

Bunlardan Fantastic Fellow, Lear Fan oğlu olup, Powerscourt’un en iyi ürünlerinden biri olan G2 galibi Court Of The Realm’in kısrak babasının da Lear Fan’dır.

Diğer taraftan Lear Fan’ın kısrak babası olan Lt.Stevens faktörünün de Powerman için eşleşmelerde artı değer sağlaması mümkündür. Zira Powerman, tam kardeşler Sadler’s Wells ve Fairy King akrabalığının yanı sıra her iki ismin de 4/3 kardeşleri ve Nureyev’in de kısrak baba hattını oluşturması dolayısı ile özel bir “Special” etkisine sahip bir isim olup, dolayısı ile bu çok seçkin ailenin farklı türevlerini taşıyan soy ağaçları ile pozitif bir etkileşime sahip olması olasıdır ki, Lt.Stevens da bahse sonu bu seçkin ailenin temsilcilerinden biridir.

Üst paragrafta bahsettiğimiz Sadler Wells, Fairy King ve Nureyev etkeninin yanı sıra bahse konu atlar ile benzer soy kurgusuna sahip Be My Guest etkeni taşıması ile bu tip benzer soy kurgularına sahip içeriklerini, soy ağaçlarında barındıran isimler de şüphesiz diğer soy etkenleri ile Powerman için değerlendirilebilir ki, bunlar içinde Danzig hattı daha bir ön plana alınabilir.

Sadler’s Wells

Ayrıca Powerman’in ülkemizde ki başarılı baba kardeşlerinden Klaus, Extra Power, Petekcan, Ascella ve Goycochea’nın da kısrak baba hatları Danzig hattına mensup olup, diğer taraftan Powercourt’un annesinin de Danehill ile çok özel bir at olan Frankel’i üretmiş olması, Danzig hattından gelen temsilcilerin Powerman ile uyum olasılığı için farklı referanslar olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca Powerman’in de anne kardeşlerinden olan ve tercihli kısrak taşıyan Agafya’nın da Danehill hattından geldiğini ekleyelim notlarımıza.

Powerman’in anne neslini vurgulamışken, onun en iyi anne kardeşlerinden Melinam ve Lozan gibi isimleri Lion Heart ile oluşturması, bu aygırın kızlarını diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti ile Powerman için değerlendirmeye aldırabilir.

Diğer taraftan Powerman’in babası Powerscourt’un yurt dışında en iyi uyum sağladığı Seeker’s Reward isimli aygır ve gerek ülkemizde, gerekse de yurt dışında verdiği G1 galibi yavrulardan Klaus ve Finnegans Wake’in hepsinin 5 nolu familyaya mensup isimler oluşu, bu familyadan gelen kısrak ve kısrak babalarının da şüphesiz farklı soy etkenleri de irdelenmek sureti ile değerlendirilmesine etken referanslar olarak önemlidir.

♦ POWERMAN UYUMLU KISRAK BABA HATLARI

Roberto Hattı : Sri Pekan, Red Bishop, Wiener Walzer, Dr.Fong, Fantastic Fellow, Astrakhan
Gone West Hattı : Royal Abjar, West by West, El Corredor, Banknote, Ajmera, Abjar Academy
Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar
Kingmambo Hattı : Okawango, Kuloğlu
Smart Strike Hattı : Papa Clem
Carson City Hattı : Cuvee, Run Away And Hide
Fappiano Hattı : Victory Gallop, Amerikalı
Nasrullah Hattı : General Quarters, Trappe Shot, Yonaguska, Zanjero, Corinthian, Indigo Red, Hemsworth
Danehill : Fast ‘n’ Famous, Bushranger, Talip Han, Myboycharlie
Danzig : Paco Boy, Invincible Son, Eagle Eyed, Sea Hero, Halicarnassus, Akındayım, Country Reel, Evoke, Air Vice Marshal
Storm Cat Hattı : Lion Heart, Perfect Storm, Red Giant, Mountain Cat, Hakeem, After Market
Night Shift Hattı : Bosporus, Native Khan, Perfecto
Nijinsky Hattı : Marlin, Green Gönen
Habitat Hattı : Distant Relative, Luxor, Yavuz Star, Mali, Dutyfree, Graystorm
Riverman Hattı : Win River Win, River Special
Private Account Hattı : Unaccounted For, Derviş Ağa, Azaraks
Sunday Silence Hattı : Divine Light, Smart Robin, King David, Renk
Alydar Hattı : Strike The Gold, Yıldırımbey
Sharpen Up Hattı : Three Valleys, Shining Steel, Hakkar
Blushing Groom Hattı : Bin Ajwaad
Try My Best Hattı : Lilbourne Lad
Icecapade Hattı : Offlee Wild
Ribot Hattı : Pleasantly Perfect
In Reality Hattı : Karabeyhan, Tizway

♦ POWERMAN BABASI POWERSCOURT SEÇKİN TEMSİLCİLERİ

TEMSİLCİSİ KISRAK BABASI ONUN BABASI
ASCELLA DESERT SUN GREEN DESERT
BRUNELESCA SEEKER’S REWARD GONE WEST
COURT OF THE REALM LEAR FAN ROBERTO
CYRSTAL CLEAR GOLAN SPECTRUM
DRY CLEANER COMMON GROUNDS KRIS
EL FARRERO NORTHAIR NORTHERN DANCER
ESKAYRA MUJTAHID WOODMAN
EXTRA POWER ORPEN LURE
FINNEGANS WAKE SILVER GHOST MR.PROSPECTOR
GOYCOCHEA DANEHILL DANCER DANEHILL
İPEK SU MOUNTAIN CAT STORM CAT
KLAUS EVOKE DANZIG
LADY ESTEFANIA SEEKER’S REWARD GONE WEST
LAMBOURN RED RANSOM ROBERTO
MISAR PULPIT A.P.INDY
MISTER GORKEM KANEKO PIVOTAL
MR.DANY A.P.INDY SEATTLE SLEW
NIGELLA ARCH KRIS S
ORADORA SEEKER’S REWARD GONE WEST
ORSA SEEKER’S REWARD GONE WEST
PETEKCAN FURIOUSLY DANZIG
POWERMAN KANEKO PIVOTAL
STALACTITA SEEKER’S REWARD GONE WEST
SUNDAR DOYOUN MILL REEF
TERMAGANT SELKIRK SHARPEN UP

 

News Reporter

4 thoughts on “POWERMAN (Aygır Analizi)

  1. powerman’ın kısrak familyası 3-c olup bu familyadan egregious rock var. şahsi görüşüme göre luxor kızları powerman ile çok uyumlu olacaktır. kısrak babası kanekonun uyumundan bahsetmeye bile gerek duymuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir