Şampiyon olmaya bir adım kaldı…

9 Haziran 2024 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 çim pistte koşulan ve Gazi koşusu öncesi en ciddi provalardan kabul edilen G2 Sait Akson koşusunu, İhsan Erten’in sahibi olduğu, Emine Erten tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Bünyamin Polat’ın yaptığı Madras (3y de Halicarnassus – Cihannur, Unaccounted For) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Blue Sunset (Air Vice Marshal) elde ederken, Zızka (Sommerabend) üçüncü, Tor Gold (Torok) dördüncü, Festival Fever (Tizway) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste üçüncü birincilik…  

G1 Erkek Tay Deneme koşusunda ilk kez start aldığı çim pistte son derece etkili bir performans sergileyerek tüm dikkatleri üzerine çeken ve bu koşuya da favori olarak giren Madras, mükemmel bir uyum yakaladığı jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde son koşusundaki gibi mücadeleyi gerilerde takip edip, düzlüğe orta grupta çıktı ve en dış kulvardan yaptığı etkili ataklarla 200’de yakaladığı rakiplerine son metrelerde hakim olarak kazanırken, hem üst üste üçüncü galibiyetini elde etmiş, hem de Gazi Koşusunun en şanslı ismi olduğunu göstermiş oldu.

News Reporter

29 thoughts on “Şampiyon olmaya bir adım kaldı…

 1. Madras yine çok iyiydi. Tebrikler 👍👍👍 Blue sunset uzunu yapamaz kisada bile bunları geçemez diyenlere tay deneme koşusundan sonrada söyledim. Türkiye’de her mesafede her atı geçer. Israrla içe yatıp Kocakayayi uğraştırdı. Yoksa dünkü yarisida kazanabilirdi. Bence İlk iki Gazi’nin de ağır favorileri.

  1. Zızkaya eküriler nasıl faul yaptılar!! Eküri koşsalar yarışın sonucu değişir yine arkasında kalırdı. Dragon flame olsa yine Blue Sunseti geçerdi.. Madras zaten rakip olarak artık onu görmüyor. Gazi de Dragon Flame ve Severus Snape daha ciddi rakip

   Blue Sunset rüyası bitti bu atlar ile ne zaman koşmaya başladı o zaman gerçekler ortaya çıkmaya başladı

 2. Madras haklı olarak gaziye favori gidiyor.
  Blue Sunset içe yatma problemini çözerse gazide favoriler arasında.
  Zızka ve Tor Gold en ufak hatayı affetmem dedi.
  Festival Fever bende bu yarışta varım dedi.

 3. Madras efsane koşuyor . İstikrarlı . Sprintleri çok iyi . Blue Sunset iyi koştu . Gocakaya farkı . Gazi de atı biraz da tanımış olarak çıkacak . Şapkadan tavşan çıkarabilir . TorGold , WolfSeyfo , Giz tahminen Gazi de rakip olamayacaklar . Mangusta bu sefer iyiydi ama Madras a gücü yeter mi kızcağızın bilemiyorum . Şu anki düşüncem Madras . Gocakaya şapkadan tavşan çıkarabilir .

 4. Blue Sunset içeri yatma huyu olmasa belki kazanabilirdi.Gazi de Festivalin virajı bariyer dibinden dönmesi ve son 200-300 de arkasından gelen Blue Sunsete bariyer dibini açması gerekecek. Belki o zaman Madrasa rakip olabilirler. Madras Long Runner ı dışarda tutarsak ülkemizde yetişmiş ve her pistte çok başarılı olan en komple at olabilir ileride. Net favori girecek Gaziye. Hatta Triple Crown da büyük ihtimal gelecek.

 5. bende magazinsel yaklaşıyım bari İmparator padokta bütün atları çok sakin görüyorum dedi 1 2 3 4 5 aşağı kadar saydı numaraları startını boxın içi savaş alanı gibiydi bari ağustosda şu Beşiktaştan 10 sene bir şey olmaz desinde 3 5 yıl şampiyon olsak 😀😀😀😀😀 sizede çok iyisiniz 5 sene damga vurursunuz diyebilir

  1. Burgas kazanır gaziyi dediğim zamanki aynı duyguları yaşıyorum. Madras kazanır. Çok farklı bı gücü var belli. Gazi koşusunun çok farklı bir güce ihtiyacı var. Bu atta maşallah dayanıklılık gücü var. Bu atı Adana’da starting boksun altına giripte 4 .lük ilramiyesi için koşturan ekibede at sahibi dahil selam olsun.

 6. Madras için tebrikler. Akıllı koşturdu Özcan Yıldırım. Blue Sunset in arkasında, hatta ensesinde giderek bekledi. Ancak Blue Sunset e Gazi de Gökhan Kocakaya binerse, favorim Blue Sunset. Blue Sunset in henüz yorulduğunu düşünmüyorum. Dün Gökhan Kocakaya da çok yormadı. Belli Kurtel ler yorumlardan etkilenmiş, uzunda gidişe baktılar. Evet benim için dün de tekti. Gazide de tekim olacak.

 7. halicarnasus dan çok iyi bir yavru…. Atman’lar kendi dizini dövsün…aygır ellerinde ama bir tane madras’ın yarısı kadar tay alamadılar

 8. Madras uzun sprint atarak aleyhine olabilecek bir tempoyu engelledi ve kazandı. Jokeyi 500 metre sert itiş, kamçı-kamçı göstermeyle götürdü ama her at bunu yapamaz. Tempo aşırı da düşük değildi ancak devrini bulma sıkıntısı yok, iyi bir özellik. Dün 16. yarışıydı ve yine dip diri. Maşallah.

  Blue Sunset miler gibi ama mesafeci izlerin de olduğunu söylemiştim. Kâğıdındaki bazı atların mesafe yelpazesi dar değil, bu durum mesafe limitini kestirmeyi zorlaştırıyor. Kamçısız, hatta sert teşviksiz gitti. Ayak değiştirdi mi çözemedim, akşam progmramda ayrıntılı yorum gelir. Bariyer meyili sorun.

  Festival Fever yine hayal kırıklığı. Önüne at almalı, belki o zaman daha nefesli bitirir. Zannedildiği kadar mesafeci değil ancak 2200’ü daha iyi koşmasını beklerdim. İlk 2000 m grup yarışında çok iyi koşar diye tahmin ediyorum.

  Diğerleri Festival Fever’ın arkasında gereksiz şekilde erken enerji harcadı.

 9. Dünya değişir.Erkek tay denemeyi kazanan Gazi yi kazanandan daha iyi aygır çıkarıyor.Yurt dışındaki gibi Aygircilikta sektor oldu.Burda kesip Gazide olası bir başarısızlık kariyerini etkilerdi yurt disinda en azından böyle.Gaziyide alsa ballı kadayif olur ,efsane olur.

 10. Madras hakikaten büyük karakter yüreğine sağlık…Blue Sunset içeriden donebilseydi çok daha iyi koşardı…Tor Gold Kg istiyor kg ile çok daha iyi kosar…Zizka önde 1 veya 2 gitmesi lazim bekleyerek bu atları geçemez…Ride the Lightning Borrego Dragon Flame Severus Snape Mangusta Giz…Bu sene Gazi çok renkli geçecek…

 11. ZOR 1 GAZİ OLACAK ; MADRAS VE BLUE SANSET BENİM DE FAVORİLERİM ; BENİM BU SENEKİ ASJET’İM İSE BUGUN DE RAHAT KAZANAN OZCAN ‘ DAN SONRA İYİ 1 JOKEY BİNERSE MR BAYBARS OLACAK

 12. Atın koşmadığı hipodrom kalmamış.. sezon sonu boşluk yok … ve şampiyon oluyorsun. boşa dememişler at koşar baht kazanır diye..

 13. Bu yarışa kadar favori adayım yoktu ama bu yarışı izledikten sonra iş değişti.
  Blue Sunset gaziyi zorlanmadan kazanır. Hiçbir yarışını beğenmediğim ama sürpriz yapabilecek hissi veren Tor Gold ve başarılı yarışlar yapan Giz belki varlık gösterebilir.
  Madras’ın gaziyi kazanacağı hissini ondan alamadım, çünkü gazi koşusu aynı zamanda taktiklerin zirve yaptığı ve taktikler karşısında favorilerin daha çok zorlandığı bir yarıştır.
  Son gazi’de gördünüz, taktik atı uçan atı bile geçti.

 14. bu yıl ki gazide bir bence şanlı bir den çok isim var. sait aksonun ilk 5 madrazın dışında ilk defa uzuna cıktıklarını düşünürsek bence iyi koştular mehmet akifte severus snape wolf seyfo tachyon beğendiğim isimler çarşamba günü rıde the lıghnıng, borrego ,asmar dubaı ,son of cooger bu 4 isimden de iyi koşan olacaktır .mehmet gazide rıde the lıghtnın ıle gecen senekını yapmak ısteyecek asmar dubaı hep ıyı koşuyor bakalım jokey tercihleride çarşambadan sonra netli kazanmaya başlar

  1. Geçen sana yazdım sait aksonda aynısını dedin ben ne dedim tabela yapsın ciğerler benden yine yazıyorum ilk 6 ya girsin gazi de ciğerlen benden…

 15. ZISKAYI SÜREN KARDEŞ ATI ERKEN ÖNE GETİRMEDEN ÖNCE HEP BOĞDUN KANTARMADA BIRAK KARDEŞİM TEMPO ATI BU ŞİMDİ SİZE BİŞEY ANLATACAĞIM HEP BERABER SAİT AKSONDA 3 KALMIŞTI AYNI HATALARDAN SONRA ATA GAZİ UZMANI BİNDİ AHMET ÇELİK KENDİSİNİ SEVMEM AMA BÖLE ATLARI GÜZEL SÜRÜYOR MALESEF ZISKAYI AHMET ÇELİĞE TESLİM EDİN GAZİ KUPASI TÖRENİNE GİDİN. HEEE TABİ ŞÖYLE BİŞEYDE VAR SEVERNUS SNAPE ANKARA AĞIR ÇİMDE 7-8 BOY MESAFE KAPATTI İSTANBULDA HAVA GÜZEL GÜNEŞLİ ŞARTLAR UYGUN GEÇ KALMAZSA. SPRİNTE ZATEN MADRASLA YANYANA GELCEKLER SONRASI NASİPP

 16. Gokhan gocakaya blue sunsetin nasıl at oldugunu unutmuş,3 defa bariyer dibinden kazandığı atı disardan getirmeye kalktı.neyse gazide bunu tekrarlamaz sanırım,fakat atın ilgilerine şunu soylemek isterim bu at gececek at istiyor bu yüzden sakın erken öne erken gelmeye çalışmayın sabırlı bekleme ile son 30 m kala öndeki atı geçerek kazanırsınız.bu at hepsinden iyi bariyer dibi ve sabırlı bekleme yapacaksınız..

 17. Madras ve ilgililerini tebrik ederim. Halikarnasus temsilcisinin uzun çimi iyi koşması gerekirdi. Erkek tay denemede 6lı ganyandan çok güzel bir ikramiye almamızı sağladı. Ayakları düz bassın. Gazi koşusu için tek rakibi kendisi görünüyor. Gazi koşusunda dikkat etmesi gereken tek ve en önemli şey yarışın temposu ve bekleyeceği yer. Eğer çok gerilerde beklemeyi tercih eder yarış düşük tempoda seyderederse geçen yıl favori olan atın yaptığı hataya düşer. Aman dikkat. Madras erkek tay denemede çok iyi bir sprint atmış olsada cüssesi itibarıyla sprinter değil daha çok uzun tempo atı yapısında. Bu yüzden yarışı ön grubun hemen arkasında takip edip son 600 de önlerdeki yerini almalı Geçen yıl Urfaaslanı arka grubu uyuttu ve kazandı Yarışın favorisi olan at mükemmel bir sprint atmış olsada yetiştiremedi ve 6lımız yattı Madras a Gazi koşusunda başarılar diliyorum. Kazanmayı hakeden bir at.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir