Şampiyon bir yıl sonra finiş çizgisinde…

15 Ağustos 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Ay’ın ise antrenörü olduğu Call To Victory (4y da Victory Gallop – Serap Gelin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Alihan (Agresivo) elde ederken, mücadeleden Vernazza (Authorized) üçüncü, Sharpa (Kurtiniadis) dördüncü, Sun Time (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

1 yıl sonra gelen galibiyet…

Kariyerinin 15’inci startında 12’inci birinciliğini elde eden Call To Victory, 30 Ağustos 2020 tarihinde kazandığı 94.Gazi Koşusundan yaklaşık 1 yıl sonra çıktığı Fatih Sultan Mehmet Koşusunu kazanarak kariyerinin 5’inci G1 zaferine imza attı.

Geçen sene Ekim ayında katıldığı Ankara Koşusunda yaşadığı şanssızlık sonrası uzunca bir süre pistlerden ayrı kalan şampiyon safkan, bu yarıştan bir ay önce Bursa’da koştuğu G3 klasmanındaki hazırlık yarışı sonrası hedef yaptığı G1 mücadelede şahane bir performans sergileyerek, büyük başarılara imza attığı formda jokeyi ile kendisine güvenenleri yanıltmadı.
Yavaş bir tempoda başlayan yarışta ilk metrelerde kendine beşincilikte bir yer edinen Call To Victory, son düzlüğe de dış kulvardan beşinci sırada çıktı. 400 geçilirken sprinte kalan ve 200 direğine gelindiğinde diğer rakiplerini ekarte edip önde kaçan Alihan’ı kovalamaya başlayan klas safkan, son 100’de yakaladığı rakibini istasyon yapmadan geçerek 1.5 boy farkla ve 1’36”07’lik derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

Call To Victory (Ahmet Çelik)
News Reporter

11 thoughts on “Şampiyon bir yıl sonra finiş çizgisinde…

 1. Ctv gelmiş geçmiş en büyük şampiyonlardan biridir benim gözümde. Geçen sene o talihsizliği yaşamasa triple crownu da yapmıştı ama tüm bu Gazi yolculuğu çok gereksizdi bu at için. 1400-2000 arası Avrupa’da dahi iş yapabilecek bir at. Bence halen geçen seneden bir tık eksik. Potansiyel rakipleri ya emekli oldu ya da sakatlandı, kalan rakipleri ise zaten onu geçecek durumda değillerdi. Ha rakipleri kim olursa olsun, hatta Long Runner da dahil olmak üzere kendi mesafesinde açık ara önde. Keşke yurtdışına gidebilse. Bursa’daki son yarışı haricinde yarış yaptı, limitlerini zorladı diyebileceğimiz bir yarışı olmadı halen. Ahmet’in hiç yorulduğunu düşünmüyorum bu atın üstünde. Umarım sahipleri uzun mesafe sevdasına düşmezler. Uzunda Long kısada Ctv yarış bırakmazlar normal şartlarda.

  Bu arada Vernazza da orta mesafeler yerine uzunları tercih etmeli. At fizik olarak başka bir seviyeye gelmiş, orta mesafe sevdasından vazgeçmeli sahipleri.

 2. Giderek at yarışını, jokey yarışı zanneden bir anlayış doğdu. FB-GS gibi jokey tutanlar türedi. Bir yıldır tedavi gören şampiyonu buralara getiren sağlık ekibi, antreman ekibi, ekürinin Türkiyenin çok üstündeki modern çalışma prensipleri ve hepsinden önemlisi CTV nin şampiyon yüreği yerine, şu olmasa gelemezdi, bu olsa gelmezdi muhabetleri çok can sıkıcı. Bir yıldır verilen büyük bir emek var, biraz saygı gösterelim. Jokeylere tapınmaktan da vaz geçelim.

 3. “Bir at ciğeriyle koşar, kalbiyle direnir, karakteriyle kazanır.”
  Federico Tesio
  Bursa’dan sonra KV atı oldu diyenlere, bir daha koşamaz diyenlere inat “Call To Victory”

 4. Oralar zor be .(Avrupa’da)Hem önde gidecek düzlükte düşmeyecek gerekirse ya direnip yada tekrar verecek.İstasyon yapıp geçecek falan öyle bir dünyada yok.

 5. Bu nasıl bir Grup1 yarış? Şu koşuyu kazandı diye, Call to victory geri döndü diyenlere sormak lazım, Alihan mı sharpa mı vernazza mı Grup1 atı? 10 yıl önce bu atlar kısa vade koşamazdı. Sabırlının, ribellanın, kazandığı yarışlardaki rakiplerine bakın, bir de şu koşudaki rakiplere bakın. Koşunun ismini silin ve bir milyon kişiye sorun, kaç kişi Fatih sultan mehmet koşusu olduğuna inanır? Bir koşu sonra CTV’nin aygırlığa ayrıldığını duyarsanız şaşırmayın.

 6. Cumhurbaşkanlığı koşusunda kimler koşacak çok merak ediyorum.Long runner,ctv,burgas,real runner .Bunların kaçı koşacak.Bunların jokeyi kim olacak?mesala ahmet ve kocakaya kimi sececek.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir