Sakatlık riskini azaltmak için Maryland’de yeni bir uygulama…

Maryland Racing Commission (MRC) ve Maryland Jockey Club (MJC), Amerika’da bulunan yarış pistlerindeki eksiklik ve hatalar nedeniyle atların idmanda ve yarışlarda sakatlanma riskini azaltabilmek ve bu doğrultuda gerçek zamanlı veri toplamak için anında online (çevrimiçi) Injury Reporting Form yani Sakatlanma Bildirim Formu uygulamasını atçıların hizmetine sundu.

Bu uygulamada da 2020’de Lasix kullanımının Maryland’de 2 yaşındaki tayların yarışlarında yasaklanmasından sonra yaşanan kanamalar ile ilgili toplanan verilerde olduğu gibi kesinlikle gizli tutulacağını, veri toplama amacının MRC tarafından süreci izlemek olduğu belirtilerek, gizlilik uygulaması ile sadece veri toplama konusunda küçük veya ciddi yaralanmaların derhal bildirilmesini sağlamak için veterinerlerin ve antrenörlerin desteğini ve güvenini kazanmanın hedeflendiği işaret ediliyor.

Çünkü;

MJC Acting President—Mike Rogers, yarış yüzeyleriyle ilgili olası sorunların belirlenmesi söz konusu olduğunda, yaralanma bilgilerinin derhal alınmasının son derece önemli olduğunu ve sorunların belirlenmesinde ve gerekirse bakım uygulamalarının değiştirilmesinde verilerin çok yardımcı olduğuna işaret ediyor.

MRC Equine Medical and Welfare Director —Dr. Libby Daniel, veri toplama işleminin veteriner hekim muayenesindeki ve tedavisindeki atları listelemek olmadığının açık bilinmesini istediklerini belirterek, veri toplama amacının pistteki sorunlu alanları veya yüzey ile ilgili sorunları belirlemek gibi temel amacı olduğuna dikkat çekiyor.

Sonuç olarak;

Atların pist nedenli sakatlanma riskini azaltmak için proaktif davranmanın önemi vurgulanıyor ve antrenörlerin veteriner hekimleri ile beraber doldurup online olarak gönderecekleri “Yaralanma Raporlama Formu” ile ilgili otorite konuyu vakit geçirmeden incelemeye alıp, gerekli iyileştirilmelerin yapılması için hipodrom yetkililerini harekete geçirmeyi ve pist kaynaklı sakatlıkları en kısa süre içerisinde kontrol altına almayı ve iyileştirmeyi hedefliyorlar.

Büyük emekler ve yatırımlar ile hipodromlara gelen atların pistlerdeki basit veya önemsenmeyen hatalar nedeniyle atların sakatlanması veya ölmesi neticesinde oluşacak maddi ve manevi kaybın önüne geçebilecek proaktif uygulamanın yararlı olacağını düşünüyor ve ülkemizde de uygulamaya konulması durumunda veriye dayalı ve sonuç odaklı çözümler ile pistler ile ilgili şikayet ve sorunların azaltılabileceğini tahmin ediyorum.

Süha Ülgen (At Sahibi ve Yetiştirici)

“Injury Reporting Form” yaniYaralanma Bildirim Formu

http://mdhorsemen.com/report adresinde mevcuttur.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir