Şampiyon Kısrak Pistlere veda etti…

10 Mayıs 2014 tarihinde start aldığı Şartlı-1 mücadele ile yarış hayatına başlayan 7 yaşındaki şampiyon kısrak Tatvan İncisi (Scarface – Hanımkız, Always A Classic), 13 Ekim 2019 Pazar günü koştuğu G1 Harem Koşusu ile pistlere veda etti.

Kariyeri boyunca 45 kez start alan kısrak, 4 G1 (Kısrak, Harem, Karadeniz (2 kez)), 4 G2, 4 G3, 4 Kısa Vadeli ve 1 kez de maiden olmak üzere 6 yıl süren koşu hayatı boyunca toplam 17 birinciliğe imza attı. Bu birinciliklerin 8’ini Hikmet Kızılca, 9’unu ise Gülnur Gülerce forması ile elde etti. Şampiyon kısrak Adil Mert Kaya tarafından yetiştirildi.

Tatvan İncisi

2015 yılında katıldığı Gazi Koşusunu Renk’in 2.5 boy arkasında ikinci olarak tamamlayan Tatvan İncisi, koştuğu 45 yarışta %64 ikiliye, %86 ise tabelaya giriş yüzdesi gibi son derece parlak istatistikler gerçekleştirdi. Yarış hayatı boyunca tüm yarışlarını çim pistte koşarken, 3 farklı hipodromda start aldı ve bunlardan İstanbul’da 11, Ankara’da 6 kez kazanırken, 1 kez gittiği Adana’da ise ikinci oldu.

Tatvan İncisi’ne en çok binen ve dolayısıyla en çok yarış kazanan jokey Selim Kaya oldu. 26 kez bir araya gelen bu ikili birlikte 13 kez finiş çizgisini önde geçtiler. Özcan Yıldırım ile 2, Uğur Polat ve Ahmet Çelik ile 1’er kez kazanan kısrak Halis Karataş ile 6 yıl boyunca hiçbir araya gelmedi.

Bundan sonraki hayatına harada devam edecek olan klas kısrağa yaşattığı heyecanlar için teşekkür ederken, kendisi gibi şampiyon safkanlar doğurmasını temenni ediyoruz.

Doğru Eşleşme Modeli…

Tatvan İncisi annesi Hanımkız’ın anne kardeşleri içinde Çerkez Kızı ve Cenk de başarılı yarışlar sergilemişti. Anılan tüm bu isimlerin annesi olan Fighting ArethusaBold Lad’in oğlu Never So Bold’un kızıdır. Fighting Arethusa’nın annesi Ausonia’nın anne kardeşlerinden olan Brazen Faced, İrlanda 1000 Guineas galibi olan Classic Park’ın da annesidir.

Tatvan İncisi (Selim Kaya)

Brazen Face, Bold and Free isimli aygırın kızı olup, bu aygırın babası da Bold Lad’dir. Bu durumda Brazen Face, Tatvan İncisi’nin büyük annesi Fighting Arethusa ile hem benzer soy kurgusu, hem de akrabalık içermektedir.

Brazen Face’in yavrusu olarak vurguladığımız ve kendisi de kaliteli bir dişi olan Classic Park hara yaşamında Walk In The Park gibi kaliteli bir ürün vermiştir ki, bu at Epsom Deby gibi çok önemli bir koşuda ikincilik elde etme başarısı göstermiştir. Walk In The Park, Montjeu temsilcisidir. Diğer taraftan Tatvan İncisi’nin babası Scarface’in de Montjeu oğlu olduğu malum.

O halde Tatvan İncisi hem baba hattında Montjeu ortak noktası, hem de anne hattında soy benzeri ve akraba isimler Figting Arethusa ve Brazen Faced ortak noktaları dikkat alındığında, Epsom Derby ikincisi Walk In The Park ile hem benzer soy kurgusuna hem de akrabalığa, tabi ki belli ölçülerde sahiptir.

Başarısında şüphesiz diğer faktörler gibi bu doğru eşleşme modelinin de etkisi olmuştur. Doğru eşleşmeden dolayı emeği geçenleri tebrik edelim. Hem yetiştiricisi Adil Mert Kaya’ya, hem de kısrağın bu performansı göstermesinden dolayı Gülerce Ekürisine ve klas kısrağın antrenörlüğünü yapan Bekiroğlu Ailesine de tebriklerimizi iletelim.  (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

4 thoughts on “Şampiyon Kısrak Pistlere veda etti…

  1. Yıllar sonra bile unutulmaz nostaljilerde hatırlanacak bir kısrak müthiş bir grup atı olmasının yanısıra en önemlisi devamlılığı olan bir şampiyondu ???

  2. Ver kaya lara atı bi Türkiye t uru yaptirsinlar 11 yaşına kadar kostursunlar yavrularinin para kazanmasına gerek yok zaten hepsinin kazanacağını kazandırır lar üstüne ata Elazığ Diyarbakır Urfa yı da tanitirlar kısraga yazık oldu erken bıraktı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir