Sakarya’da son sözü ARAGORN söyledi
Aragorn (Gökhan Kocakaya)

2 Yaşlı İngiliz tayları için sezonun en uzun mesafeli Grup mücadelesi olan ve Gazi Koşusu öncesi tayların mesafeye olan yatkınlıklarının test edildiği önemli bir sınav niteliği taşıyan G2 Sakarya Koşusu, 11 Kasım 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu. İstanbul yaz yarış sezonunun son gününde ve kalabalık tribünler önünde 2 yaşlı 12 safkan İngiliz tayının start aldığı mücadeleyi, Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Sönmez Bilgiç’in ise antrenörü olduğu Aragorn (2y ke Native Khan – Yeso, Sixties Icon),  jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1800 metre çim pistte 1’49”52’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Yarış kariyerine Temmuz ayında start aldığı Şartlı-1 koşuda elde ettiği birincilikle başlayan kır erkek tay, daha sonra G3 II.İnönü koşusunu kazanarak 2’de 2 yaptı. 11 Ağustos’ta koşulan G1 Karayel Koşusu’ndan üçüncülükle ayrılan Aragorn, bu yarış öncesinde piste çıktığı G1 Çaldıran Koşusu’nda ise beşincilikte yetinmişti. Sezon boyunca 5 kez start alıp 3 kez kazanan ve bir G1 üçüncülüğü, 1 G1 beşinciliği elde eden klas tay, 2 yaşlı dönemini 546.000 TL’lik bir kazançla kapattı.

Aragorn (Gökhan Kocakaya)

Startla birlikte süratli bir tempoya giren ancak bir süre sonra jokeyi tarafından daha rölanti bir tempoya ikna edilen Ghost Pasha (Utopia), çok başarılı bir performans sergilediği sezonun bu önemli koşusundan ikincilikle ayrılırken, bu iki safkanın 1 boy gerisinde geciken hücumları ile sezonun bir diğer başarılı ismi Yamanlarbeyi (Torok) üçüncü, onun da 2 boy gerisinde Ankara’dan getirilen ve ilk çim pist sınavına çıkan Grayocean (Offlee Wild) ise dördüncü oldu.

Koşunun ardından düzenlenen törende, kazanan tayın sahibi adına Pınar Aracı Baş’a kupasını TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk verdi. Şeref Tribünü’ndeki kupa törenine Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Asli Üye Selman Erdemirci, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ve davetliler de katıldı.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir