Preakness Stakes’te zafer WAR OF WILL’in oldu

18 Mayıs 2019 Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece 144.sü düzenlenen G1 Preakness Stakes dramatik bir yarışa sahne oldu. ABD’de Triple Crown’ın ikinci ayağını oluşturan fakat Kentucky Derby galibinin start almamasıyla bu yıl Üçlü Taç ihtimalinin bulunmadığı koşu, 131.256 biletli yarışseverin geldiği Maryland eyaletindeki tarihi Pimlico Hipodromu’nda koşuldu.

3 yaşlı 13 tayın katıldığı 1900 metre kum pistteki koşunun start çıkışında Bodexpress’in jokeyi John Velazquez safkanından düştü. İlk metrelerde tempoyu Warrior’s Change belirlerken, son 300’de iç kulvardan ataklarını arttıran War Of Will (War Front – Visions Of Clarity, Sadler’s Wells) önce liderliği aldı sonra da farkı gittikçe açarak jokeyi Tyler Gaffalione ile birinciliğe uzandı.

Gary Barber’in sahibi olduğu ve Mark Casse’nin antrene ettiği safkan 1’54”34’lük bitiriş derecesiyle kazanırken, bu safkanın ardında ikinciliği Everfast (Take Charge Indy), üçüncülüğü Owendale (Into Mischief), dördüncülüğü ise Warrior’s Change (Munnings) elde etti.

2018 yılında 2 yaşlı olarak Fransa-Arqana Satışları’ndan 250.000 Euro bedelle alınan War of Will, kariyerinin 10’uncu startında ilk G1 zaferine ulaşırken, toplam birincilik sayısını da 4’e çıkardı. 3 yaşındaki War Front temsilcisi, son galibiyetini 16 Şubat’ta Fair Grounds’ta katıldığı G2 Risen Star Stakes’i kazanarak elde etmişti.

Kentucky Derby’de faule maruz kalan ve ardından G1 Preakness Stakes’i kazanan War of Will’in antrenörü Mark Casse koşu sonrası yaptığı açıklamada: “5 yaşımdan beri at yarışlarını takip ediyorum, Preakness benim için her zaman büyük bir koşu olmuştur. Yazılan, söylenen çok şey vardı. Faul olmasa da derbiyi kazanamayacaktık belki ama atım ve Gary Barber adına üzülmüştüm. Sadece adil bir yarış istiyordum. Şimdi çok gururluyum. Birçok kişi “Bu bir rövanş mıydı?” diye sordu, hayır sadece kazanmak istedim.” dedi.

Jokey Tyler Gaffalione ise yarış sonrası yaptığı açıklamada galibiyetten dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederken, ayrıca antrenör Mark Casse ile geçen yıl yaşadığı anekdotu paylaştı. “Geçen yıl Wonder Gadot isimli dişi tay, G1 Travers Stakes’te koşacaktı. Mark Casse’ye ata binebileceğimi söyledim fakat onlar Irad Ortiz’i tercih ettiler. Fakat Casse, menajerime “Üzülme, senin için daha iyi bir atım var.” demişti. Ve o tay War Of Will’di.” dedi.

144.Preakness Stakes galibi War of Will için bir sonraki muhtemel yarışın 8 Haziran 2019 günü koşulacak olan Triple Crown’ın üçüncü ayağını oluşturan G1 Belmont Stakes olması bekleniyor.

War of Will (Tyler Gaffalione)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir