Sait Akson’da QUALIZTO’dan kusursuz prova…

4 Haziran 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Erkek İngiliz taylarının önemli koşularından olan G2 Sait Akson koşusunu, Mehmet Emin Ekenler’in sahibi olduğu, Kasım Ercan Ekenler tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Alper Ciğer’in yaptığı Qualizto (3y de Torok – Arwa, Bin Ajwaad) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Native Power (Native Khan) elde ederken, Lord Of Pelennor (Victory Gallop) üçüncü, Anadolu Koparan (Native Khan) dördüncü, Cosmic Kid (Lemon Drop Kid) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kariyerinin ilk grup galibiyeti…  

İstanbul’da start aldığı ilk yarış olan Kv-8 Tevfik Çelikoğlu koşusunu etkileyici sprinti ile kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken Qualitzo, bu defa daha sert rakipler yanında nasıl bir sonuç alacağı merakla beklenen bir isimdi. Koşunun yavaş tempoda gitmesi nedeni ile bu kez erken ön gruba gelen ve düzlükten sonra yaptığı güçlü ataklarla rakiplerine hakim olup sonlarda farkı açarak jokeyi Ayhan Kurşun ile kazanmayı başaran safkan, bu galibiyeti ile hem ilk grup zaferini elde etmiş, hem de Gazi Koşusunun en şanslı isimleri arasındaki yerini almış oldu.   

 Toplu bir çıkışla birlikte dıştan atak yapan Sound Of Summer liderliği alırken ikincilikte Native Power hemen arkalarında Mr Big Shot ve Qualitzo sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Sound Of Summer liderliğini korurken yine ikincilikte Native Power daha sonra Mr Big Shot ve Cosmic Kid şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Sound Of Summer halen lider, ikinciliğe Qualitzo girerken hemen arkasında Native Power sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Sound Of Summer liderliğini korurken ikincilikte Qualitzo, daha sonra Native Power ve Mr Big Shot ikilisi şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de ortadan atak yapan Qualitzo liderliği alırken gerilerden Native Power’ın atakları görüldü. 200’de Qualitzo farkı 2-3 boya çıkarırken ikinciliğe Native Power girdi. Sonlarda farkı biraz daha açan Qualitzo 4,5 boy farkla ve 2’20”12 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

12 thoughts on “Sait Akson’da QUALIZTO’dan kusursuz prova…

 1. herkesin merakla beklediği bir koşuydu… iddiamı yeniliyorum bu koşuda ilk dörde giren atlar gazide ilk yedide olur… grup çok sertti… ayhan normalde native power ‘ın arkasında bekleyip son virajda topuklayacaktı… ama native ile ilgili ahmet çelik klasik gazisinin provasını yaptı… gaziyi büyük ihtimalle kazanacak klasik ahmet çelik gazisi ile…

  qualizto uzunu yaptığını göstermişti… eğer pist gazi’de yumuşak olursa deymeyin keyfine… ayhan kurşun atını buldu…

  anadolu koparan bir ara yüklenir gibi oldu ama rahat kalan native power ‘ı atlayamadı… o geliş ile geçmesini bekledim…

  benim kurtellerin en iyisi olarak gördüğüm lord of penannor bence uzun mesafeyi sorunsuz aşar… pist kuru olsaydı kesinlikle kazanırdı ama grubu çok geri takip etmesi sinir bozucu… o kadar bekliyor ki koşuya kendini verdiği andaa yarış bitiyor…

  cosmic kid hayal kırıklığı değil bu atın sahibi iddia ediyorum 3 güne bir koşu koşan kayalarda olsaydı eminim gazinin şu anda 1.50 lik favorisi olurdu… dubaiye çıkarttınız ama sadece bir sezonu kaybetmediniz… kaybettiğiniz çok şey… umarım bundan sonra 1400 1600 lük yarışlar koşar…

  benden söz bu ladr katılan olur katılmayan olur….

 2. Bu tempo ve dereceler ile tam manasıyla prova olmadı. Dün dereceler yaklaşık 8-10 saniye yavaştı. Gazi Koşusu günü de zemin böyle olursa dediklerim boşa düşer tabii.
  Cosmic Kid düzlükte söndü.
  Native Power yine ağır kaldı. Ahmet Çelik’e daha seri vites atan at lazım. Native Power önde gidip sonra da ataklara direnecek bir at görüntüsü veriyor.
  “Gazi”de tempo olursa Lord of Pelennor ve Anadolu Koparan çok şanslı olur.
  Qualizto ise kusursuz koştu. Ekibine tebrikler…
  Gazi Koşusu serüveni cidden çok zor. At sahibi olsam kafam kazan olur.

 3. EĞER SÜLAYMAN AKDI’NIN COSMİC KİD İÇİN SÖYLEDİĞİ TAY DENEME ÖNCESİ RAHATSIZLANIP YEM YEMEME SORUNUNA RAĞMEN KOŞTURULDUYSA (ÖYLEYSE ÇOK YAZIK ! ) O ATTAN TAM RANDIMAN BU SENE ÇOK ZOR ; ZATEN SAİT AKSON’DA DA TAKTİK COSMİC KİD E GÖRE KURULMUŞ ANLAŞILAN AMA ATTA HAYIR OLMAYINCA ÖZCAN GEÇ DE OLSA YÜRÜDÜ AMA ATI (LORD OF PELENNOR ) ZORLAMAMAK ADINA SONLARDA ENSEYE BASTI. SONUÇTA BENİM ŞU AN HALA FAVORİM KURTEL EKÜRİSİ ..(BUGÜN YİNE ÖZCAN’LA KAZANAN DRAGON WINGSİ DE ÇOK BEĞENDİM- HANDİKAP PUANI YETERSE ! )

 4. Karşılarda cosmic kid rahattı ancak Kocakaya atı içeri alıp pistin ağır kısmını tercih edince saplanıp kaldı.Gokhan bu aralar hakikaten çok bocaliyor.

 5. Önceki yarışlar da pist değişiklikleri nedeniyle bir çok atın tam performansını göremedik sanki 25 haziran büyük sürprizlere gebe olacak… Qualizto kısrak babasından dolayı bu piste ve mesafe kazanması çok normal, GAZİ de tek geçeceğim , Native Power sıkılmayan zorlamayan bir at sanki tam gücünü GAZİ ye saklıyor sanırım.

    1. aşımı burda yaptı yurt dışında doğurdu annesi ingilterede çok önemli bir aygıra çekmek için anne karnında oraya gitti… bu yüzden gazi koşuyor…

 6. golden horn ‘muş hatta o isim… cape cross oğlu 2015 de treve ‘i arc’da yenip üç sene üst üste kazanmasını engellemiş…

 7. Papagallo Gaziyi net kazanır. erkek tay denemede yabancı jokey binemedi diye yarışa gidecemedi. son yarışını kazanarak gaziye gidiyor pedigri olarakta çok iyi uzun çime yatkın. aksikil olursa Native power kazanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir