Profitable Türkiye’de…

Türkiye Jokey Kulübünün 2024 aşım sezonundan itibaren hizmet vermek üzere, Darley Harasından satın aldığı Invincbile Spirit’in oğlu Profitable Türkiye’ye geldi.

11 yaşındaki (Invincible Spirit – Dani Ridge, Indian Ridge) orijinli aygır, 7 Aralık 2023 Perşembe günü sabaha karşı İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı ve 2024 aşım sezonunda hizmet vereceği İzmit Aşım İstasyonuna gönderildi.

Kısa mesafeli sprint yarışlarında önemli başarılara imza atan Profitable, 4 yaşlılığının başlangıcında art arda 3 Grup koşudan zaferle ayrıldı. Nisan 2016’da G3 Palace House Stakes ve ardından Mayıs 2016’da G2 Temple Stakes’i kazanan safkan, Haziran 2016’da ise Royal Ascot festivali kapsamında katıldığı G1 Kings Stand Stakeste de birinciliğe ulaştı.

3 Grup koşu galibiyeti ve birçok Grup koşu plasesi bulunan Profitable, 4 sezon süren yarış hayatını 23 koşuda 5 galibiyet, 8 ikincilik, 1 üçüncülük ve 1 dördüncülük ile noktaladı.

2018 yılında aygırlık kariyerine başlayan Profitable’ın 2022 yılında sahada koşan 3 yaşlı tayları arasında, sprint kategorisinde Grup koşu kazanan birden çok temsilcisi bulunmakta olup bu özelliğe sahip tek isim olarak dikkat çekmektedir. Aygırın ilk iki jenerasyon temsilcileri arasında da G2 koşu kazanan 2 yaşlı tayları bulunmaktadır.

İlk iki jenerasyonunda G2 koşu galibi temsilci veren Profitable’ın en başarılı temsilcileri arasında G2 galibi Wed ve Quick Suzy, G3 koşu galibi Mitbaahy ve Miramar ile black-type koşu galibi Mr Professor, Kerdos, Kimngrace, My Eyes Adore You ve Head Mistress gibi isimler bulunuyor.

News Reporter

1 thought on “Profitable Türkiye’de…

  1. Alihan Luminary Tractor CheryCheryLady gibi 1000/1400 de etkili safkanlar istiyorsanız kısrağınızı gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir