‘ROYAL AVŞAR’ Aygır Analizi…

Yarış yaşamında özellikle kum pistte sergilediği başarılı performansı G1 ve G2 galibiyetleri ile süsleyen Royal Avşar’ın aygırlık yaşamında uyum sağlayabileceği soy ağaçları hakkında bir analiz içerecektir yazımız.

Royal Avşar’ın babası Flower Alley ve onun babası Distorted Humor’un başarılı olmuş baba hatlarını incelediğimizde Kris S ve onun temsilcileri başta olmak üzere Roberto hattı temsilcileri ile başarılı sonuçlar verdiğini görmekteyiz.

Flower Alley’in en iyi yavrusu ve G1 galibi I’ll Have Another başta olmak üzere, yine bir başka G1 galibi Bullards Alley ve G3 galipleri Karibu Gardens ve Nessy’nin kısrak babaları sırasıyla Arch ve Kris S olup, ayrıca yine G1 galibi Princess Calla’nın da kısrak babası olan Captain Al’ın babası Al Mufti de Roberto oğludur.

Flower Alley

Ülkemizde Kris S’in oğlu Dr. Fong kızları başta olmak üzere Roberto hattından gelen kısrak babalarının temsilcilerinin Royal Avşar ile uyumu mümkündür kü, ayrıca Mr.Prospector üzerine üç kez akrabalığa sahip olması da, klasik “Mr.Prospector-Roberto” uyumu açısından da destekleyici bir etken olarak kabul edilebilir.

Yine ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan Wiener Walzer’ın babası Dynaformer’ın en iyi iki yavrusunu verdiği Seeking The Gold’un da Royal Avşar’ın kısrak babası oluşu, Royal Avşar için Wiener Walzer kızları uyumu için daha da artı bir referans olarak babul edilebilir ki, Distorted Humor’ın G2 galibi temsilcisi Do It All’ın da kısrak babasının Dynaformer olduğunu görmekteyiz.

Yine gerek Royal Avşar, gerek babası, gerek baba kardeşleri, gerekse de dedesinde kendini çok baskın olarak gösteren bir uyumlu kısrak baba hattı da Seattle Slew ve başta oğlu A.P.Indy ve diğer söz konusu hattın temsilcileridir.

Royal Avsar (USA)

Bu konuda referanslar oldukça fazladır ve yazılmaya kalktığında burada çok fazla yer kaplayacak kadar olup, bu hattın ülkemizde son yıllardaki değerli temsilcisi General Quarters başta olmak üzere, Corinthian ve Indigo Red kızları da, ilgili referanslar doğrultusunda Royal Avşar için tercih edilebilir.

Royal Avşar’ın en iyi baba kardeşlerinden biri olan ve 2014 yılında Kanada da yılın şampiyon yaşlı erkek atı seçilen G1 galibi Lukes Alley’in ikinci kısrak babası Dehere’dir.

Diğer taraftan Flower Alley’in G3 galibi temsilcisi Buddy’s Humor’un da kısrak babasının Dehere olduğunu görmekteyiz. Ayrıca Dehere gibi Deputy Minister hattından gelen Awesome Again’in kısrak babası olduğu ve bir çok kez Listed kazanmayı başaran Awesome Flower’ın da Flower Alley temsilcisi olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile Deputy Minister hattının ülkemizdeki temsilcileri olan başta Dehere olmak üzere, Always A Classic ve Toccet temsilcileri de Royal Avşar ile uyum potansiyeline sahiptir.

Royal Avşar’ın babası Flower Alley’in, Güney Afrika’daki aygırlık kariyerinde Sadler’s Wells’in oğulları Fort Food ve Galileo kızları ile başarılı sonuçlar ürettiğini, Firealley (G2), Opera Glass (L), Fayrooz (L) gibi sınıf galibi referanslı isimler vasıtası ile görmekteyiz.

Diğer taraftan bu hattın kurucusu Distorted Humor da Sadler’s Wells temsilcileri ile çok başarılı neticeler vermiş olup, Bit Of Whimsy (G1), Cursory Glance(G1), Pathfork (G1) ve Aesop’s Fables (G1) gibi hepsi de Grup 1 kazanmış temsilcilerinde “Distorted Humor-Sadler’s Wells” soy kurgusunu görmekteyiz ki, söz konusu uyuma farklı referansları dahil etmek mümkündür.

Dolayısı ile Sadler’s Wells hattından gelen kısrakların da Royal Avşar ile uyumu, söz konusu yüksek referanslar doğrultusunda düşünülebilir.

Gerek Flower Alley, gerekse de babası Distorted Humor’un en yüksek performansı gösterdiği kısrak baba hatlarında, Storm Bird ve oğlu Storm Cat hattının varlığını görmekteyiz.

Bu konuda referanslara baktığımızda Neck ‘N’ Neck (Storm Boot) , Maharanee (Tiger Ridge), Beach Flower (Harlan’s Holiday), Louies Flower (Johannesburg), Integrity (Giant’s Causeway), Distinctive Flower (With Distinction) gibi sınıf koşu galipleri ile Flower Alley temsilerinde görmekteyiz.

Diğer taraftan Distorted Humor’un G2 galibi temsilcisi Surfer’ın da kısrak babasının ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan Ocean Crest olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile gerek Ocean Crest, gerekse de ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan Storm Cat hattına mensup aygırlarının dişi temsilcileri Royal Avşar için diğer soy etkenleri de irdelenmek suretiyle denenebilir.

Distorted Humor’un ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan oğlu Justenuffhumor’un G1 ve G3 galibi temsilcileri Uğurtay ve Lucky Justen’ın kısrak babalarının Unaccounted For olduğunu bilmekteyiz.

Unaccounted For’un mensup olduğu Damascus hattına mensup kısraklar ile de Distorted Humor’un da başarılı yavruları verdiğini görmekteyiz.

Örneğin ikisi de Grup 2 kazanmayı başarmış Distorted Humor temsilcileri It’s No Joke ve Go Rockin Robin’in kısrak babaları Personal Flag olup, bu aygır da Unaccounted For gibi Private Account temsilcisidir.

Diğer taraftan Flower Alley de Damascus torunu Gilded Time kızı ile Listed yarışlar galibi Saturday Nite Ride’ı vermiştir ki, anılan referanslar doğrultusunda bu hattın ülkemizdeki sürükleyici ismi Unaccounted For dişilerinin Royal Avşar ile uyumu mümkündür.

Her ne kadar bulmak belki kolay olmasa da Dixieland Band hattından gelen kısrakların da gerek Royal Avşar’ın babası Flower Alley, gerekse de onun babası Distorted Humor ile uyumu yüksek seviyededir. Soy ağacında Dixieland Band taşıyan kısraklar için de değerlendirilebilir Royal Avşar.

Yine ülkemizde sayıları az da olsa, Honour And Glory temsilcilerinin de Royal Avşar ile uyumu mümkündür.

Ayrıca Royal Avşar’ın Japonya da aygırlık kariyeri bulunan baba kardeşi I’ll Have Another’ın da Sunday Silence oğlu Fuji Kiseki kızları ile de gayet başarılı neticeler verdiğini de ekleyelim analiz notlarımıza…

Royal Avsar (Gökhan Kocakaya)

Analiz içinde vurgulanan hususlar ve ayrıca baba hattındaki başarılı atların da soy ağaçları irdelenmek sureti ile, Royal Avşar’ın ;

“After Market, Agresivo, Always A Classic, Bosporus, Cardinal Pioneer, Dehere, Dr.Fong, Fantastic Fellow, Hakeem, Halicarnassus, Marcavelly, Mendip, Mountain Cat, Mujtahid, Ocean Crest, Offlee Wild, Perfect Storm, Powerscourt, Red Bishop, Red Giant, Rockmaster, Scarface, Strike The Gold, Sun Music, Sri Pekan, Toccet, Torok, Win River Win, Unaccounted For, Wiener Walzer” gibi kısrak babalarının temsilcileri ile, şüphesiz diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti ile uyum sağlaması olasıdır.

Hazırlayan: Muslihiddin GurupNews Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir