PRIX MORNY ve PRIX JEAN ROMANET’de nefesler tutuldu…

19 Ağustos 2018 Pazar günü Fransa’nın Deauville Hipodromu sezonun önemli koşularına ev sahipliği yaptı. 2 Yaşlı taylar için en prestijli koşulardan olan G1 Prix Morny ve 4+ yaşlı kısrakların start aldığı G1 Prix Jean Romanet günün sonucu büyük bir merakla beklenen koşularıydı.

PRETTY POLLYANNA (Silvestre De Sousa) – Prix Morny 2018

Bu yıl 2 yaşlı 9 tayın katıldığı G1 Prix Morny, son metrelere kadar seyir zevki yüksek bir mücadeleye sahne oldu. Koşuda son sözü söyleyen Michael Bell’in antrene ettiği, jokey Silvestre De Sousa ile start alan Pretty Pollyanna (Oasis Dream – Unex Mona Lisa, Shamardal) isimli dişi tay oldu. 1200 metre çim pistteki koşuda son ana kadar birincilik mücadelesi veren Signora Cabello (Camacho) ikinci olurken, True Mason (Mayson) üçüncü, Land Force (No Nay Never) ise dördüncü oldu. Kazanan Pretty Pollyanna için müddet 1’10”24 olurken, farklar ¾ Boy-4 Boy-2 ½ Boy şeklinde sonuçlandı.

14 Haziran günü İngiltere-Yarmouth’ta katıldığı koşuyu kazanarak yarış hayatına başlayan Pretty Pollyanna, akabinde Royal Ascot festivali kapsamında start aldığı G3 koşuda 5’inci olurken ilk mağlubiyetini aldı. Son olarak 13 Temmuz günü Newmarket’te G2 Duchess of Cambridge Stakes’i 7 boy farkla kazanan safkan, G1 Prix Morny zaferiyle birlikte 4’üncü startında 3’üncü birinciliğine ulaşmış oldu.

1994 yılında Hoh Magic isimli tayıyla G1 Prix Morny’i kazanan antrenör Michael Bell, Pretty Pollyanna ile birlikte 24 yıl sonra ilk Prix Morny zaferini elde etmiş oldu. Koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada Bell, Pretty Pollyanna’nın bir sonraki muhtemel hedefinin16 Eylül’de İrlanda Curragh’da koşulacak olan G1 Moyglare Stud Stakes ya da 29 Eylül’de İngiltere Newmarket’in ev sahipliğindeki G1 Cheveley Park Stakes olacağını belirtti.

Öte yandan aynı gün Deauville’de gerçekleştirilen ve günün bir diğer G1 mücadelesi olan Prix Jean Romanet de son metrelere kadar süren birincilik mücadelesini Henri-Francois Devin’in antrenesindeki Nonza (Zanzibari – Terra Alta, Kaldounevees) jokey Alexis Badel ile kazanmayı başardı.

NONZA (Alexis Badel) – Prix Jean Romanet 2018

2000 metre çim pistteki koşuda Nonza ile son metrelere kadar birincilik mücadelesi veren ve koşunun favorisi olan G1 Pretty Polly Stakes galibi Urban Fox (Foxwedge – Lomapamar, Nashwan) ikinci olurken, Navaro Girl (Holy Roman Emperor) üçüncü, Lady Frankel (Frankel) de dördüncü oldu. Coolmore ekürisine ait G1 koşu galibi kısrak Rhododendron ise son düzlükte arızalanarak koşuyu bıraktı. Kazanan Nonza için müddet 2’06”46 olarak kayıtlara geçerken, farklar Boyun-1 ¾ Boy-Baş şeklinde sonuçlandı.

2 yaşlı olarak start almayan ve yarış hayatına geçen yıl Fransa’da kazanarak başlayan Nonza, akabinde sezonu 2 koşuda plaseler elde ederek noktaladı. Bu yıl Ocak ve Nisan aylarında Chantilly’de kazanarak sezonu açan 4 yaşındaki kısrak, son olarak 22 Temmuz günü Maisons-Laffitte’de katıldığı Listed koşuyu kazanma başarısı göstermişti. G1 Prix Jean Romanet ile birlikte yarış hayatında ilk kez bir Grup koşuya katılan ve kazanan Nonza, toplamda 7’nci startında 5’inci birinciliğine ulaşmış oldu. Ayrıca jokey Alexis Badel ve antrenör Henri-Francois Devin de kariyerlerinde ilk kez G1 koşu kazanma sevincini yaşamış oldu.

Haber: TJK

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.