Şampiyon namağlup Aygırlığa ayrılıyor!

3 ve 4 yaşlı olarak start aldığı 10 yarışın tamamını kazanarak hiç geçilmeyen Dağyudan Ekürisine ait şampiyon safkan Sertberk aygırlığa ayrıldı.

Geçen sene kazandığı Hatay Koşusu sonrası 3 yaşlı sezonunu kapatan ve uzunca bir süre istirahat ettikten sonra bu sene Nisan ayında İstanbul’da kazandığı Mohaç Koşusu ile sezonu fırtına gibi açan klas safkan, bu yarışın ardından Mayıs ayında önce G1 TBMM Koşusunu, ardından G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşularını kazanmıştı…

Son kez Haziran ayında 4 yaşlılara mahsus G1 İstiklal Savaşı Koşusunda piste çıkıp bu mücadeleden de zorda olsa galibiyetle ayrılmasını bilen Berksoy temsilcisi, koşudan hemen sonra topallamış ve sonrasında ilgilileri tarafından tedaviye alınmıştı.

18 Temmuz 2022 Pazartesi sabahı Triple Crown yapabilmesi için kazanması gereken Niğbolu Koşusuna kaydı yapılamayan safkanın ilgilileri, aldıkları karar doğrultusunda Sertberk’in bir daha start almayacağını ve 2023 yılından itibaren aygırlık hayatına başlamak üzere haraya göndermeye karar verdiklerini açıkladı.

Güle güle şampiyon…

Yeni yaşamında başarılar diliyoruz.News Reporter

17 thoughts on “Şampiyon namağlup Aygırlığa ayrılıyor!

 1. EEE TABİ BAŞKA NE OLCAKTI YAZIK DEĞİLMİ CANIM YARIMKANA :)))
  PEDİRGİSİ İPTAL OLSA AYGIRDA OLAMIYCAKTI…
  YUKARLARDAN ÇOK SIKIŞTIRDILAR AMA AT SAHİPLERİNİDE TEBRİK ETMEK İSTİYORUM AT HİÇ GEÇİLMEDİ AŞIM YAPTIRACAK AT SAHİBİ İÇİN BÜYÜK İŞTAH KABARTICI HAREKET ZİRVEDE BIRAKTINIZ ATI :))) HADİ BAKALIM BÖYLE OLSUN GÖRÜCEZ YAVRULARINI….

 2. herzamanki hazin son isiklal savaşı kosusundan bır gün önce sancılandıgı soylenmişti ve buna ragmen kosturulduysa boyle bir ekip in elinde sahada koşacagına çiflikte keyfıne baksın iyi ata sahip olmak ayrı hak emek ayrı birşey

 3. Kıyıcı ile kapışınca sonuç böyle oldu. Çok kısa bir yarış hayatı oldu. Cumhuriyet koşusu kazanmak nasip olmadı. Bekleme yapan bir atın daha uzun yarış hayatı olmalıydı. Bu ekurinin atları koşu hayatları hep kısa oluyor. Galiba tendon olmuş, ırsi mıdır? Geçmiş olsun..

  1. Yani saçmalamanın da bir sınırı olmalı.yahu at hep sorunluydu.yok yarınkanmış yok kapışmış ondan olmuş.nerden biliyorsun yarınkan olduğunu.üçlü ganyanında yıkınca geldi diye mi.😂😂😂

 4. Özgünhan ve Ayabakan sonrası en gösterişli Şampiyondu. Safkanın erken vedası üzmesine karşın her daim nağmağlup bir şampiyon ve şampiyon yavruları ile sahne alacak bir aygır olması sevindirici. Aygırlık kariyerinde ses getireceğini düşünüyorum.

  1. Özgünhan ve Ayabakan sonrası jenerasyonda Kafkaslı ve Turbo yok sanki de hemen Sertberk e geçiş yapmışsınız

 5. Hoşçakal SERTBERK,
  Arap atı ve yarışçılığı belki de şahsen kendimi nispeten daha acemi hissettiğim bir alan olmasına rağmen bilenleriniz bilir doğma büyüme hipodrom çocuklarındanım. Üçüncü nesildir de atçıyız.
  Sertberk benim üç yaşından itibaren yani 55 yılı aşkındır geldiğim hipodromlarda izlediğim en nadide arap atlarından biri olmaktan başka, selamlaşmak ve tebrik etmekten öteye gitme fırsatı bulamadığım DAĞYUDAN Ekürisinin gözbebeği. Bu at hakkında yazılan saçma yorumlar beni çok rahatsız etti.
  Dağyudan Ailesi bugüne değin mükemmel atlar yetiştirmiş ve koşmuş ve başarılarını da SERTBERK ile taçlandırmış saygıya layık bir eküri. Bu atı yetiştirip , bize izlettiredikleri ve namağlup haraya gönderdikleri için büyük bir teşekkürü fazlasıyla hakkediyorlar. Tabii ekürinin Jokeyi Sevgili Mehmet AKYAVUZ, seyisi , antrenörü de takdir edilesi atçılar.
  Yapılan saçma ve kıskanç yorumları esefle kınıyor ve SERTBERK’e aygırlık kariyerinde başarılar diliyorum. Umarım bir gün bir SERTBERK yavrusu koşmak bize de nasip olur.
  Teşekkürler SERTBERK gerçek bir şampiyon, bir kahraman gibi koştuğun için ve teşekkürler DAĞYUDAN ekürisi bize bu şampiyonu izlettirdiğin için.
  Nasıl son koşunda haykırarak geçilmeni hiç istemediğimi hep hatırlayacaksam da çok iyi biliyorum ki Arap Atçılığına adını Altın Harflerle yazdırdın bile…

  Selman TAŞBEK

  1. Helal olsun Taşbek.
   Dağyudan Ekürisine, tüm sevenlerine geçmiş olsun. Umarım başarılı bir aygır olur ve yaşlı babasıyla beraber Doruhan hattını canlandırırlar.

 6. süleyman akdıya boşuna imparator dememişler farklı analizde birda koşamaz dedi sahipleri öneli bir şeyi yok koşar diye mesaj attı hatta kafkaslı muhabbetide olmuştu ama eskiçamurlukçular 100 metreden güzel bir arabayı görünce nasıl anlardı sasesinin yamuk oldugunu yeni boya oldugunu veya hasarsız oldugunu imparatorda yarısdan hemen sonra bi daha koşamaz dedi inşallah turbo gibi aşım makinesi yapmazlar 3 4 yıl sonra tigemde hizmet eder

 7. geçilmeden aygırlığa ayrıldığına sevinsende bu kadar erken aygır olmasınsada üzlmedim değil

 8. Yeni hayatında başarılar dilerim
  Yazılan bu kadar saçma sapan
  Yorumlar
  Cidden şampiyon bir ata atılan iftiralardan öte değildir.

 9. Bu yıl 3384 adet tay doğdu bunların kaçı sahaya gelecek kaçı koşacak kaçı kazanacak bunları bilmeden istatistiklere bakmadan yorum yapılmamalı, “yarış atı yetiştimek dünyanın en zor işlerinden biri” SERTBERK sahaya inmiş koşmuş grup koşular kazanmış nadide bir safkandır yavrularını görmek nasip olsun.
  Küçük bir alıntı yapacağım; şampiyon Secretariat aygır sahibi ve kısrak sahibi arasındaki bir yazı tura ile istenmeyen safkan olarak kısrak sahibi tarafından seçilen bir safkandı diğer safkan hiç sahaya gelmedi babaları bold ruler idi.. Yetiştiricilere saygı lütfen, sevgiler….

 10. Şampiyon hiç geçilmemiş olmasi ayri bir keyifti. Keşke en azindan soyle kallavi bir kaç yariş kazanip öyle pistlere veda imkani olsaydi. Bold pilot yapilan bir jubile gibi ayrilan atlara da jubile yapilmasi lazim. Bunu bir gelenek haline getirmek lazim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir