Royal Ascot’ta 4. gün koşuları gerçekleştirildi

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Royal Ascot festivalinde 4. gün koşuları 21 Haziran 2019 Cuma günü gerçekleştirildi. 3 yaşlı dişi tayların katıldığı Coronation Stakes ve sprint yarışı Commonwealth Cup günün G1 mücadeleleri idi.

3 yaşlı dişi taylar için Avrupa’nın en önemli koşularından olan G1 Coronation Stakes, 1600 metre çim pistte 3 yaşlı 9 dişi tayın katılımıyla gerçekleştirildi. Son 300 metrede liderliği alan ve rakiplerinin tüm ataklarına başarıyla yanıt veren Alexander Tamagni’nin sahibi olduğu, Francis-Henri Graffardın antrene ettiği Watch Me (Olympic Glory – Watchful, Galileo) jokey Pierre-Charles Boudot idaresinde zafere ulaştı. İkinciliği bu yılın İngiltere ve İrlanda Dişi Tay Deneme galibi olan koşunun favori ismi Hermosa (Galileo) elde ederken, 2’de 2 yapan ve ilk kez bir Açık yarışa katılan Jubiloso (Shamardal) üçüncü, Twist ‘N’ Shake (Kingman) ise dördüncü oldu.

Yarış hayatına geçen yıl Fransa’da başlayan ve bugüne kadar katıldığı 4 koşuda 1’i G3 olmak üzere 2 galibiyet elde eden Watch Me, G1 Coronation Stakes ile birlikte ilk kez çıktığı ülke dışında kariyerinin ilk Grup 1 zaferine ulaştı. Son startında bugünkü rakiplerinden Castle Lady’nin kazandığı Fransa Dişi Tay Deneme’de 6’ıncı olan safkan Fransa’dan gelip G1 Coronation Stakes’i kazanan son 11 yılda 4’üncü isim olarak kayıtlara geçti.

Royal Ascot’ta ikinci günün bir diğer G1 mücadelesi ise 3 yaşlı tayların katıldığı 1200 metre mesafeli G1 Commonwealth Cup’ı bu yıl Phoenix Thoroughbred’in sahibi olduğu ve Martyn Meade’nin antrene ettiği Advertise (Showcasing – Furbelow, Pivotal) jokey Frankie Dettori ile kazandı.

Geçen yıl 2 yaşlı olarak G1 Phoenix Stakes ve G2 July Stakes’ten galibiyetle ayrılan Advertise, G1 Commonwealth Cup ile birlikte bu yılki ilk, kariyerinin ise ikinci G1 zaferine uzandı. İlk kez Kapalı Gözlük takısıyla piste çıkan ve kazanan tay, toplamda 7’inci startında 4’üncü birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Öte yandan Royal Ascot festivali kapsamında koşulan Sandringham Stakes’i Thanks Be (Mukhadram – Out Of Thanks, Sadler’s Wells) isimli safkan, bayan jokeyi Hayley Turner ile kazanırken, Turner 32 yıl sonra Royal Ascot festivali kapsamında yarış kazanan ilk kadın jokey olarak tarihe geçti. Royal Ascot’ta daha önce 1987 yılında Gay Kelleway, festival kapsamında koşu kazanan ilk kadın jokey olmuştu.

Kaynak: www.tjk.org

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir