SAFİHA’dan ilk sınıf galibiyet…

09 Kasım 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 4 yaşlı Arap kısraklarına mahsus Kv-8 M.Fethi Tulgar koşusunu, M.Ömer Naushad Ma’nın sahibi olduğu, Sultansuyu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Yousef Arhım’ın yaptığı Safiha (4y kk Ateştopu – Cibek, Timurhan) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kızılcapınar (Uçanoğlu) elde ederken, Goşa (Deha) üçüncü, Gülnisancan (Turbo) dördüncü, Edayap (Ufukbir) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki altıncı galibiyeti…

Yaz sezonuna Şartlı-3 galibiyeti ile başlayan Safiha daha sonra arka arkaya kazandığı iki koşu ile sezona çok iyi bir başlangıç yapmıştı. Bu yarışların ardından start aldığı tüm koşularında ilk dört dereceden düşmeyen safkan, bugün çok iyi uyum sağladığı jokeyi Akın Sözen idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip edip son düzlüğe çıkıldıktan sonra dış kulvardan yaptığı etkili ataklarla kazanmayı başarırken, aynı zamanda kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetini de elde etmiş oldu.

Diloy’un 2,5 boy, Gülnisancan’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Dilanur liderliği alırken ikinciliğe Goşa, üçüncülüğe Edayap girerken daha sonra Safiha sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Dlanur liderliğini korurken yine ikincilikte Goşa daha sonra Edayap ve Safiha şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Dilanur liderliğini korumaya çalışırken dışından bir anda Canım Çıtır gelip ondan liderliği almayı başardı. Arkalarında Goşa ve Edayap sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Canım Çıtır az farkla lider, dışında Goşa daha sonra Edayap ve Safiha şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de ortadan gelen Goşa liderliği almaya çalışırken dışından Safiha’nın gerilerden de Kızılcapınar’ın atakları görüldü. 200’de Safiha liderliği alırken ikinciliğe Kızılcapınar girdi. Sonlarda farkı 2 boya çıkaran Safiha 2’19″82 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Safiha (Akın Sözen)News Reporter

4 thoughts on “SAFİHA’dan ilk sınıf galibiyet…

  1. At sahibi ve antrenörüyle ilgili bilgi ver misiniz? İsimlerine bakılırsa Türk değiller sanırım?

  2. Yaa hangi antrenör gerçek ki bültende yazan pazar günü yürekli çocuk kazanıyor Ergin Eren antrenör hesapta padokta Zafer Temucinden taktikler sorsan menajeri diyecekler ama belli gerçek antrenör zafer yılların usta ismi diğeri adı bile bilinmeyen imzacı oynayan bilseki Zafer Temucin antrenörü belki yazacak kupona saçma sapan işler.bu Sami Kaplan deklere edip ata Ahmet Çelik bindirmek gibi bir şey işte.

  3. İkisi de Suriyeli at sahibinden seyisine kadar güçlü bir at kadrosu ile bu işe girdiklerini biliyorum Nobel prize de onlarda ancak ne iş yapıyor sahibi vs bilmem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir