Şaka değil, 5 yıl hapis yatabilir!

Geçtiğimiz yıl Mart ayında New York – Güney Bölge Savcılığının 9 Mart 2020 Pazartesi günü erken saatlerde yaptığı bir duyuru, sadece atçılık dünyasına değil, adeta ABD kamuoyunun gündemine bomba gibi düşmüştü…

Federal Savcılık, polis teşkilatı ve FBI ile birlikte gerçekleştirdikleri yarış dünyası ile ilgili çalışmaların sonucunda ünlü antrenörlerden Jorge Navarro ve Jason Servis başta olmak üzere 7 antrenör, veterinerler ve onlara istedikleri ilaçları sağlayan diğer 20 isim “yarış atı eğitmenleri, veterinerler, PED distribütörleri ve diğerleri tarafından karıştırılmış ve içerikleri yanlış belirtilmiş PED’leri üretmek, dağıtmak ve almak için “yaygın ve yozlaşmış” bir plana katılmaları ve bu PED’leri program katılımcılarının kontrolü altında yarış atlarına uygulamak” iddiaları ile suçlanmışlardı.

Amerika yarışçılığında performans arttırıcı ilaçların “kural dışı” kullanımını ilk kez resmi kurumlar gündeme getirince, işin boyutu bir anda değişmiş ve uzun süreli ve hayli titiz bir çalışma sonucu ortaya konduğu anlaşılan iddianamede; Performans arttırıcı (Performence-Enhancing Drug /PED) olarak adlandırılan ilaçların, çoğu durumda test edilemez biçimde üretildikleri ortaya çıkmıştı.

Servis ve Navarro

Suçlamaları kabul etti…

Uzun süredir devam eden yargılama sürecinde Jorge Navarro kendisine yönetilen suçlamaların hepsini 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü kabul etti.

ABD Bölge Yargıcı Mary Kay Vyskocil, “Bay Navarro, 2016’dan 9 Mart 2020’ye kadar, sizin emrinizde çalışan veterinerler de dahil olmak üzere başkalarını FDA onaylı olmayan, yanlış markalı ve tağşişli ilaçları uygulamak üzere yönettiğinizi kabul ettiniz, Sizin yönlendirmeniz ve bakımınız altındaki safkan yarış atlarının performansını artırmaya yönelik ilaçlar da dahil. Bu doğru mu?” diye sordu. Navarro “Evet, efendim” diye yanıtladı.
Navarro ayrıca atlarında kullandığı ilaçların kan yapıcı maddeler, damar genişleticiler, “kanama” hapları ve diğer yasaklı maddeleri içerdiğini de doğruladı.

Hakim Mary Kay Vyskocil

“Pekâlâ Bay Navarro,” diye devam eden Vyskocil “Ayrıca, bu tür ilaçları verdiğiniz atlar arasında XY Jet, War Story, Shancelot, Sharp Azteca ve Nanoosh gibi isimlerin de olduğunu kabul ettiniz. Bu gerçekten doğru mu Bay Navarro?” diye sordu. Navarro bu soruya da “Evet, Sayın Yargıç” diye cevap verdi.

Bütün bu gelişmeler ışığında antrenör Jorge Navarro, atlarının performansını 4 yıllık bir süre boyunca geliştirmek için ayrıntılı ve önemli bir doping programı düzenlemekten suçlu bulundu ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasının yanı sıra mağdurlara 25 milyon dolardan fazla ödeme yapmak zorunda kalabileceği açıklandı. Savunma anlaşmasının bir parçası olarak federal hükümet, ceza verildiği sırada diğer suçlamaları düşürmeyi kabul etti.

News Reporter

1 thought on “Şaka değil, 5 yıl hapis yatabilir!

  1. Amerika’daki ciddiyet şaka gelmiş size…Türkiye’de her gün agf yarışları satılarak suç işleniyor..yani şike yapılıyor..bizde FBI olsa kaç kişi hapis yatar … tabii şaka derler burada..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir