Prova tamam, sıra en büyük Kupada…

6 Haziran 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan, Gazi Koşusu öncesi 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en önemli sınav olarak kabul edilen ve TJK’nın kurucu üyelerinden merhum Sait Akson adına düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 koşuyu, Melis Kurtel Emin’in sahibi, Mozaik Org.Tar.Hay.San.Tic. AŞ’nin yetiştiricisi ve Cuma Demir’in antrenörü olduğu Real Runner (3y ae Invincible Son – Baklava, Cape Cross) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Megaloman  (Native Khan) elde ederken, mücadeleden Red Luck (Dutyfree) üçüncü, Giant Dream (Red Giant) dördüncü, Mamba Forever (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Real Runner (Gökhan Kocakaya)

Geçen seneyi Sakarya galibiyeti ile kapattı…

Yarış hayatına geçen sene 6 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da 1000 metre çim pistte koştuğu Distant Relative (Şartlı-1) koşusunu kazanarak başlayan Real Runner, ardından 3 hafta sonra bu defa İstanbul’da start aldığı G3 II.İnönü Koşusunu kazanarak henüz ikinci startında sezonun iddialı taylarından biri olduğunu göstermişti.

Kariyerinin ilk yarışı hariç tüm yarışlarını İstanbul’da koşan safkan sırasıyla G2 Tay Deneme Koşusunda 2’inci, G2 TYAYSD Koşusunda 3’üncü ve G1 Çaldıran Koşusunda 5’inci olduktan sonra Sakarya Koşusuna gelmiş, sonlardaki etkili sprinti ile güçlü rakiplerini geride bıraktığı bu koşu ile mesafeye olan yatkınlığını net bir şekilde ortaya koymuştu.

Sezonu Ergin Talay Koşusu ile açtı…

Kasım ayında elde ettiği Sakarya Koşusu zaferiyle 2 yaşlı sezonunu büyük ümitlerle kapatan Real Runner, bu sene ilk olarak Ergin Talay Koşusunda sahneye çıktı. 5 Tayın mücadele ettiği koşuda son düzlüğü en geri dönen erkek tay, düzlükte rakipleri ile arasındaki farkı önemli ölçüde kapatmasına rağmen koşudan toplam 2 boy geride dördüncü olarak ayrıldı. Sezona kazanarak başlayamamıştı ama mücadelenin sonlarını çok iyi yaparak, Erkek Tay Denemede daha iyi bir netice alabileceğini düşündürmekten geri durmadı.

Real Runner

Erkek Tay Denemeyi az farkla kaybetti…

16 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleşen Erkek Tay Deneme Koşusu Real Runner’ın Gazi’ye giden yolda sondan bir önceki durağıydı.

19 Tayın iştirak ettiği koşuda klas tay geçen sene kazandığı Sakarya Koşusuna çok benzer bir strateji ile koştu. Son virajı 17’inci sırada dönen Invincible Son temsilcisi, son düzlüğü yine muhteşem koştu. 400’den itibaren önündeki rakipleri ile arasındaki ciddi sayılabilecek farkı her metrede biraz daha kapatan safkan, finiş çizgisini kazanan Anadolu Aslanı’nın 1.5 boy, ikinci olan Gülüm Osman’ın ise sadece bir burun gerisinde üçüncü olarak geçti.

Erkek Tay Deneme Koşusundaki performansı Real Runner’ı Sait Akson Koşusunda favori yapmaya yetecek bir performans olarak kabul edildi. Çünkü mesafe uzadıkça şansının daha da artacağı çok belliydi. Öyle de oldu…

Sakarya’dan sonra Sait Akson’u da kazandı…

2 Yaşında bir tayın koşabileceği en uzun mesafeli Grup yarışı kazanan Real Runner, 3 yaşında da Gazi Koşusu öncesi bir tayın koşabileceği en uzun mesafeli iki Grup yarıştan biri olan Sait Akson Koşusunu kazanarak Derbinin en büyük favorilerinden biri olduğunu gösterdi.

Süratli bir tempoda başlayan koşuda ilk metrelerde arka grupta sondan 2 tay geçer vaziyette ilk viraja girip aynı şekilde karşı düzlüğe çıkan tay, koşunun son düzlüğüne de yine arkasında 2 tay olduğu halde 9’uncu sırada çıktı.

400’den sonra başladığı etkili sprinti ile 300’de rakiplerine hakimiyetini hissettiren Real Runner, bu metreden sonra farkı açarak 2’15”09’luk derecesi ile kolay bir galibiyete imza atarken, ay sonunda koşulacak Gazi Koşusunun da en büyük favorilerinden biri olduğunu ispatladı.

Real Runner (Gökhan Kocakaya)

News Reporter

6 thoughts on “Prova tamam, sıra en büyük Kupada…

 1. gazi için real runner çok sermayeli kazandı…
  burgas ustalar gibi koştu…
  anadolu aslanı üzerindeki m.kaya koşuyu zorlandırmadan koşup teşvik bile yapmadı…
  illüzyon pistin yumuşak olması ancak başarısı sağlatabilir…
  mamba forever yarış hayatı uzun soluklu olur fakat gazide olmayacağı kesin…
  hard off hüsne çok büyük koştu gazide erkekler ile kapışabilir mi soru işareti…
  villager song sanki koşu içinde uyuyor gibiydi…
  red luck mesafe kendisi için en büyük silah

 2. Burgas isimli atın sahipleri haricinde gaziyi kazanmak isteyen, iddası olan at sahipleri İngiliz veya Fransız bir jokeyi getirip at bindirmesi lazım. Real Runner Gülüm Osman veya İlluzyon gibi, Anandolu Aslanı gibi atların birinin sahibi olsam yabancı jokey getirim hiç tereddütsüz. Ahmet Çelik kazandığı için sürekli bu koşuyu ona dokunmaya gerek yok ancak diğer jokeyler için her şey beklenilebilir. Dün light of darkness yarışı buna net örnek bir at nasıl jokey nedeniyle yarış kaybeder derslik bir yarış. Dün koşan yine Red Luck isimli at neden bekliyorsun o kadar geride izah etsin biri. Yarış hızlı da anladık onu ama sen en sondasın grupla alakan yok. Rakibin var ağır favori at ama orada öyle bekliyorsun. Prior çok kuvvetli bir at grupta favori ama tabela yapamadı. Bu yarış bir skandaldır. Bu ata binen jokey geçen hafta Subutai isimli 2 yaşlı ata binerken ki yarışta 4 at var yer bulamadı, atı 5 saniyeden fazla dışarı alıp uygun kulvarı bulamadı. Türk jokeylerin 10 fırın ekmek yemesi lazım. Sen atın kazanması başarısı için ordasın ama at senin yüzünden yarış kaybediyor. Yarışta yerini almayı bilmeyen, sprint mesafesini ayarlayamayan, atları startta bırakan,yarış temposu nedir anlamayan adamlardan gına geldi artık. Herkes diyor ki Sadettin Boyraz tempo uzmanı önde giden atlara iyi biniyor. Tempo uzmanı diye bir şey mi olur. Jokey dediğin kaçak at, sprinter at, arap atı, ingiliz atı, grup yarış, handikap vb ne varsa ayrımsız dört dörtlük binmek zorundadır. Tempoyu bilmek zorundadır. Bilmiyor beceremiyorsa silinip gider ama silinmiyor devam ediyorlar. Millet de bunlara at veriyor yarışsever de oyun kuruyor üzerine. Halbuki adam avrupada olsa jokeyliğin yanından geçemez. Bir de olayın şaibe, hile hurda tarafı var ki ona hiç girmeyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir