Ş.KAYA KAYIKÇI Kupası RABATTO’nun…

24 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus H21 Şükrü Kaya Kayıkçı koşusunu, Fuat Başaran’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Gülşen Topbaş’ın yaptığı Rabatto (4y da Kaneko – Lady Caroline, Sri Pekan) aprantisi Mert Gökalp Arslan ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Regamour (Approve) elde ederken, Raul (Mendip) üçüncü, Lex Tallionis (Three Valleys) dördüncü, Grand Treasure (Exaggerator) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk sentetik pist galibiyeti…

Bu yıl sezonu yaklaşık 8 ay aradan sonra Antalya Hipodromunda koştuğu yarışı kazanarak açan Rabatto, daha sonra Nisan ve Mayıs aylarında Ankara’da iki kez start alıp sonraki tüm yarışlarını İstanbul’da koştu. İstanbul’daki sentetik pistteki başarılı iki yarışın ardından unutulmaz atçı merhum Şükrü Kaya Kayıkçı Koşusuna gelen safkan, düzlükte bir ara gelemeyecek pozisyona girdiği mücadeleyi son 200’den itibaren yaptığı etkili sprinti ile kazanmayı başararak İstanbul’daki ilk galibiyetini elde etmiş oldu.

Zlatibor’un 4 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Frazier liderliği aldı. İkincilikte Raul daha sonra Regamour ve Serastro sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Frazier liderliğini korurken yine ikincilikte Raul daha sonra Regamour, Serastro ve Grand Treasure şeklinde 800-600 startları geçilip son düzlüğe çıkıldı. 400’de iç kulvardan gelen Regamour liderliği aldı, orta kulvardan Raul, dış kulvardan Lex Tallionis ve Rabatto’nun atakları görüldü. 200’de Regamour liderliğini korurken dış kulvardan Rabatto’nun kuvvetli ataları görüldü. Son metrelerde rakibi Regamour’a hakim olan Rabatto boyun farkı ve 1’31″39 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Rabatto (Mert Gökalp Arslan)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir