Şampiyon artık harada!

2017 yılı Gazi galibi Piano Sonata yarış yaşamını noktaladı. Artık aygır olarak hizmet verecek yetiştiricilerimize…

Gazi Koşusu galibiyetinin dışında klasik Ankara Koşusu galibi de olan bu değerli safkan, yarış yaşamında start aldığı 21 yarışta sekiz birincilik ve yedi ikincilik elde ederek 3.175.000 TL kazanç elde etmişti.

Piano Sonata

Torok’un oğlu olan Piano Sonata’nın annesi Emma da G3 kazanmayı başarmış bir kısraktı. Piano Sonata’nın yarış kariyerinde en değerli noktalardan biri hem iki yaşında erken gelişimi ve bu devrede sürat isteyen yarışlar kazanması, hem de üç yaşında hem klasik hem de mesafeye dayanıklılık gücü isteyen 2400 ve 2800 metrelerde kazanmasıydı.

Baktığımızda 1000 metreden 2800 metreye kadar bir mesafe skalasında başarı gösterdiğini görmekteyiz ki; bu her atın yapamayacağı bir şeydir. Piano Sonata’nın bunu başarması onu özel yapan noktalardan biridir. Ayrıca hem Lady Tolgus  hem de Mrs.Atkins gibi ülkemiz yetiştiriciliğinin temel kısraklarından en iyilerinden ikisini barındıran bir anne nesline sahip olması, kuşkusuz yarış yaşamına sirayet ettiği gibi yetiştiricilik noktasında da ona avantaj sağlayacak unsurlardan biridir.

Piano Sonata’nın aygır baba hattı da Sadler’s Wells hattının aktif kollarından In The Wings ve Singspiel gibi kaliteli bir kolundan gelmektedir ve Almanya’nın lider aygırı Soldier Hollow ile pedigri benzerliği hem dikkat çekici, hem de hara yaşamında ona artı sağlayacak önemli noktalardan biri olsa gerek.

Piano Sonata’nın yarış kariyerini noktalamasından sonra sahibi Oğuz Yalçın’ın duygusal mesajı da bu işin insani ve ruhani boyutunu vurgulaması açısından çok anlamlıydı. Şampiyon’a hara yaşamında başarılar diliyoruz.

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir